Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voršila, manželka Brikcího zvonaře, rozená Frölichová z Freydenfelsu, z rodu Turkobijce

První manželka známého zvonaře Brikcího není příliš známá. Stále se jen zmiňuje jako "Voršila". O místech v Praze spojených s Brikcím, o jeho dceři Anně a o první manželce Voršile.   

Brikcí z Cimperka (asi 1535 – 1599 Praha) byl patrně nejvýznamnější český kovolijec, cínař, konvář a zvonař. Pocházel ze zvonařské rodiny Bartoloměje Berounského a umělecky a řemeslně působil především v letech 1553-99. Kromě zvonů sléval svícny, rakve, epitafy i cínové křtitelnice. Měl i obchod se železem, plátnem a exotickými komoditami jako bylo koření. Zhotovil na osmdesát zvonů pro různé kostely v Praze, blízkém i vzdáleném okolí. Za své zásluhy byl povýšen do šlechtického stavu s přídomkem z Cimperka (též Cimberka, von Zinnberg). Postupně se z něj stal velmi zámožný a vážený měšťan Nového Města pražského s několika domy, usedlostí a vinicí. Vlastnil knihy, obrazy a jiná umělecká díla.[1] Zemřel při jedné z morových epidemií, které koncem 16. století sužovaly Prahu.

Erb Voršily z Freydenfelsu

Vlastnil od roku 1581 dům v bývalé Konvářské ulici na Novém Městě pražském (dnes Jungmannova 28, č.p. 747), kde měl i dílnu. Tehdy se dům nazýval U zvonařů, U tří zvonků nebo Brikcího dům.[2] Dnes na místě komplexu z barokních a renesančních prvků stojí konstruktivistický obchodní dům z roku 1933. U Františkánské zahrady je však dochovaný renesanční patrový domek – Brikcího dům, který je napojený na dvoranu obchodního domu. Jedná se o pozůstatek staré zástavby této lokality. Obecně celá dnešní Jungmannova ulice byla místem působení několika novoměstských zvonařských hutí, odtud její historický název po založení Nového Města – Konvářská nebo Zvonařská.[3]

Erb Brikcího z Cimperka

Do místopisu Prahy vstoupil Brikcí i na dnešních Vinohradech, kde kolem roku 1550 vlastnil viniční usedlost - odtud jméno ulice i lokality – Zvonařka (dnes U Zvonařky 1).[4] Po smrti Brikcího zde hospodařila jeho dcera Anna, kterou měl se svou druhou manželkou Alžbětou z Volfenburgu, a která byla od roku 1615-16 provdána za novoměstského radního Ondřeje Kocoura z Votína. Ondřej a Anna měli jediného syna Jana, který byl posledním mužským potomkem rodu Brikciů z Cimperka. Po smrti Anny roku 1617 se Ondřej Kocour plně věnoval novoměstské politice a byl jmenován radním Fridrichem Falckým.  Jeho účast na povstání skončila tragicky, kdy byl sťat 21.6.1621 a tělo pohřbeno jeho sestrou Annou u sv. Jindřicha v Praze. Nedlouho poté patrně umírá i jeho malý syn Jan a jeho teta Anna jako jediná dědička Kocourů z Votína po roce 1627 odchází do exilu.[5]

Erb Voršily z Freydenfelsu

Jeho druhou manželkou byla výše zmíněná Alžběta z Volfenburgu, která proslula tím, že po smrti manžela vedla jeho zvonařskou dílnu. Patřila k příkladům žen, které se tehdy jako vdovy úspěšně uplatnily ve vedení dílen či obchodu.

Nicméně Brikcí měl i první ženu. O té se nám nedochovalo téměř nic. Je zmiňována pouze jako „Voršila“ či „Uršula“. Prostřednictvím jejího dochovaného erbu je však možné odhalit, z jakého rodu pocházela.

Erbovní listina Frolich von Freydenfels Signatur: AT-OeStA/AVA Adel HAA AR 262.3

V roce 1588 dal Brikcí jako mecenáš benediktinského kláštera a opatství „V Emauzích“, který byl tehdy součástí utrakvistické církevní organizace[6], na klenby ambitu namalovat svůj erb a rozverné renesanční grotesky. Patrně nebyl jediným zámožným měšťanem, který zde nechal vytvořit renesanční malby, ale právě jeho erb pomohl dataci těchto výmaleb v ambitu. Pod jeho erbem je jeho jméno a datum 1588 – text „Pan Bůh bud spomocník a ochráncze muoj, Brykczy Zwonař z Czynpergků, 1588 (klenba 24/XVIII ve východním křídle ambitu).[7] A přímo naproti erbu Brikcího je erb jeho první manželky Voršily.

Erby Brikcího a Voršily

Díky erbu může Voršila povystoupit ze stínu. Vidíme zde štít provázený textem. „W czas potrzeby a w nedostatku mem Pan Buh mne newopustí“ a „Worssila zvonářka Frelichowa rozena Frey....“. Erb Voršily je následující: v černo - stříbrném děleném štítu (černá nahoře) je černo stříbrně - dělený lev se zelenou větvičkou v pravé tlapě, na štítě kolčí přilba s korunou a s přikryvadly černo – stříbrnými, v klenotu stříbrný vyskakující lev se zelenou větvičkou v pravé tlapě. Mj. freska nesprávně (snad díky pozdějším opravám) zobrazuje přikryvadla černo – zlatá. Erb je umístěn v dekorativní kartuši.

Erb patří rodu „Frölich von Freydenfels“. Čili Voršila z Cimperka byla rozená Frölichová z Freydenfelsu. Jednalo se o rod povýšený v Praze dne 12.1.1562 do šlechtického stavu císařem Maximiliánem II. Konkrétně Jakob Frölich, kterému byl udělený výše uvedený erb a predikát „von Freydenfels“, a to za zásluhy ve válce proti Turkům. Spolu s Jakobem byli do šlechtického stavu povýšeni jeho bratr Christoph a bratranci Johann a Sigmund.   

Jedná se o příklad, kdy je díky heraldice možné identifikovat osobnosti minulosti, kterým nebyla ani za života věnována velká pozornost, a tak mohou vystoupit z částečného či úplného zapomnění. Jako první manželka slavného zvonaře – Voršila Frölichová z Freydenfelsu.

 

 

[1] KILIÁN, Jan, Povstalci a odsouzenci – osudy 27 obětí staroměstské exekuce, Praha, 2021, str. 316

[2] dům U Tří zvonků, obchodní dům Te-Ta - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz)

[3] BAŤKOVÁ, Růžena a kol, Umělecké památky Prahy-  NOVÉ MĚSTO, VYŠEHRAD, Praha, 1998, str. 810

[4] PRIX, dalibor a kol, Umělecké památky Prahy - Velká Praha M-Ž, Praha, 2017, str. 912

[5] KILIÁN, Jan, Povstalci a odsouzenci – osudy 27 obětí staroměstské exekuce, Praha, 2021, str. 316-317

[6] V době husitských bouří se část konventu přidala na stranu husitů, patrně to zachránilo klášter před vypálením a zachovalo gotické malby v ambitu z dob Karla IV. Ke katolické církvi pak klášter přechází po Bílé hoře.

[7] Karel IV. a Emauzy; Liturgie - text - obraz (edd. Kateřina Kubínová et al.). Praha 2017, s. 164-183, str. 181

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 18.6.2023 19:43 | karma článku: 12,47 | přečteno: 232x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Židé s erby uprostřed Žižkova – židovské nobilitace v době monarchie

Šlechtictví bylo v monarchii vyhrazeno jen křesťanům, osvícenství a nové ekonomické a společenské poměry způsobily, že panovník začal udílet šlechtické tituly i příslušníkům židovské obce. Židé s erby na židovském hřbitově Žižkov

26.5.2024 v 17:31 | Karma: 11,59 | Přečteno: 228x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Princ Belgický s Řádem sv. Jiří a Řádem německým v Opavě dne 4. května

4. května proběhlo uložení relikvie bl. Karla Habsburského v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Uložení relikvie byl přítomen biskup ostravský a arcivévoda rakouský d’Este Lorenz, princ belgický. I několik Řádů.

25.5.2024 v 17:37 | Karma: 13,21 | Přečteno: 162x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

19.5.2024 v 18:24 | Karma: 15,22 | Přečteno: 245x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 19,88 | Přečteno: 291x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 341x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 293
  • Celková karma 16,54
  • Průměrná čtenost 927x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik