Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olomoucké mauzoleum u sv. Mořice

Olomoucký kostel sv. Mořice stojí za návštěvu i kvůli přilehlému mauzoleu, velmi unikátnímu v našich poměrech. Jedná se o hrobku Václava Edelmanna st. z Brozdorfu z roku 1572 a nalezneme v ní půvab benátské renesance.

U kostela sv. Mořice v Olomouci nalezneme na našem území ojedinělou sakrální památku, a to rodovou renesanční hrobku - mauzoleum, kterou nechal k severní stěně presbytáře kostela přistavět olomoucký erbovní měšťan Václav Edelmann st. z Brozdorfu v roce 1572. Drobná obdélná kamenná stavba přistavěná k severní stěně presbytáře vychází ze vzorů italské renesanční architektury, především benátských vzorů. Kaple je umístěna mezi dva sousední opěrné pilíře a na západní straně napojena na tzv. malou sakristii. Zbylá dvě exponovaná průčelí jsou architektonicky a výtvarně zpracovány. Toto mauzoleum je velmi unikátní a působí subtilním a půvabným dojmem vede monumetální masy gotického kostela sv. Mořice.

Mauzoleum

Stavební práce na hrobce byly ovlivněny přestavbou blízkého rodového paláce Edelmanna na Horním náměstí. Pravděpodobně se jedná o práce jedné dílny.

Portál Edelmannova paláce na Horním náměstí

Stavba je bohatě zdobena, na hlavním (severním) průčelí jsou na vystupujících pilířích nad polosloupy reliéfně zpodobeny postavy čtyř evangelistů (zleva Jan, Matouš, Marek a Lukáš). V plochách mezi nimi jsou pak reliéfy s obrazy Ukřižování (vlevo) a Zmrtvýchvstání (vpravo), uprostřed pak nápisová deska s erbem donátora, Václava st. Edelmanna z Brozdorfu. Ten je umístěný uprostřed desky v oválném věnci -  polcený  štít, na něm na pravé straně dvě polovice lvů nad sebou, na levé straně nakoso čtyři břevna. Nad štítem v klenotu je kolčí helm s klenotem polovice lva. Je třeba doplnit, že kapli nechal v letech 1874-1881 na své náklady opravit a přestavit svatomořický probošt hrabě Emanuel Pötting, na což odkazuje zdobně tepaná novorenesanční železná mříž v okně a erb probošta.

Kaple obsahuje i nápis upomínající na zemřelého stavitele.AD MDLXXII IN NATALI S. IOA / NNIS BAPT.L. VENCESLAVS EDE / LMAN SENIOR DE BROZDORF AD / DEI IMMORTALIS HONOREM ET / GLORIAM SVIQ AC SVORVM ME / MORIAM PERPETVAM HOC MO / NIMETVM FIERI CVRAVIT FACT DEV OPT / MAX.V.MORTVS LETVSQ SVRGAT IN KRITO IESV OBI // (Prostřední pole vlysu na severním průčelí stavby. Překlad nápisu zní: Léta Páně 1572 v den narození sv. Jana křtitele dal pan Václav  Edelmann  starší  z Bravantic  (Brosdorfu)  postavit  tento  pomník  ke  cti  a  slávě nesmrtelného Boha a na trvalou svou a svých památku. Dejž Bůh nejlepší a největší, aby mrtvý, který Kristu Ježíši zemřel, radostně vstal.

Erb Václava Edelmanna

Samotný Václav st. Edelmann z Brozdorfu byl nesmírně zámožný olomoucký měšťan a výběrčí zeměpanské daně zastávající funkci purkmistra Olomouce. Václav dokonce získává roku 1558 erb a vladycký titul od Ferdinanda I, predikát je odvozen od slezských Bravantic, tím se zařazuje do zamožného patriciátu Olomouce. Kromě honosné hrobky nechal na Horním náměstí vystavět i výstavný palác, který dodnes zdobí původní renesanční reliefy a alegorickými a biblickými náměty.  Samotný palác byl později dosti radikálně přestavěn v historizujícím slohu, ale reliefy a zachovalý portál s erbem Edelmanna jsou původní. Snad jen drobnou zajímavostí zcela na okraj je, že dům byl i sídlem velitelů olomoucké pevnosti, z toho důvodu zde pobýval i Václav Radecký z Radče. Dědicové Edelmanna z Brozdorfu nedokázali navázat na úspěchy Václava st., a tak se majetek  záhy rozpadá a rod upadá v zapomění.

