Jaké to štěstí, že jsem premiérem!
Jen si představte, kdyby se náš Andrejko kolem osudu a jistě omylem stal starostou třeba v té klasické české vesnici. Prostě tam, kde ještě platí slovo chlapa a věci se vyřizují na místě. Tak říkajíc z očí do očí, mnohdy i ručně, zkrátka tak, jak to po staletí předepisuje zákon a pravidla života. A jak nám to nakazuje příroda.
Nu, jak říkají klasikové, dal bych mu rok života, nanejvýš dva. Ale určitě ne více. Jsem si jist, že by část té doby strávil i v nemocnici. Tedy poté, co by podcenil smýšlení občanstva a v naivní představě, že je všeobecně vážen a uctíván, navštívil místní hospodu. Jistě, že by to byl naivní krok nevědomce, který nemá doma asi žádné zrcadlo. A když, tak nějaké to kouzelné, které má ve zvyku jednomu lichotit. Prostě se mu podbízet.
Jistě znáte taková prostředí, kdy se nehledí na ústavu a hlavní rozhodčím je selský rozum. Tam nemůžete nikoho ohromit tím, že důležitě zvěstujete něco, co již každý ví. Třeba to, že ten návrat dětí do školních lavic je jen politický blábol posledních týdnů, protože každý rozumný člověk se dovtípí, že by to bylo plně v rozporu s tím, co nám vláda poslední dva týdny vykládá, nařizuje a zakazuje.
A to ještě ráno vydává direktivy, jak by to mělo být organizováno, tedy to otvírání škol, aby několik hodin poté vše prohlásila za nesmysl. Nu, tedy v tom prostředí, které popisuji, se to prostě řeší pěstí ránou do zubů. Krátce a jasně. On totiž člověk, který, jak se říká, v potu tváře živí rodinu, nemá pro takové srandičky pochopení. A když má po ruce autora takovýchto vtípků, tak neváhá a fyzicky sdělí svůj názor. Tvrdě a nekompromisně.
Jo, to ale funguje jen tam, kde se lidé cítí odpovědni za život nejen svůj ale i rodiny. A dokonce berou ohled na ostatní. A někdy, představte si to, cítí odpovědnost i za celou vesnici. Obdivuhodné a asi nějaký to přežitek starých dob. Tedy v pohledu současné a hlavně specificky české formy představ o politickém vládnutí.
Takže se vrátím k nadpisu. Ano, je asi dobré být premiérem. To výše popsané jednomu asi nehrozí. Nehledě na tu ochranku, která prostě musí spolknout, že úkolem je chránit jakýkoli charakter před zlobou lidu. Bohužel je ta ochrana podporována i zákonem. Tedy ne že bych měl něco proti tomu, aby si společnost našla cestu, jak chránit slušné lidi před násilníky.
Tedy slušné lidi. Ale asi by nebylo na škodu, kdyby si ta „Spravedlnost“ občas opravdu nechala ten šátek na očích, či prostě konala, že jako nic nevidí. Lid by to asi uvítal, ústava sem ústav tam, hlas lidu totiž může být i výrazem ochrany vlastní důstojnosti, kterou jiný pohrdá.
Ostatně hloupost a nevědomost, pokud vím, tak nejsou před zákonem považovány za polehčující okolnosti. A lež není zrovna dobrou taktikou pro obhajobu.
Michal Kotyk
Trump, Johnson, Putin…
Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.
Michal Kotyk
Vždyť milovat diktátory je tak snadné!
A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.
Michal Kotyk
Diskuse nebo pindání egomanů?
Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.
Michal Kotyk
Nová vláda, nové srandičky!
Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.
Michal Kotyk
Budování socialismu aneb boj proti covidu!
Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší
Premium Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské...
ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem
Premium Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské...
Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané
Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma...
Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky
Premium Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase...
- Počet článků 607
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1543x