Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Svatba Georgije Romanova nebyla „carská“, ale neuctivě komická k Romanovcům

Noviny troubí do celého světa, že svatba Georgije Romanova 1.10.2021 byla carská svatba. Vyslovím nyní konstatování, že ta svatba spíše velmi zostudila Romanovce a svatební tradice zaniklé romanovské říše.

Minule jsme si, vážení čtenáři, řekli, že svatba Georgije Romanova rozhodně nebyla první, předcházelo jich celých šest od únorové revoluce 1917 až do emigrace posledního člena imperátorského domu Romanovců z Ruska v roce 1920. Navíc po pádu SSSR se jako první v roce 1993 oženil v Rusku Dimitrij Romanov.

Ovšem media troubí do celého světa, že to byla carská svatba. Vyslovím nyní konstatování, že ta svatba spíše velmi zostudila Romanovce a svatební tradice zaniklé romanovské říše.

Ponechám nyní stranou jakékoliv nároky či nenároky na neexistující ruský trůn. Je třeba zkonstatovat, že posledním členem imerátorského domu Romanovců[1], který byl nezpochybnitelný v jakémkoliv ohledu, byla kněžna imperátorské krve[2] Kateřina Ivanovna, která zemřela v roce 2007 v Montevideu. Byla dcerou knížete imperátorské krve Jana Konstantinoviče a pravnučkou velkoknížete Konstantina Nikolajeviče, syna Mikuláše I. Její otec byl 18.7.1918 brutálně zabit[3] u Alapajevska v dnešní Sverdlovské oblasti spolu s dalšími členy imperátorského domu Romanovců. Nástupnictví kdysi řešil právně zaniklý tzv. Pavlovský nástupnický řád. [4]

Předně je třeba říct, že ruští panovníci se nikdy neženili v katedrále sv. Izáka v Petrohradě, ale v kapli Zimního paláce. Na místě dnešního chrámu kdysi stál kostel sv. Izáka Dalmátského, kde se ženil Petr I. s Kateřinou I, ale to bylo do doby výstavby chrámu v roce 1712. Následně tam neproběhla žádná „carská“ svatba. V dnešní době v chrámu může uzavřít sňatek kdokoliv, kdo splní podmínky pravoslavné církve moskevského patriarchátu, samotná ceremonie podléhá poplatku 20.000 rublů (cca 500 USD), nejedná se o nic výjimečného, natožpak carského.

Je třeba odmítnout tvrzení, že pravoslavná církev moskevského patriarchátu nějak „uznává“ nároky Georgije a jeho matky Marie Vladimírovny, jak zaznívá. Při obřadu duchovní vyhlásili jména snoubenců v obvyklé formě „otrok boží Georgij a otrokyně boží Viktorie“. Bez žádných titulů. Svatba byla zcela standardní. Ruská církev ctí jako mučedníky rodinu Mikuláše II. a rozhodně neoslovuje rodinu neexistujícími tituly. Ze svatby nebyl ani žádný TV přenos, dokonce jí nevysílal ani TV kanál Cargrad, velmi konzervativní pravoslavné medium, které vlastní podnikatel Konstantin Malofejev, který na svatbě byl a podporuje rodinu Georgije.[5]

Na svatbě nebyli žádní příslušníci vládnoucích královských rodin. Pouze některé rodiny tzv. pretendentů na neexistující trůny Albánie, Francie, Portugalska atp. Tj lidí ve stejném postavení jako novomanželé. Na svatbě nebyl ani nikdo z oficiálních představitelů ruského státu, i přítomnost vedoucí tiskové kanceláře MZV Marie Zacharovové se ukázala být jako nepravdivá informace.

Byli tam sice vojáci čestné stráže Západního vojenského okruhu, ale jednalo se o iniciativu konkrétního velitele či velitelů, kteří byli za toto disciplinárně potrestáni ministrem obrany, protože zneužili svého postavení a poslali vojáky na soukromou akci v rozporu s předpisy a vojenská prokuratura s nimi zahájila šetření.[6] Ostatně i ona slavobrána ze šavlí není tradicí ruskou, natožpak Romanovskou, ale angloamerickou, která přísluší pouze vojákům a lidem s vojenskými hodnostmi. Georgij ovšem ani nikdy nesloužil v armádě, ani nemá vojenskou hodnost a patrně o ruských vojenských tradicích neví nic.

Naprosto nevhodné pak bylo připíjení si vodkou bezprostředně po obřadu, a to včetně nevěsty. Ženich si patrně myslí, že je to velmi v ruském stylu, ale na romanovské „carské“ svatbě by to bylo nemožné. Muži z panovnického domu pili vodku, pokud vůbec, pouze v pánské společnosti a u dam z aristokratické společnosti to byl nonsens.[7]

Pomyslnou „korunou“ byla vlečka nevěsty. Byl na ní vyšitý zlatý orel jako symbol ruského impéria, což je samo o sobě vrcholem nadutosti, přisvojit si státní symbol zaniklé říše. A byl vlečen po podlaze (sic), což bylo v době do roku 1918 nemyslitelné.

Pokud si, vážení čtenáři, myslíte, že pohár absurdností byl vyčerpán, tak nikoliv. Při obřadu přímo v katedrále vystoupil se slavnostní řečí čestný host svatebčanů předseda Ruské komunistické strany (KPRF) pan Zjuganov. Co jim přednášel předseda strany, která se hrdě hlásí k odkazu VŘSR, se neodvažuji pomyslet.

Svatbu je možné charakterizovat jako bizarní divadlo občas složené z úryvků monarchistických tradic, které byly zcela zkreslené i těmi, kdo sami sebe prohlašují za dědice těchto tradic. V konečném důsledku jen vystavují v komickém světle sebe a dynastii Romanovců i historické Rusko, jehož jménem se snaží vystupovat.

 

[1] Imperátorský dům Romanovců byl právní pojem ustavený právními akty z roku 1797 a 1886, jednalo se o panovníky a jejich manželky a členy rodiny Holstein-Gottorp-Romanov. Právní akty upravovaly jejich vzájemné vztahy, okruh členů, tituly atp. U nás byl podobným aktem tzv. habsburský domácí řád.

[2] Kníže imperátorské krve – titul vymezeného okruhu nevládnoucích potomků vládnoucího panovníka Ruska. Podrobně upraveno tehdejší legislativou, viz pozn. 1

[3] Jednalo se o mimořádně barbarský čin uralských bolševiků. Vězni byli udeřeni sekerou do hlavy a naházeni do šachty, následně byla šachta zaházena granáty a zasypána. Nejmladší oběti bylo 24 let a nejstarší 53. Jednalo se o muže a dvě ženy. Po exhumaci bylo zjištěno, že některé z obětí hrůzný masakr přežily a následně zraněné zemřely hladem a žízní na dně šachty. Jsou známi jako apajevští mučedníci. Masakr následoval po zavraždění rodiny Mikuláše II. v rámci systematické fyzické likvidace členů imperátorského domu bolševiky.

[4] Imperátorský výnos o následnictví byl výnos o následnictví ruského impéria, který upravoval podmínky v následnictví trůnu v rámci romanovské dynastie. Výnos byl ustanoven 5. dubna 1797 carem imperátorem Pavlem I.

[5] Na svatbě nebyl otec ženicha

[6] https://ria.ru/20211006/venchanie-1753345429.html

[7] Georgij byl donedávna příjmením Hohenzollern, nebyl vychováván v ruském domácím prostředí ctící tradice Romanovců. Hovoří i špatně rusky, nevěsta vůbec. Ruské občanství poskytl Georgiji a jeho matce Boris Jelcin v 90. letech 20.st.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 7.10.2021 12:12 | karma článku: 21,54 | přečteno: 904x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Židé s erby uprostřed Žižkova – židovské nobilitace v době monarchie

Šlechtictví bylo v monarchii vyhrazeno jen křesťanům, osvícenství a nové ekonomické a společenské poměry způsobily, že panovník začal udílet šlechtické tituly i příslušníkům židovské obce. Židé s erby na židovském hřbitově Žižkov

26.5.2024 v 17:31 | Karma: 11,46 | Přečteno: 202x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Princ Belgický s Řádem sv. Jiří a Řádem německým v Opavě dne 4. května

4. května proběhlo uložení relikvie bl. Karla Habsburského v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Uložení relikvie byl přítomen biskup ostravský a arcivévoda rakouský d’Este Lorenz, princ belgický. I několik Řádů.

25.5.2024 v 17:37 | Karma: 12,88 | Přečteno: 154x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

19.5.2024 v 18:24 | Karma: 15,20 | Přečteno: 242x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 19,68 | Přečteno: 287x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 17,17 | Přečteno: 338x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Dillí naměřili rekordních 49,9 stupně. Šetřete vodou, nabádají úřady občany

29. května 2024  11:04

Meteorologové v indickém hlavním městě Dillí v úterý naměřili rekordní teplotu 49,9 stupně....

Před volbami v Mexiku zabili už 22 kandidátů. Favoritkou na prezidentku je žena

29. května 2024  11:01

Necelý týden před prezidentskými, parlamentními a komunálními volbami v Mexiku byl zastřelen další...

Středočeští policisté pátrají po uprchlém vězni. Může být nebezpečný, varují

29. května 2024  10:55

Policisté pátrají po jednatřicetiletém vězni, který v úterý večer odešel z nestřeženého pracoviště...

KOMENTÁŘ: Ústavní soud hájí hlavně svoje platy. Zdá se, že sobě pomůže vždycky

29. května 2024  10:54

Ústavní soud zrušil snížení platů představitelů státu od roku 2024. Zatímco však pro soudce toto...

  • Počet článků 293
  • Celková karma 16,57
  • Průměrná čtenost 926x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik