Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme se opravdu bát i Mikuláše?

Máme se už opravdu bát všeho co nás charakterizuje být člověkem? Máme se bát všech cizích lidí? A nejen to. Dokonce i známých, příbuzných, členů rodiny, svých dětí, rodičů a prarodičů?

Nevím, ale mám strach z toho, že přestaneme být těmi, kteří jsme byli. Tedy bytostmi, které charakterizuje jak dobro i zlo, prostě uvidíme jenom zlo. Existuje totiž taková smutná pravda. Zlo musí existovat, protože bez něj bychom nerozpoznali ani dobro. Pravda nemůže existovat bez lži. Pakliže se rozhodneme pro existenci jenom jedné formy, pak se lehce můžeme vydat na scestí.

Mám i obavy z toho, že necháme dobrovolně vzniknout obrovským klášterům s nekonečnou řadou cel, kde se uzavřeme a budeme koukat nečině do zdí, protože umění meditovat není dáno každému. A pak v této obzvláštní izolaci se budeme duševně užírat, mnohé to skolí, ale jiné to může nabít agresivitou a nenávistí na vše kolem. A ti pak, nemohouce jinak, naplněni negativní emocí vyrazí ven. Jak by to mohlo dopadnout si snad každý dokáže představit.

A kdo ne, tak ať si poslechne ty, kteří již teď varují před rostoucím násilím a agresivitou. Obětmi jsou pak, tak jako vždy, většinou nevinní. A mnohdy i ti, kteří se snaží ostatním pomoci. A opět se tedy vlastně dobro střetně se zlem, tak jako vždy. V čem je tedy problém? V eskalaci a stupňování jak dobra, tak i zla. Přemíra „dobra“ přináší i přemíru „zla“. Historie je plna takovýchto příkladů.

Takže je mi smutno, když mi představitel „dobra“, sedící před komicky a paradoxně působící fotografií mořské pláže s exotickou palmu nabádá, abych se bál i Mikuláše a vlastní rodiny. A na tváři má, alespoň pro mne poněkud poťouchlý úsměv, kterým se snaží navodit přátelský vztah mezi jím a mnou. Jak vidno, tak se mu to nepovedlo. Asi by bylo lepší, kdyby i on měl na tváři masku.

Třeba je to má chyba, ostatní to mohou vnímat odlišně. Alespoň v to doufám, protože by to byl pro mne důkaz, že zůstáváme ještě těmi věčně chybujícími, kteří se snaží právě z těchto chyb poučit a snažit se být lepšími. Každopádně se ale domnívám, že obličej Mikuláše, kdy jeho dobrá slova obrátí respirátor ve slova prapodivně znějící, nevěstí nic dobrého pro budoucnost.

On je tu totiž ještě ten čert. Že by tedy ono „zlo“? Není tomu tak jednoznačně. On má totiž skoro vždy masku. Proč? Protože představuje svým způsobem něco neexistujícího, totiž peklo. Virtuální to prostor, který ale slouží jen k tomu, aby budil strach. A právě k tomu potřebuje onu strašidelnou masku. Na rozdíl od dobra, které je přestavováno právě dobrotivostí tváře Mikuláše.

Ale i ona se má zahalit do masky vzbuzující strach. Tak jak by toho docílil u mne. Vzbudil by ve mne obavy, že by lehce mohlo dojít k záměně zla a dobra. A to by byla opravdu cesta do pekel. Ale ne do světa virtuálního ale lidského. Ano, již mnohokrát dokázalo lidstvo vytvořit skutečné peklo na zemi. A vždy to začínalo zcela nevinně, a právě v duchu boje za „dobro“ lidstva.

Pravda nevěřím v Boha samého, ale život mne naučil že lidská mysl je často ovládána symboly, které někdo někdy vytvoří za účelem „jednoduché“ a „jednoznačné“ komunikace s lidským společenstvím za účelem ji ovládnout. A mnohdy je velmi těžké rozeznat symbol představující „dobro“ či „zlo“. A mnohdy to trvá i desetiletí, ba staletí, než tomu lidstvo porozumí a najde cestu ke skutečnému dobru.  

Autor: Michal Kotyk | neděle 5.12.2021 10:18 | karma článku: 11,24 | přečteno: 301x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Žena přecházela na Nymbursku koleje, srazil ji vlak. Nehodu nepřežila

15. června 2024  10:44,  aktualizováno  12:04

Na trati mezi Kostomlaty a Lysou nad Labem srazil v sobotu ráno vlak ženu. Neštěstí se stalo u obce...

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

15. června 2024,  aktualizováno  12:04

Přímý přenos Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujímá úřadu. Inaugurace...

Lidé si v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce

15. června 2024  11:55

Lidé si v sobotu v Lidicích pietní vzpomínkou připomněli 82. výročí vyhlazení obce nacisty. Program...

VIDEO: Joe, vrať se k nám! Meloniová naháněla zatoulaného Bidena

15. června 2024  11:52

Americký prezident Joe Biden se na čtvrtečním zasedání G7 odloučil od skupiny světových lídrů, aby...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik