Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se vracím k psaní blogů

Protože chci. V Mexiku jsem se naučila jednu věc. Jednu strašně důležitou věc. Že všechno jde, když se chce. 

Vždycky jsem se soustředila na první část. Všechno jde. Jasně, všechno jde. Vždycky to nějak jde. Ale jak proboha? Kdyby všechno šlo, tak proč nejsou všichni lidi konstantně šťastní? Proč každý nedělá práci svých snů, nežije se svým princem nebo princeznou, nemá přesně tolik peněz, kolik potřebuje a proč všichni nejsou zdraví? Protože to nejde. To přeci nejde. Tak jak může někdo tak lhát, ať už sám sobě nebo všem, že všechno jde? Nejde nic, je to lež.

Odjet do Mexika nešlo. Bylo to moc náročné. Jednak jsem měla přítele, kterého jsem tu nechtěla nechat, měla jsem tu byt, kde jsem musela platit nájem, měla jsem docela dobrou práci. Navíc jsem měla spoustu zdravotních problémů. Astma, reflux žaludku, deprese, úzkosti. Brala jsem spoustu léků a potřebovala jsem chodit k lékařům. Taky jsem si nebyla jistá se svoji španělštinou. Neměla jsem peníze. A toho zařizování před odletem. Koupit si letenky, zajistit si pojištění, očkování, půjčit si peníze, vysvětlit to přítelovi, vyřešit byt, přestěhovat se a zajistit si zdraví ve formě léků na cestu. Ne, to nejde. Nemůžu odjet, protože to přeci nejde. A kdyby to všechno náhodou nějak šlo, co kdyby se náhodou něco změnilo? Vždyť jsem se vším tak spokojená, nechci aby se něco měnilo. Takže vlastně ani nechci odjet, protože to prostě nejde.

Vrátila jsem se před třemi lety a do teď nechápu, proč jsem odjela. A jak to, že to šlo? Není to možné. Mexiko byla jedna z mých nejkrásnějších zkušeností v životě. A děkuju Báře 2012, že se tehdy rozhodla jet, přestože to nešlo. A dlouho jsem ji obdivovala, že dokázala všem kolem sebe a především sama sobě, že to jde.

Celé ty tři roky o tom ale přemýšlím. Jaký to byl úlet, jak jsem se impulsivně rozhodla, kolik to chtělo odvahy. A dneska mi to všechno došlo. Vždyť o nic nešlo, vůbec o nic nešlo. Proč jsem si myslela, že to chtělo odvahu, proč jsem to brala tak vážně? Vždyť to bylo jenom Mexiko. Kolik lidí tam žije, kolik lidí tam cestuje. Kolik lidí opouští své domovy a pak se do nich vrací a nebo nevrací. To jsme všichni tak odvážní? Nemyslím si. Copak ti, co zůstávají doma nebo ti, co se nenarodili v Mexiku odvážní nejsou? Došlo mi, že jestli něco jde nebo nejde není jenom otázka toho, jestli se to chce nebo nechce. A že je to sice pěkné pořekadlo, ale první část pro mě odteďka přestává mít význam. Přemýšlet o tom, jestli něco jde nebo nejde je vlastně docela omezující. A ten pocit, že všechno jde, tahle lež mě vyloženě straší. Protože to není pravda. Kdyby šlo všechno, co se chce, tak jsou všichni lidi šťastní, máme světový mír a umím vařit.

Jenže všechno nejde, i když se chce. A tak si přestávám nalhávat, že všechno jde a říkám si, že je to, díky Bohu, mnohem složitější, mnohem míň upjatější a mnohem krásnější.