Samotné mauzoleum je dokladem bohatého kulturního života Olomouce tehdejší doby, jako biskupského sídelního města, kdy provázanost kanovníků z velmi významných šlechtických rodů s množstvím humanisticky vzdělaného měšťanstva a bohatstvím města a biskupských statků přinášela možnost uměleckých zakázek na velmi vysoké úrovni. Již od dob rané renesance a humanismu na Moravě v dobách biskupa Tase z Boskovic přes biskupského administrátora Filipce z Prostějova a Stanislava Thurza až do dob barokních biskupů a arcibiskupů. Olomouc doslovala nasávala první klíčky renesance z okruhu budínského dvora Matyáše Korvína, aby je dále vyzařovala na naše území a následně rozkvetla do barokní perly Moravy. Tomu je dokladem i na našem území unikátní mauzoleum u kostela sv. Mořice, které rozhodně stojí za návštěvu při procházce Olomoucí.

 

SAMEK, BOHUMIL,DOLEJŠÍ KATEŘINA, Umělecké památky Moravy a Slezska 3.1 O/P, Academia, Praha, 2021, str. 93-95 a 237-238

MYSLIVEČEK, MILAN, Velký erbovník , Nakladatelství Fraus, s.r.o., 2005, str. 182.

POJSL, MILOSLAV, Olomouc - Biskupské rezidence, Velehrad, 2010, str. 33-34

 

 

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 16.7.2022 13:39 | karma článku: 15,03 | přečteno: 265x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Inaugurace nové dámy a rytířů Maltézského řádu pod ochranou Panny Marie z Philermosu

Kancléř Českého velkopřevorství Řádu maltézských rytířů Fra ́Julian Chadwick slavnostně uvedl do řádového života novou dámu a několik rytířů, a to dne 19.6. 2024 v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze.

23.6.2024 v 14:46 | Karma: 15,59 | Přečteno: 279x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Grifo není gryf ani okřídlený lev – ad nové logo Muzea Prahy

Samotné logo je sice roztomilé, ale zjevně chybně označené. Výše uvedený kánon zobrazování gryfa u nás platil po staletí. Bohužel se nyní Muzeum Prahy (skrze svůj FB profil) zpětně pustilo do obhajování zjevné chyby.

17.6.2024 v 8:17 | Karma: 13,06 | Přečteno: 232x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Za záchranu Prahy roku 1848 vděčíme maltézskému velkopřevoru Khevenhüller-Metschovi

Velkopřevor a zemský velitel Khevenhüller-Metsch v červnu revolučního roku 1848 nenechat pálit děla přímo do vzbouřené Prahy, ale nad hlavy povstalců, aby byly minimalizovány ztráty na životech i materiální škody.

15.6.2024 v 19:24 | Karma: 17,01 | Přečteno: 229x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

„Panenka Marie Podsrpenská“ a maltézský velkopřevor Althann

Za pověst Panenky Marie Podsrpenské, která zlidověla díky filmové veselohře, a jejímu nádhernému baroknímu kostelu na Podsrpu vděčíme velkopřevorovi Maltézského řádu hraběti Ferdinandu Michaelovi z Althannu.

14.6.2024 v 20:22 | Karma: 17,01 | Přečteno: 285x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Vévodství Frýdlantsko a šlechtické tituly Albrechta z Valdštejna

Frýdlantské vévodství (německy Herzogtum Friedland) bylo vévodství v severních a východních Čechách pod vládou Albrechta z Valdštejna. V tomto roce uplynulo 400 let od jeho zřízení.

9.6.2024 v 20:05 | Karma: 13,43 | Přečteno: 196x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

V Belgii hořela jedna z nejvyšších budov v zemi. Jeden člověk zemřel

24. června 2024  22:55,  aktualizováno  25.6 7:40

Při požáru jedné z nejvyšších rezidenčních budov Belgie zemřel v pondělí v Lutychu jeden člověk,...

Co najdu, odevzdám. Bezdomovec v Nizozemsku vrátil nalezenou peněženku s 2 000 eury

25. června 2024  7:17

Bezdomovec, který přebýval na hlavním nádraží v Amsterodamu, odevzdal peněženku zapomenutou ve...

Americký politik se přiznal. Za zneužívání nezletilých v Praze mu hrozí třicet let

25. června 2024  6:37

Bývalý dlouholetý člen parlamentu v americké Severní Dakotě se u soudu přiznal k tomu, že v minulém...

Předáci odborů budou jednat s vládou o reformě penzí i zákoníku práce

25. června 2024  6:30

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se v úterý ve Sněmovně...

  • Počet článků 255
  • Celková karma 15,68
  • Průměrná čtenost 758x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik