Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude hůř! Zvolíme cestu osvěty nebo psychoteroru?

Již po mnoho měsíců si kladu tuto otázku a jednoznačnou odpověď nenalézám. V obou případech je to nátlak na psychiku jedince, protože i ta „osvěta“ si osvojila formu prapodivné jednoznačnosti obsahu.

Dokládá to vzrůst potenciálu agresivity v naší společnosti, což je celkem logická reakce na represe všeho druhu. Doprovodným a charakteristickým jevem je to, že se tato negativní síla často obrací proti nevinným. Pohledem do vývoje lidstva se můžeme přesvědčit, že tomu tak často bývá. Přirozená reakce chování jedince, který bojuje s pocitem vlastní bezmocnosti v situaci, kdy se cítí ohrožen.

Má strach přijít o existenci, či dokonce o život. Mnohdy si ani neuvědomí vlastní podíl viny a z osobního neúspěchu viní ostatní. Možno říci, je to taková ne zrovna hezká lidská vlastnost, která doprovází náš život. V dnešních dnech namířená třeba proti těm, kteří se snaží druhým pomoci a v nemalých případech zachránit i život. Tedy zdravotníkům. Myslím, že každý již prožil situaci, kdy by protějšku dal nejraději pěstí. Záleží na struktuře myšlení a individualitě, zda tak učiní či nikoliv, tedy jak s „nepřítelem“ naloží.

V podstatě proti tomu nic nemám, pakliže by šlo o skutečného viníka. Není ale pro občana vždy jednoduché ho nalézt. Zvláště když začíná nabývat dojmu, že se stal cílem psychického násilí a je zneužíván. Jistě, na první pohled je přeci jasné, že za vše může ten zpropadený virus. Ale je tomu skutečně tak? Tedy v oblasti našeho vnímání světa? Určitě ne. Protože politici spolu s dryáčnickým úsilím medií nám předhodili již celou řadu viníků. Takže, zjednodušeně řečeno, už je jedno komu jeden dá do nosu, vždy trefí toho pravého. Trochu divné, že?

Pravdou ale možná je, že mnohá s těch zaťatých pěstí, která trefí třeba na smrt unavenou sestřičku někde v nemocnici, vlastně míří na nos toho nejvyššího šéfa přes naše zdraví a vlastně i jeho šéfa. K tomu nemá šanci, oba jsou dobře ochraňováni a asi je to tak dobře, i když zkušenost napovídá, že ješitného hlupáka takto k rozumu nepřivedeš. A přitom by tomu bylo tak zapotřebí. Protože bude hůř. A aby bylo opravdu lépe, tak k tomu potřebujeme každý pár rukou, každou chytrou hlavu.

A já se ptám našich politiků, zda je opravdu dobré ty tolik potřebné občany vystavovat dalšímu psychickému nátlaku ve formě výhrůžek, šířením strachu a nejistoty. Vždyť už nikdo neví, co bude zítra. Bude nová vláda, či zase jenom střet ješitností? Budu mít na chleba nebo ne? Přijdu o světlo a teplo? Uživím rodinu? On to totiž není jenom ten virus, který s námi s poťouchlým úsměvem hraje hru na kočku a myš, jsou to bohužel i naši volení zástupci, kteří šíří chmury a beznaděj v myslích občanů. A to není zrovna to, co potřebujeme.

Společnost je taková, jaká je. Prostě různorodá. V přírodě panují z našeho pohledu celkem kruté zákony. Slabý nepřežije. Je ale pozoruhodné, že, pokud se do toho nemícháme, tak se přírodě vede dobře a dokonce vzkvétá. A co dělá lidstvo? Ano, snaží se nebýt tak „kruté“. Ochraňuje slabé. To je v pořádku. Ale v dnešní době mám pocit, že začínáme trestat i ty „silné“, kteří zaručují naše přežití, za chyby těch „slabých“. A to s paradoxním odůvodněním, že ty „silné“ musíme chránit.

Proč paradox? Protože o tom, kdo je „silný“ a kdo „slabý“ rozhodují politici na základě mnohdy již tendenčně zavánějících ideologií, kde se jeden nemůže ubránit dojmu, že se opět jedná jen o tržnici, kde se bojuje o voliče bez ladu a skladu. A tak na boj za naše přežití není ani čas. A protože je málo času tak se obávám, že politici raději zůstanou na cestě „efektivnějšího“ teroru než osvěty, ke které patří, že ti mocní jsou si vědomi vlastních slabostí, která je většinou podmiňována nevědomostí. 

Autor: Michal Kotyk | pondělí 13.12.2021 10:55 | karma článku: 17,97 | přečteno: 402x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  11:25

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Expert: Méně nálepek. Nazývat opozici bez důkazů dezinformátory je špatné

22. června 2024  10:05

Vysíláme Dezinformace se zneužívají v politickém boji. Ale nejen ve smyslu šíření lží, ale také v...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik