Olomoucké mauzoleum u sv. Mořice

Olomoucký kostel sv. Mořice stojí za návštěvu i kvůli přilehlému mauzoleu, velmi unikátnímu v našich poměrech. Jedná se o hrobku Václava Edelmanna st. z Brozdorfu z roku 1572 a nalezneme v ní půvab benátské renesance.

U kostela sv. Mořice v Olomouci nalezneme na našem území ojedinělou sakrální památku, a to rodovou renesanční hrobku - mauzoleum, kterou nechal k severní stěně presbytáře kostela přistavět olomoucký erbovní měšťan Václav Edelmann st. z Brozdorfu v roce 1572. Drobná obdélná kamenná stavba přistavěná k severní stěně presbytáře vychází ze vzorů italské renesanční architektury, především benátských vzorů. Kaple je umístěna mezi dva sousední opěrné pilíře a na západní straně napojena na tzv. malou sakristii. Zbylá dvě exponovaná průčelí jsou architektonicky a výtvarně zpracovány. Toto mauzoleum je velmi unikátní a působí subtilním a půvabným dojmem vede monumetální masy gotického kostela sv. Mořice.

Mauzoleum

Stavební práce na hrobce byly ovlivněny přestavbou blízkého rodového paláce Edelmanna na Horním náměstí. Pravděpodobně se jedná o práce jedné dílny.

Portál Edelmannova paláce na Horním náměstí

Stavba je bohatě zdobena, na hlavním (severním) průčelí jsou na vystupujících pilířích nad polosloupy reliéfně zpodobeny postavy čtyř evangelistů (zleva Jan, Matouš, Marek a Lukáš). V plochách mezi nimi jsou pak reliéfy s obrazy Ukřižování (vlevo) a Zmrtvýchvstání (vpravo), uprostřed pak nápisová deska s erbem donátora, Václava st. Edelmanna z Brozdorfu. Ten je umístěný uprostřed desky v oválném věnci -  polcený  štít, na něm na pravé straně dvě polovice lvů nad sebou, na levé straně nakoso čtyři břevna. Nad štítem v klenotu je kolčí helm s klenotem polovice lva. Je třeba doplnit, že kapli nechal v letech 1874-1881 na své náklady opravit a přestavit svatomořický probošt hrabě Emanuel Pötting, na což odkazuje zdobně tepaná novorenesanční železná mříž v okně a erb probošta.

Kaple obsahuje i nápis upomínající na zemřelého stavitele.AD MDLXXII IN NATALI S. IOA / NNIS BAPT.L. VENCESLAVS EDE / LMAN SENIOR DE BROZDORF AD / DEI IMMORTALIS HONOREM ET / GLORIAM SVIQ AC SVORVM ME / MORIAM PERPETVAM HOC MO / NIMETVM FIERI CVRAVIT FACT DEV OPT / MAX.V.MORTVS LETVSQ SVRGAT IN KRITO IESV OBI // (Prostřední pole vlysu na severním průčelí stavby. Překlad nápisu zní: Léta Páně 1572 v den narození sv. Jana křtitele dal pan Václav  Edelmann  starší  z Bravantic  (Brosdorfu)  postavit  tento  pomník  ke  cti  a  slávě nesmrtelného Boha a na trvalou svou a svých památku. Dejž Bůh nejlepší a největší, aby mrtvý, který Kristu Ježíši zemřel, radostně vstal.

Erb Václava Edelmanna

Samotný Václav st. Edelmann z Brozdorfu byl nesmírně zámožný olomoucký měšťan a výběrčí zeměpanské daně zastávající funkci purkmistra Olomouce. Václav dokonce získává roku 1558 erb a vladycký titul od Ferdinanda I, predikát je odvozen od slezských Bravantic, tím se zařazuje do zamožného patriciátu Olomouce. Kromě honosné hrobky nechal na Horním náměstí vystavět i výstavný palác, který dodnes zdobí původní renesanční reliefy a alegorickými a biblickými náměty.  Samotný palác byl později dosti radikálně přestavěn v historizujícím slohu, ale reliefy a zachovalý portál s erbem Edelmanna jsou původní. Snad jen drobnou zajímavostí zcela na okraj je, že dům byl i sídlem velitelů olomoucké pevnosti, z toho důvodu zde pobýval i Václav Radecký z Radče. Dědicové Edelmanna z Brozdorfu nedokázali navázat na úspěchy Václava st., a tak se majetek  záhy rozpadá a rod upadá v zapomění.

Samotné mauzoleum je dokladem bohatého kulturního života Olomouce tehdejší doby, jako biskupského sídelního města, kdy provázanost kanovníků z velmi významných šlechtických rodů s množstvím humanisticky vzdělaného měšťanstva a bohatstvím města a biskupských statků přinášela možnost uměleckých zakázek na velmi vysoké úrovni. Již od dob rané renesance a humanismu na Moravě v dobách biskupa Tase z Boskovic přes biskupského administrátora Filipce z Prostějova a Stanislava Thurza až do dob barokních biskupů a arcibiskupů. Olomouc doslovala nasávala první klíčky renesance z okruhu budínského dvora Matyáše Korvína, aby je dále vyzařovala na naše území a následně rozkvetla do barokní perly Moravy. Tomu je dokladem i na našem území unikátní mauzoleum u kostela sv. Mořice, které rozhodně stojí za návštěvu při procházce Olomoucí.

 

SAMEK, BOHUMIL,DOLEJŠÍ KATEŘINA, Umělecké památky Moravy a Slezska 3.1 O/P, Academia, Praha, 2021, str. 93-95 a 237-238

MYSLIVEČEK, MILAN, Velký erbovník , Nakladatelství Fraus, s.r.o., 2005, str. 182.

POJSL, MILOSLAV, Olomouc - Biskupské rezidence, Velehrad, 2010, str. 33-34

 

 

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 16.7.2022 13:39 | karma článku: 15,03 | přečteno: 264x