Cenzura je nevyzpytatelná mrška
Může totiž regulovat a určovat představy o „svobodě slova“. Tedy bránit dehonestaci, urážkám a zneuctívání hodnot, kterých si společnost považuje a pokládá je za podstatné pro zachování svých kulturních tradic ve všeobecném slova smyslu. Svým způsobem vytváří i identitu společnosti samé. To vše zní velice krásně, možno říci, že s takovou myšlenkou by bylo dobré souhlasit.
Nutno však přiznat, že to vše zní také poněkud idealisticky, ba naivně. Ano, jsme jenom lidé a dokážeme zneužít kdeco. Tedy i krásno. O myšlenkách ani nemluvě. A když zůstaneme u myšlenek, tak není daleko i pojem pravda. Všemi citovaná, obhajovaná a uctívaná. Zde není na škodu si připomenout základní pravidlo propagandistů, které zní: Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
Je to smutné poznání, ale bohužel historicky ověřené. Ale zkusme tento „zákon“ obrátit. Stane se stokrát opakována pravda lží? Nikoliv. Zůstane kupodivu pravdou. A to už se blížím k tvrzení v titulku, tedy cenzuře a její zákeřnosti. Pomocí cenzury se utajovaná pravda může proměnit v explozivní nálož, která se v tomto případě ukládá do myslí občanů. Pomalu, postupně ale s absolutní sveřepostí. A je jen otázkou času, kdy toto množství dosáhne kritického stádia, kdy se blíží nebezpečí výbuchu, který je v podstatě neovladatelnou řetězovou reakcí. Asi tak jako tomu bylo při pádu „železné opony“.
Cenzura se tedy může stát velmi nebezpečnou výbušninou, která rozvrátí i celé mocenské a společenské struktury. A to největší nebezpečí tkví v tom, že čas výbuchu lze jen velmi těžko odhadnout, zrovna tak neexistuje jistota, kterým směrem se společnost poté vydá. Mnohdy je to taková sázka do loterie, jindy cesta pokusu a omylu ba i nekontrolovatelná anarchie Je tedy radno zacházet s tímto „regulátorem“ myšlenek a myšlení velice opatrně. Doporučil bych svěřit to do rukou skutečných odborníků a v žádném případě ne „expertů“, kteří jsou mnohdy jen hlásné trouby ne zrovna důvěryhodných lobbistů, či politiků.
V této souvislosti se nelze nezmínit o „svobodě slova“. Je to stejně tak zapeklitý pojem. Ostatně by kupodivu nemohl neexistovat nebýt právě cenzury, která skoro podmiňuje věčnou diskusi na toto téma. Je tomu tak dobře, je to způsob, jak se pokusit najít tu správnou cestu ve vývoji lidstva. A opět bych doporučil vše přenechat těm, kteří tomu rozumí a spíše trpělivě naslouchat. Občas mám totiž dojem, že mnozí diskutující, pravděpodobně toužící po vysněném místě v mediálním prostoru, jen bez známky sebekritiky odhalují vlastní nevědomost, ješitnost, nedostatek citu pro morálku a etiku.
I v tom by mohla možná cenzura pomoci. Ono cenzurovat lidskou hloupost by mohlo přinést zvětšení prostoru pro ty, kteří mají na mnohé otázky fundované odpovědi. Je totiž skoro módní záležitostí nevědomců „protivníka“ urážet, dehonestovat, prostě na něj házet bláto. A přitom se dá použít i jiných zbraní. Pravda, klade to větší nároky na intelekt. Jako třeba satira a ironie. A není málo politiků, kteří právě tuto formu „politického“ boje nejen oceňují, ale takto prezentovanou kritiku i přijímají, ba dokonce změní i názor. Nutno však podotknout, že je i nemálo politiků, kteří také raději hází bahno, je to jednoduší, intelektu netřeba.
Dovolím si tedy tvrdit že „cenzura“ a „svoboda slova“, je nedílnou součástí myšlenkových procesů společnosti. Problém je jenom v tom, zda se naučíme tyto pojmy zařadit do běžného života. Zda pochopíme nejen jejich prospěšnost ale i úskalí a nebezpečnost. Pochopitelně, že většina z nás má na mysli situaci, když je obé diktováno „shora“ v poněkud jednostranném významu. Ano, to není dobré a prospěšné pro nikoho. U těch vládnoucích to může být předzvěst konce a těm poddaných to může přinést nejistou budoucnost.
Jsem snad pesimista? Nikoliv. Říkám tomu škola života. Pesimistou jsem jen v tom ohledu, že se domnívám, že poučení z toho všeho je možno nalézt všude kolem nás, v našem reálném životě. A tragédií by bylo, když si zavčasu neuvědomíme, že ne všechno za nás vyřeší počítačové programy, umělá inteligence, samozvaní „experti“ a „analytici“ rozpitvávající tabulky nekonečných rozměrů, ve kterých se mnohdy ztrácejí i oni. O amatérech a prapodivných charakterech, které mnohdy s nadšením volíme ani nemluvě.
Je totiž jenom jeden virus, ze kterého mám strach. Virus hlouposti, nacházím ho totiž na každém kroku. A proti němu existuje jenom jedna stoprocentně fungující vakcína. Vzděláni. A i to jsme zatáhli do bahna politických šarvátek. Stejně tak jako „zavedení“ skoro povinné nenávisti vůči inteligenci. Paradoxně bez cenzury, ale s notnou dávkou nároku na „svobodu slova“.
Michal Kotyk
Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.
Michal Kotyk
Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.
Michal Kotyk
Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.
Michal Kotyk
Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.
Michal Kotyk
Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Rodiče v Kyjevě se celý den modlili, ať syna vytáhnou z trosek živého. Marně
Jednou z obětí ruského vzdušného útoku na Kyjev v noci na úterý je jednatřicetiletý Dmytro...
Zuby mi udělal super, říká pacientka falešného dentisty. Víc lituje, že hledá nového
Překvapivě žádné stížnosti nesměřovali pacienti k nelegální zubní ordinaci v Havlíčkově Brodě,...
Stanjura musí přijít, vynutili si poslanci přítomnost ministra financí
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...
Íránu se daří pronikat přes izraelský obranný štít, znepokojuje to i USA
Premium Ačkoliv izraelská obrana stále dokáže zachytit většinu íránských balistických raket, Teheránu se...

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...
- Počet článků 607
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1543x