Podle mě totiž, když se chce, tak to možná jde, možná nejde, možná se to povede, možná ne, možná to půjde hned, možná až za pár let, možná zítra, možná nikdy, možná bude potřeba ještě něco, než jen chtít, třeba trpělivost, vytrvalost, možná někdy i ta odvaha. Možná bude potřeba talent, nějaká motivace, třeba i štěstí nebo souhra náhod. Nebo osud, možná i Bůh. Možná to nepůjde bez víry a bez naděje. Možná je potřeba, aby uzrál čas. Možná to půjde samo, možná ne, možná to půjde, ale nebude to dobrý. Možná to nepůjde, ale bude to dobrý.

Je to otevřené a to je na tom krásné.

Mně každopádně dneska, po třech letech uzrál čas, abych zpochybnila to, co jsem se naučila v Mexiku a abych dokázala to, co se mi v Mexiku dařilo a doma se mi to už od té doby nepodařilo, přestože celou tu dobu chci. Napsat další blog.

Autor: Barbora Kostkova | středa 10.2.2016 0:00 | karma článku: 4,96 | přečteno: 97x
  • Další články autora

Barbora Kostkova

Babička. Škola. A svět.

Spala u mě včera moje babička. Aby si užila vnoučata, protože nemám čas s nimi za ní jezdit. A večer, když synáčkové usnuli, tak jsme si krásně pokecaly. Bavily jsme se o vztazích, drbaly jsme známé, vyprávěly jsme si, co nového.

14.1.2024 v 19:05 | Karma: 14,09 | Přečteno: 561x | Diskuse| Společnost

Barbora Kostkova

Cestuju v čase, funguje to

Jako malá jsem jezdívala s rodinou na hory do Pece pod Sněžkou. Zažila jsem tam spoustu skvělých věcí, ale mimo jiné i jedno malé dětské traumátko, ze které seho se časem stala oblíbená rodinná historka.

25.6.2023 v 16:08 | Karma: 13,22 | Přečteno: 388x | Diskuse| Osobní

Barbora Kostkova

Mám problém. Jmenuje se jídlo.

Vždycky jsem si myslela, že nejím koprovku. Na školy v přírodě a na tábory mi jí dokonce máma uváděla jako můj alergen aby mě ji nikdo nenutil jíst. Když tu se mi v mém prvním těhotenství stala jedna věc.

3.6.2023 v 14:53 | Karma: 28,65 | Přečteno: 2147x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce jako svobodná máma

"Tohle byly snad naše nejklidnější Vánoce" povídá mi tatínek mých dětí na sklonku Štědrého večera. Já krčím rameny a v duchu si přemýšlím. Opravdu byly?

27.12.2022 v 23:27 | Karma: 19,33 | Přečteno: 999x | Diskuse| Ona

Barbora Kostkova

První Vánoce se dvěma dětmi (2021)

Když jsem na začátku srpna porodila druhého syna a během naprosto šíleného šestinedělí se hroutila úplně ze všeho, hroutila jsem se kromě mnohem závažnějších věcí i z Vánoc. Ano, v srpnu.

23.12.2022 v 21:31 | Karma: 19,73 | Přečteno: 681x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 826x
2012 -Jmenuju se Barbora Kostková. Jsem čerstvá absolventka bakalářského programu Hispanistiky na Filozofické Fakultě v Praze a zrovna se nacházím v San Javier, kousek od Morelie ve státě Michoacán, kde učím angličtinu děti i dospělé.

2016 - Po několika letech se vracím k psaní blogů, protože mi to chybí a protože mám o čem psát i tady v Čechách.

2022 - Mama blog - Ptala se mě kamarádka když jsem byla těhotná "A co hodláš dělat při mateřský?" Já na to: "Jak jako, budu pečovat o děti". Ona: "To joo, ale musíš aspoň částečně něco dělat u toho, jinak se zcvokneš a začneš psát blogy o mateřství". O pár let později: Here we go!

2023 - Blog mi slouží k tomu, abych se vypsala ze svých starostí, porovnala si myšlenky a abych se trénovala ve své autenticitě - bez ohledu na to, co si o mně lidé pomyslí.