Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vítej v Mexiku

Na můj Mexický mobil mi chodí každý den zprávy ze světa. Nedávno mi přišla zpráva, že „ 176 alumnos detenidos y 13 vehículos quemados en Michoacán “ (v Michoacánu bylo uneseno 176 žáků a podpáleno 13 aut). Ten den jsem navíc v mém okolí zpozorovala mnohem více vojáku s kulomety a dopravní kolaps. Když jsem si to přečetla, bylo už pozdě večer a byla jsem sama doma (přestože Rafa, moje opatrovnice, bývá tou dobou normálně už zpět). Věřte tomu nebo ne, dostala jsem strach.

Rafa ale naštěstí po chvíli dorazila a já jsem jí ani nedala čas si v klidu nejdřív posedět, jako to tady každý po příchodu domů dělá, a začala jsem se jí hned vyptávat. Zprvu jí to nebylo moc příjemné a nevypadala zrovna, že by se se mnou o tom chtěla bavit. Když ale viděla, jak jsem vyděšená, uklidnila mě a vysvětlila mi, že nešlo o děti, ale o studenty vysoké školy a jejich učitelé, a že je neunesli, ale pozatýkali a to proto, že protestovali proti zákonu, během čehož oni podpálili těch 13 aut. A skutečně se to stalo nedaleko odsud. Trochu se mi ulevilo, ale pořád jsem nechápala, jestli je to tu běžné a jak mohli pozatýkat tolik lidí najednou a jak oni mohli tak výstředně demonstrovat. A tak mě Rafa uklidnila ještě jednou: „Neboj, když nebudeš protestovat, nic se ti nestane“.

Potom měla dlouhý telefonát se svojí sestrou, ze kterého jsem leccos zaslechla, a došlo mi, že se jí celá situace týká víc, než jsem si myslela. Po dlouhém hovoru se mi ale najednou mnohem víc otevřela: „Zatkli i mého synovce, ale brzy ho pustí“. Posadila se vedle mě a rozpovídala se. Vyprávěla mi o tom, že lidi tu nemají jinou možnost než protestovat, že zákony jsou vážně špatné, protože prohlubují kontrasty mezi bohatými a chudými a mezi vzdělanými a nevzdělanými. Povídala mi, že nechtějí moc, že jim stačí kus půdy, kterou si dodneška postupně skupují od státu, ačkoli tu žijí odjakživa. Je opravdu možné, že tyto křivdy z 16. století trvají dodnes? Ano, evidentně ano.

A Rafa se dostala až k tomu, že jako mladá taky často protestovala podobným způsobem. Ale teď, když už je stará, jí prý dochází, že tudy cesta nevede. To ona si před deseti lety vzala na starost komunitu San Javier a začala lidem pomáhat s tím, co mají. Se zákony nesouhlasí, ale řídí se jimi a nyní už projevuje nesouhlas pouze legálně. Domlouvá místním levnější odkup půdy, všemožně shání peníze na potřebné lékařské zákroky a operace místních lidí a zajímá se o možnosti lepšího vzdělání (takto jsem se dostala právě sem). Ano, lamentuje nad zákony, ale sama se snaží něco dělat a dělá toho hodně. Ale mladí, ti prý ať protestují, „ať stát vidí, že jsme tady taky“.

A při pohledu na můj nevěřící výraz uzavírá celý náš důvěrný rozhovor: „Vítej v Mexiku“.

 

Autor: Barbora Kostkova | čtvrtek 25.10.2012 23:08 | karma článku: 9,63 | přečteno: 846x
  • Další články autora

Barbora Kostkova

Babička. Škola. A svět.

Spala u mě včera moje babička. Aby si užila vnoučata, protože nemám čas s nimi za ní jezdit. A večer, když synáčkové usnuli, tak jsme si krásně pokecaly. Bavily jsme se o vztazích, drbaly jsme známé, vyprávěly jsme si, co nového.

14.1.2024 v 19:05 | Karma: 14,09 | Přečteno: 561x | Diskuse| Společnost

Barbora Kostkova

Cestuju v čase, funguje to

Jako malá jsem jezdívala s rodinou na hory do Pece pod Sněžkou. Zažila jsem tam spoustu skvělých věcí, ale mimo jiné i jedno malé dětské traumátko, ze které seho se časem stala oblíbená rodinná historka.

25.6.2023 v 16:08 | Karma: 13,22 | Přečteno: 388x | Diskuse| Osobní

Barbora Kostkova

Mám problém. Jmenuje se jídlo.

Vždycky jsem si myslela, že nejím koprovku. Na školy v přírodě a na tábory mi jí dokonce máma uváděla jako můj alergen aby mě ji nikdo nenutil jíst. Když tu se mi v mém prvním těhotenství stala jedna věc.

3.6.2023 v 14:53 | Karma: 28,65 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce jako svobodná máma

"Tohle byly snad naše nejklidnější Vánoce" povídá mi tatínek mých dětí na sklonku Štědrého večera. Já krčím rameny a v duchu si přemýšlím. Opravdu byly?

27.12.2022 v 23:27 | Karma: 19,33 | Přečteno: 999x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce se dvěma dětmi (2021)

Když jsem na začátku srpna porodila druhého syna a během naprosto šíleného šestinedělí se hroutila úplně ze všeho, hroutila jsem se kromě mnohem závažnějších věcí i z Vánoc. Ano, v srpnu.

23.12.2022 v 21:31 | Karma: 19,73 | Přečteno: 681x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 826x
2012 -Jmenuju se Barbora Kostková. Jsem čerstvá absolventka bakalářského programu Hispanistiky na Filozofické Fakultě v Praze a zrovna se nacházím v San Javier, kousek od Morelie ve státě Michoacán, kde učím angličtinu děti i dospělé.

2016 - Po několika letech se vracím k psaní blogů, protože mi to chybí a protože mám o čem psát i tady v Čechách.

2022 - Mama blog - Ptala se mě kamarádka když jsem byla těhotná "A co hodláš dělat při mateřský?" Já na to: "Jak jako, budu pečovat o děti". Ona: "To joo, ale musíš aspoň částečně něco dělat u toho, jinak se zcvokneš a začneš psát blogy o mateřství". O pár let později: Here we go!

2023 - Blog mi slouží k tomu, abych se vypsala ze svých starostí, porovnala si myšlenky a abych se trénovala ve své autenticitě - bez ohledu na to, co si o mně lidé pomyslí.