Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

San Javier

Komunita San Javier, kde učím a bydlím, mě stále fascinuje. Je to taková malá vesnice, která si říká komunita z několika důvodů. Ten hlavní je, že není nikde vedená. „Stát“ o ní absolutně netuší. Nemají tu poštu, nemají tu obecní úřad a autobusy tu staví jenom protože mají cestu kolem. To málo, co tu mají si postavili, zařídili a vybudovali úplně sami. A tím pádem, to „málo“ dělá strašně moc.

Hlavní síla místních totiž spočívá v nepřekonatelné spolupráci a soudružnosti, což je další povaha takzvané komunity. Každý dělá, co umí a společně tak dokázali, že zde mají jeden malý obchod, dětské hřiště, kliniku s přírodní medicínou, školu a dokonce školní jídelnu. Taky sem občas přijede cisterna s užitkovou vodou a auto rozvážející plyn v bombách. Nic z toho není vůbec samozřejmostí v jiných podobných komunitách.

Centrum komunity tvoří „Casa Comunal“, malé oplocené nádvoří, které se na noc zamyká, ale klíče mají skoro všichni místní. Tady je alternativní klinika, škola a školní jídelna. Konají se tu různé událostí a slavnosti. Na první dojem to působí jako totální squat, ale když pochopíte, kolik práce se zatím vším skrývá, začnete vidět vysázené kytky, „čistotu“, kterou tu udržují a krásu celého střediska.

Nejvíce jsou tu pyšní na vlastní školu, do které také vkládají největší naděje, tedy do vzdělání a do svých dětí, kterým školu postavili.  Ačkoli to na první pohled vůbec tak nepůsobí, berou školu strašně vážně! Učitelé mají dva, pro první a druhý stupeň. Neplatí je stát, ale platí si je sama komunita ze společného fondu. Není to ale regulérní plat a oba to dělají spíše z dobré vůle, což zaručuje jejich osobní a zodpovědný přístup.

Ve školní jídelně vaří dvě mladé ženy, ale potraviny sem dopoledne přinese každý, komu se ten den něco urodilo na zahrádce. Obě ženy to dělají zcela dobrovolně, mají z toho akorát zbytky jídel. Obě jsou totiž „na mateřské“ (což ovšem rozhodně neznamená, že by snad pobírali nějaký mateřský příspěvek), takže stejně nic moc jiného ani dělat nemůžou.

Na kliniku dojíždí několikrát týdně jedna šamanka, která má léčitelství nejen jako své poslání, ale i jako své hobby. Rozdává různé lektvary a hlavně ty nejcennější babské rady.

Obchod vlastní Rosita se svým manželem, postarší purépečský pár. Otevřeno mají každý den od rána do večera, a když zrovna mají zavřeno, vždycky je možné na ně zaklepat a oni kdykoliv komukoliv otevřou. Bydlí samozřejmě ve stejném domečku. Zboží mají to základní z potravin, z lékárny, z drogerie a z papírnictví. Když někdo potřebuje něco, co nemají, druhý den mu to dovezou. Jsou jedni z mála, kdo tu vlastní auto. Nemá-li někdo na zaplacení základních potravin, nevadí. Zaplatí někdy jindy, nebo vůbec. V domečku nemají vlastní elektřinu, ale po setmění si vždycky přijdou zapojit prodlužku k nám, k jejich sousedům, jako to tu dělá každý, kdo nemá na elektřinu peníze.

 

Nejsou tu zrovna standardní podmínky pro pohodlný život, ale jsou tu ideální podmínky pro výchovu dětí..lidi jsou tu na sebe hodní, pomáhají si, jak můžou, nezávidí si, tolerují se ve všech ohledech, nikdo nikoho nepomlouvá, všichni se na sebe věčně usmívají. Jsou v podstatě strašně spokojení, ale zároveň jsou si vědomi křivd, kterých se na nich neustále dopouští stát a nechybí jim energie za svá práva neúnavně bojovat. Na rozdíl od jiných komunit ale San Javier nebojuje násilně a protestativně, ale vytrvale a asertivně a především, místní začali nejprve sami u sebe, s tím co mají, s tím co umějí a pak až se začali dovolávat spravedlnosti.

Nepřestávám ty lidi obdivovat a říkám si, jaké je to štěstí, že mě vítr zavál zrovna sem.

Autor: Barbora Kostkova | sobota 20.10.2012 6:18 | karma článku: 14,05 | přečteno: 860x
  • Další články autora

Barbora Kostkova

Babička. Škola. A svět.

Spala u mě včera moje babička. Aby si užila vnoučata, protože nemám čas s nimi za ní jezdit. A večer, když synáčkové usnuli, tak jsme si krásně pokecaly. Bavily jsme se o vztazích, drbaly jsme známé, vyprávěly jsme si, co nového.

14.1.2024 v 19:05 | Karma: 14,09 | Přečteno: 561x | Diskuse| Společnost

Barbora Kostkova

Cestuju v čase, funguje to

Jako malá jsem jezdívala s rodinou na hory do Pece pod Sněžkou. Zažila jsem tam spoustu skvělých věcí, ale mimo jiné i jedno malé dětské traumátko, ze které seho se časem stala oblíbená rodinná historka.

25.6.2023 v 16:08 | Karma: 13,22 | Přečteno: 388x | Diskuse| Osobní

Barbora Kostkova

Mám problém. Jmenuje se jídlo.

Vždycky jsem si myslela, že nejím koprovku. Na školy v přírodě a na tábory mi jí dokonce máma uváděla jako můj alergen aby mě ji nikdo nenutil jíst. Když tu se mi v mém prvním těhotenství stala jedna věc.

3.6.2023 v 14:53 | Karma: 28,65 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce jako svobodná máma

"Tohle byly snad naše nejklidnější Vánoce" povídá mi tatínek mých dětí na sklonku Štědrého večera. Já krčím rameny a v duchu si přemýšlím. Opravdu byly?

27.12.2022 v 23:27 | Karma: 19,33 | Přečteno: 999x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce se dvěma dětmi (2021)

Když jsem na začátku srpna porodila druhého syna a během naprosto šíleného šestinedělí se hroutila úplně ze všeho, hroutila jsem se kromě mnohem závažnějších věcí i z Vánoc. Ano, v srpnu.

23.12.2022 v 21:31 | Karma: 19,73 | Přečteno: 681x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Argentinou propukly násilné protesty kvůli úsporným opatřením

13. června 2024  6:39

Násilné protesty provázely středeční debatu v argentinském senátu o úsporných opatřeních, která...

Vídeň uctí lídra Pražského jara Dubčeka. Jedna z ulic ponese jeho jméno

13. června 2024  6:32

Jedna z ulic ve vídeňské čtvrti Donaustadt ponese jméno československého reformního komunisty...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 826x
2012 -Jmenuju se Barbora Kostková. Jsem čerstvá absolventka bakalářského programu Hispanistiky na Filozofické Fakultě v Praze a zrovna se nacházím v San Javier, kousek od Morelie ve státě Michoacán, kde učím angličtinu děti i dospělé.

2016 - Po několika letech se vracím k psaní blogů, protože mi to chybí a protože mám o čem psát i tady v Čechách.

2022 - Mama blog - Ptala se mě kamarádka když jsem byla těhotná "A co hodláš dělat při mateřský?" Já na to: "Jak jako, budu pečovat o děti". Ona: "To joo, ale musíš aspoň částečně něco dělat u toho, jinak se zcvokneš a začneš psát blogy o mateřství". O pár let později: Here we go!

2023 - Blog mi slouží k tomu, abych se vypsala ze svých starostí, porovnala si myšlenky a abych se trénovala ve své autenticitě - bez ohledu na to, co si o mně lidé pomyslí.