Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První Vánoce jako svobodná máma

"Tohle byly snad naše nejklidnější Vánoce" povídá mi tatínek mých dětí na sklonku Štědrého večera. Já krčím rameny a v duchu si přemýšlím. Opravdu byly?

Mám ve zvyku si vždycky nejdřív všechno bleskurychle zpochybnit, než si to vůbec pustím dál k sobě. No jo, asi fakt byly. Je pravda, že konkurenci neměly zrovna nejsilnější.

Zažili jsme spolu různé Štědré dny.  Nejméně ráda vzpomínám na ten, kdy jsem byla poprvé těhotná a strašně mě tehdy mrzelo, že nejsme s partnerem na štědrý den spolu. Trávila jsem ho tehdy s mojí mámou a babičkou, bylo mi celkem zle (v těhotenství dost zvracím) a až do setmění jsem se statečně přemlouvala, že je vlastně den jako každý jiný a že je přece úplně fuk, že táta mého ještě nenarozeného syna dopoledne shání dárky a odpoledne tráví ve svém staromládeneckém pokoji v baráku svých rodičů nevím čím (asi odpočinkem jak byl unavený z toho shánění dárků) místo aby byl se mnou a s mým pupkem, držel mě za ruku, představoval si se mnou jak za rok už se bude náš synek batolit okolo stromku a dal mi nějaký pěkný dárek. S padající tmou já ale často přestávám být statečná a mé emoce se s tmou často hlásí o slovo mnohem intenzivněji.

Zatímco já doma plakala do polštáře, moje máma s babičkou se cestou z vánoční mše stavily u tchánů v domě a pověděli partnerovi, že je mi zle a že alespoň posílám dárky jemu a jeho rodině. Tvářil se prý dost překvapeně. 

Jindy jsem zase na Štědrý den seděla na obrubníku na nájezdu na jižní spojku, hlídala partnerovu dodávku a čekala, až přinese kanystr s naftou abychom mohli jet dál. Bylo jasné, že zapádlovat si v Tróji na kanále si už s mými kamarády vodáky nestihnu. A to mi na tom ten rok tolik záleželo. No co už, alespoň máme historku.

Loni jsme na Štědrý den byli jakš takš v klidu (https://kostkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=795759), ale to popravdě spíš díky mojí rezignovanosti a nelpění na tradicích. Ostatně vlastně i jako letos. Letos se k tomu ale přidala ještě jedna významná změna. Tatínek mých synů už je pro mě "jen" tatínek mých synů, spolurodič, kámoš. Ale ne partner. 

Ani nevím, kdy přesně jsme se rozešli. Intimita mezi námi nebyla žádná už přes rok, poslední zbytky důvěry se vytratili někdy v dubnu. V červnu se pak partner ošklivě zranil na kole (po pěti pivech sjíždět schody bez helmy? Pardon, musím to zmínit), ale nikoliv událost samotná, ale to, jak se k ní partner stavěl mě definitivně utvrdilo v tom, že ho už nemiluju, že s ním nejsem šťastná.

Rozestěhovali jsme se v listopadu. Bylo to nejtěžší rozhodnutí v mém životě. Nebylo zatím ale dne ani hodiny, kdybych toho litovala. Je to stále příliš čerstvé a teprve se snažíme sladit naše nové životy a naučit se fungovat jako dvě nezávislé svobodné duše. Ale právě ta svoboda je pro mě nesmírně důležitá.

Najednou, jako svobodná, už se necítím povinná zavděčit se na Vánoce všem. Můj vánoční záměr je si Vánoce užít a ukázat dětem, co na nich těší mě. S respektem k tomu, jak to cítí oni. Najednou už je mi jedno, že si k obědu dáme místo svátečního Kuby (kterého stejně nikdo moc nemusíme) české hospodské kung pao. Je mi jedno, že netrávím Štědrý den ve svém krásném útulném a uklizeném bytě. Je mi jedno, že kluci sedí u štedrovečerní večeře v teplácích a odmítají se vzít košile zatímco já si beru své sváteční šatky. Je mi jedno, že z našich vánočních tradic a rituálů už zbylo jen krájení jablíčka a házení ořechů. Nelpím na tom. Nemusím nutně dělat klukům stejné Vánoce jako je dělali naši mně ač mně se to tak vždycky líbilo, než jsem prokoukla jak moc jsou z toho naši v nervu.. Protože Vánoce tvoříme společně, ne jeden pro všechny a všichni pro jednoho. Stejně tak jako všechno ostatní.

Tenhle rok byl pro mě ve znamení změn a transformace. Odejit z nefunkčního vztahu je asi vždycky žádoucí, když uz to nejde opravit (a že my se snažili!). Odejít z něho ale tak abychom byli ještě schopni přátelsky fungovat kolem dětí, to už je docela majstrštyk. Moc si přeju aby se nám to i nadále dařilo.

Letošní Štědrý den jsem strávila v krásném novém bytě tatínka mých dětí, on se postaral o stromek, o nákup, o večeři. Já o děti, o klid a dobrou atmosféru. Poprvé v životě jsem neměla na Štědrý den pocit, že se něco musí a nesmí a že mě někdo zklamává nebo omezuje. Po sedmi letech a možná poprvé v životě jsem se cítila na Štědrý den svobodně.

A kdo ví, možná kdyby můj ex loni nerozkrojil to pitomý jabko špatně a nebyl tam křížek místo hvězdičky, třeba bychom se nerozešli. Nebo spíš možná kdyby mě víc respektoval jako svobodnou bytost. Ale o emancipaci třeba zase jindy.

Autor: Barbora Kostkova | úterý 27.12.2022 23:27 | karma článku: 19,33 | přečteno: 999x
  • Další články autora

Barbora Kostkova

Babička. Škola. A svět.

Spala u mě včera moje babička. Aby si užila vnoučata, protože nemám čas s nimi za ní jezdit. A večer, když synáčkové usnuli, tak jsme si krásně pokecaly. Bavily jsme se o vztazích, drbaly jsme známé, vyprávěly jsme si, co nového.

14.1.2024 v 19:05 | Karma: 14,09 | Přečteno: 561x | Diskuse| Společnost

Barbora Kostkova

Cestuju v čase, funguje to

Jako malá jsem jezdívala s rodinou na hory do Pece pod Sněžkou. Zažila jsem tam spoustu skvělých věcí, ale mimo jiné i jedno malé dětské traumátko, ze které seho se časem stala oblíbená rodinná historka.

25.6.2023 v 16:08 | Karma: 13,22 | Přečteno: 388x | Diskuse| Osobní

Barbora Kostkova

Mám problém. Jmenuje se jídlo.

Vždycky jsem si myslela, že nejím koprovku. Na školy v přírodě a na tábory mi jí dokonce máma uváděla jako můj alergen aby mě ji nikdo nenutil jíst. Když tu se mi v mém prvním těhotenství stala jedna věc.

3.6.2023 v 14:53 | Karma: 28,65 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce se dvěma dětmi (2021)

Když jsem na začátku srpna porodila druhého syna a během naprosto šíleného šestinedělí se hroutila úplně ze všeho, hroutila jsem se kromě mnohem závažnějších věcí i z Vánoc. Ano, v srpnu.

23.12.2022 v 21:31 | Karma: 19,73 | Přečteno: 681x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

Proč se vracím k psaní blogů

Protože chci. V Mexiku jsem se naučila jednu věc. Jednu strašně důležitou věc. Že všechno jde, když se chce.

10.2.2016 v 0:00 | Karma: 4,96 | Přečteno: 97x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 826x
2012 -Jmenuju se Barbora Kostková. Jsem čerstvá absolventka bakalářského programu Hispanistiky na Filozofické Fakultě v Praze a zrovna se nacházím v San Javier, kousek od Morelie ve státě Michoacán, kde učím angličtinu děti i dospělé.

2016 - Po několika letech se vracím k psaní blogů, protože mi to chybí a protože mám o čem psát i tady v Čechách.

2022 - Mama blog - Ptala se mě kamarádka když jsem byla těhotná "A co hodláš dělat při mateřský?" Já na to: "Jak jako, budu pečovat o děti". Ona: "To joo, ale musíš aspoň částečně něco dělat u toho, jinak se zcvokneš a začneš psát blogy o mateřství". O pár let později: Here we go!

2023 - Blog mi slouží k tomu, abych se vypsala ze svých starostí, porovnala si myšlenky a abych se trénovala ve své autenticitě - bez ohledu na to, co si o mně lidé pomyslí.