Boj se těch, kteří chtějí tvoje dobro!

To je jen spontánní reakce na článek ctěného  kolegy Havránka. Zabývá se tam citátem kohosi, který se asi na svět dívá poněkud podivně.

"Nevěřte lidem, kteří jsou zlí..." jsou slova, kolem kterých se vše točí. Já tvrdím, že je nutno se spíše bát těch, kteří usilují o naše dobro. Tedy pochopitelně v prvé řadě politiků. Však je znáte. Jen se podívejte na naše mocipány, všichni chtějí jen naše dobro.

Problém je v tom, že chování dobra je neodhadnutelné. Zlo naproti tomu je vždy transparentní, chová se ve svém neřádstvu věrno vlastnímu pořádku, jeho dopad je většinou přesně odhadnutelný. Prostě pravý opak dobra. To je nevyzpytatelné.

A pokud se jedná v tom citátu o jistého Hitlera, tak ten chtěl také dobro, alespoň navenek. Bohužel jen pro národ německý. A zda byl vnitřně člověk zlý či dobrý je irelevantní. Dokazuje to i fakt, že se na tom nemohou shodnout ani věrohodní experti.

Bát se zla, to se většinou nemusíme učit, o to se postarají naše hormony, kterým občas pomůže i rozum. Zlo nějak vycítíme, je to v podstatě přirozený instinkt. Nebezpečné je ale v tom, že existuje vždy pár jedinců, které zlo fascinuje a touží být také aktivní v tomto neblahém lidském počínání.

Nu, tak se na to dívám já. Současně však uznávám, že je to paradox společenského dění. Ale podívejte se do historie, kdy masová výroba dobra přinesla ta největší zla. Či se prostě rozhlédněte kolem sebe. A najdete mnoho nadšenců,  kteří rozsévají dobro. A pak sedí uraženě v koutku a nechápou, že zlo jejich přičiněným jen kvete a bují.

Ale, aby bylo jasno, nehodlám dobro v žádném případě zatracovat. Náš život by byl bez něho nesnesitelný. Jen zdůraznit, že se v rukách mnohých, ale především politiků, může stát tím největším zlem.

Autor: Michal Kotyk | sobota 2.4.2016 9:21 | karma článku: 24,19 | přečteno: 647x

Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 11,25 | Přečteno: 436x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 417x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 505x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5630x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 865x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Proč jsou ve výtazích naleštěná zrcadla? 3. důvod vás možná překvapí

Zrcadla ve výtazích nejsou jen kvůli make-upu či selfie.
5. února 2026

Zrcadla ve výtazích nejsou jen designovým prvkem. Pomáhají cestujícím cítit se bezpečně, zkracují...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

Vrchní soud v Olomouci projedná investiční podvody téměř za 200 milionů korun

ilustrační snímek
11. února 2026,  aktualizováno 

Vrchní soud v Olomouci dnes začne projednávat rozsáhlý případ investičních podvodů, ve kterých...

Policie vyšetřuje napadení v Chrudimi, na místě byl vážně zraněný člověk

ilustrační snímek
10. února 2026  21:09,  aktualizováno  21:09

Policie vyšetřuje napadení v Chrudimi, na místě byl podle záchranářů vážně zraněný člověk. Situace...

Nehoda tří kamionů uzavřela provoz na D2 před Brnem ve směru do města

ilustrační snímek
10. února 2026  20:56,  aktualizováno  20:56

Nehoda tří kamionů dnes krátce před 18:30 uzavřela na dvě hodiny provoz na dálnici D2 na osmém...

Zkusil kvasit rajčata, teď jeho zálivky sbírají ceny. Inspiraci si přivezl z Japonska

Ocenění EY Podnikatel roku 2025 Jihomoravského kraje získal Radim Stráník.
10. února 2026  21:12

Soškou EY Podnikatel roku 2025 Jihomoravského kraje se od dnešního večera může chlubit...

Prémiová kojenecká výživa Kendamil: když důvěra začíná u složení
Prémiová kojenecká výživa Kendamil: když důvěra začíná u složení

Důvěra se u kojenecké výživy rodí z drobných rozhodnutí – a často začíná u složení. A právě proto Kendamil staví své receptury na plnotučném...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.