Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřebujeme vůbec veřejnoprávní média?

Při pohledu na naši dnešní společnost je velmi snadné dospět k názoru, že ne. Když jeden pozoruje dění v mediálním prostoru, tak se dokonce může domnívat, že jsou spíše trnem v oku, tedy něčím bolestně obtěžujícím.

Vadí skoro všem, a to v okamžiku kdy jejich tvorba opustí oblast laciné zábavy, kulturního braku a přehlídky šaškujících hlupáků, kteří v převážné většině přebírají roli dnešních hrdinů. Jejich vystupování je jakoby řízeno taktovkou mediálních kupčíků, těch novodobých dramaturgů starajících se jen o to, aby pořady nezatěžovaly divákovu mysl nějakým tím intelektuálním balastem, který by ho nutil nad věcmi přemýšlet.

Bohužel tento vývoj nutně vede dekadentním směrem majícím za cíl snižovat celkovou vzdělanost občanstva. Je to marketingový záměr, který posléze umožňuje mysl diváka lépe manipulovat, zcela ho ovládat. V podstatě se užívá stejného principu manipulace, jako je tomu v běžném denním životě. Stačí se podívat do nějakého supermarketu a pozorovat co plní nákupní košíky. V nemalé míře zde naleznete i věcí nepotřebné a zbytečné nakoupené pod tlakem všech těch letáků, které jen předstírají, že se jedná o věci nezbytně nutné, originální, jedinečné a v neposlední řadě i super levné. Málokdy to odpovídá pravdě.

Zpátky k médiím. Zde je princip prakticky stejný a nabízí se jen otázka, zda je to správné a prospěšné. Existuje ještě představa, že by na to někdo měl dohlížet. Tedy na kvalitu té duševní stravy. Proto prý existují rady. Jak Česká televize, tak i Rozhlas se honosí tím, že si takový „klub dohlížitelů“ dokonce platí. Dobrá to věc. Tedy na první pohled. Co tedy dělají tito jistě morálně kompetentní jedinci? Bohužel v prvé řadě pobírají zcela tučné honoráře. V ČT je to podle mých posledních informací asi 10.000 Kč za jedno posezení v délce asi tak dvě až tři hodiny, a to čtyřikrát do měsíce. Žádný špatný džob.

Ale to asi bude všechno. Když se dívám na stále klesající úroveň ČT tak se klidně mohu domnívat, že to posezení u kávičky je doprovázeno jenom tlachem o počasí, možná fotbalu, či posledním módním trendu. Tragédií je, že se tento vývoj netýká jen „levné“ zábavy, která má, pokud dodržuje určitou kulturní úroveň i své opodstatnění, ale již tvrdě postihuje oblast publicistiky a zpravodajství, tedy přímo ohrožuje kvalitu vzdělání společnosti jako celku.

V ČT byl v podstatě tento proces pomalu dokončen. Pozadu zůstal Český rozhlas, jehož ředitel si uvědomil, že zaostává, a tak se rozhodl vše naráz změnit. Vlastně se pokusil o takový malý puč. A to v podstatě s pomocí oné „rady“, která na tom zatím nevidí nic „hrozného“. Prý je vše pod kontrolou. Ach, ano, vše je pod kontrolou, a pokud ne, tak se to napraví.

Nevím jako to dopadne, podle mého by měl pan ředitel, mediální to kupčík, sbalit kufry a potichu zmizet. Obávám se, že se tak nestane, ti morálně odpovědní to možná nějak urovnají. Asi jim to dá nemálo přemýšlení, ono zabalit nemorálnost do pozlátka není nijak jednoduché. Jistě se také chtějí vyrovnat „kolegům“ v ČT, kde probíhá vše tiše a hladce, kde tečou zcela „kontrolovaně“ do privátních kapes milióny poctivě odváděné občany.

Je přeci nezbytně nutné definitivně odstranit ten trn z oka. To zlo, které by mohlo občany donutit k „neuváženým“ činům. Třeba zrušit poplatky, demonstrovat a nedej bože třeba i k pokusu o tolik v minulosti oblíbenou defenestraci. Ano, není to lehké být „morální radou“ pro veřejnoprávní média. Já osobně bych ty poplatku nerušil, spíše ty „rady“ a pak bych se přikláněl k hlasité demonstraci a v neposlední řadě bych možná doporučil i nějakou tu „defenestraci“, protože mám silné obavy, že se jinak není možno zbavit těch ničitelů naší kultury a intelektu, kteří si výchovou občanů k hlouposti chtějí zajistit celoživotní příjmy na úkor nás všech. A nejen to, oni se totiž pokoušejí dostat pod kontrolu i demokracii. Není divu, vždyť je to pro ně nepřítel číslo jedna, nedej bože, aby se dále vyvíjela, to by byla přeci neskutečná katastrofa. Občané by třeba přišli i na to, že nezávislá veřejnoprávní média jsou nezbytná.

Autor: Michal Kotyk | pondělí 20.12.2021 10:50 | karma článku: 38,65 | přečteno: 3929x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Voda mezi filharmoniky. Bouřky zahltily hasiče, nejčastěji řešili spadlé stromy

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  9:28

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik