Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se vyrovnávali v Itálii s epidemií moru – před 672 lety – aktuálně ke koronaviru

Pandemie koronaviru, epidemie. Uzavřená města. Jak čelily italské obce výzvě 14. století, moru? Buďme optimističtí prosím, lidé to zvládli i tehdy a vše samozřejmě zvládneme i dnes.

Roky 1347/1348 byly nazývány dobou Velkého umírání. Dýmějový a plicní mor změnily Evropu navždy, změnily mentalitu, nazírání na sebe i svět, proměnily umění. Dnes přichází koronavirus, ale lidé v roce 1348 (a pozdějších letech) čelili s minimem prostředků a znalostí něčemu daleko horšímu, jak se s tím vyrovnala tehdejší městská správa vyspělých italských komun? Je dosti dobře zdokumentován příklad Pistoie. Pistoia v toskánském kraji bylo tehdy svobodné město, suverénní území blízko Florencie. Městský stát kupců a řemeslníků.

Rada města přijala první kontrolní opatření na jaře roku 1348, kdy započalo velké umírání v okolních městech a začaly přicházet první zprávy o děsivých událostech toho roku. V Pistoii se nám dochovala tzv. Ordinamenta sanitatis, která byla zaznamenána notářem Simonem Bonaccursim. Ucelený celek sanitárních předpisů z roku 1348. Je to vzácný historický doklad té doby a situace ve městě v tom temném létě Černé smrti.   

Rada města vypozorovala, že se nákaza šíří lidským kontaktem s nemocnými a také věcmi, které měli nemocní u sebe či na sobě. Snažila se tedy omezit pohyb do města a získat kontrolu nad pohybem a místem nemocných a nakládání s ostatky. Byly přijaty zákazy vstupu, povinnosti nahlašovat podezřelé z nákazy (kdo vypadal „choře“), byly vyháněné osoby mimo usídlené sociální skupiny (tuláci a žebráci, byla zakázána pouliční prostituce a vystoupení kejklířů). Byl zaveden přísný zákaz cestování do zamořených oblastí Luccy a Pisy, byl zaveden zákaz přijímat hosty z infikovaných oblastí. Byly posílený hlídky ozbrojenců, které strážily hradby a brány, aby se nikdo nepovolaný nevkradl do města. Byl vydán přísný zákaz dovozu i vývozu látky a sukna a ložního prádla. Nedodržení pravidel bylo trestáno pokutami.

Bylo nařízeno, že hroby musejí být hluboké nejméně dva  a půl lokte, mrtvoly se nesměly vozit do města a musely být přepravovány v pečlivě uzavřených rakvích. Smuteční hosté pohřbů se nesměli dotýkat mrtvého, ani pozůstalých ani vkročit do domu smutku.

Taktéž je zajímavé, že se rada města snažila jednoduchými způsoby bránit panice, a to zákazem zvonění kostelů při pohřbech („aby v nemocných zvuk zvonu neprobudil strach“), mohly zvonit jen farní kostely a kostely žebravých řádů, ale jen jednou a decentně. Platil také zákaz nošení smutečního šatu (s výjimkou vdov po krátkou dobu). Opět zde byly pokuty pro věžníky a pozůstalé.

Ohledně potravin – řezníci museli připravovat maso pečlivě a v domě řezníků nesmělo být nic hnijícího či zkaženého. Na vše dohlížel cech řezníků. Nesměly se dovážet žádné nahnívající či zkažené potraviny.

Veškeré pokuty byly ukládány nejen provinilcům, ale i příslušným úřadům. Dědictví bylo zajištěno až do zaplacení pokuty.

Je důležité vědět, že městská rada dbala na dodržování zákonnosti, zde bylo vidět živé dědictví antického Říma a víra v účinek práva v dobách chaosu. Bohužel nemoc začala díky úmrtím radních způsobovat nemožnost hlasování dle ustálených pravidel, a tak 8.8. a 27.6. bylo usnesením Rady města sníženo kvorum nutné pro hlasování a počet radních ve velké radě a výborech, aby bylo možné hlasovat. Mnohdy i o polovinu, ale stále bylo konáno na základě usnesení a zmíněných sanitárních regulí.

Městu se nakonec staly osudnými výjimky, které bylo možné udělit Městskou radou pro určité osoby – služebně cestovat na území infikovaných oblastí a vracet se z nich, přes tyto osoby patrně nakonec nákaza pronikla do města a započala své smrtelné dílo, kdy se obyvatelstvo města snížilo o desítky procent. Úspěch by snad měla naprostá izolace města s rizikem hladomoru a hospodářského zhroucení a drastické omezení práv měšťanů, ale i tak si kapénková infekce mohla najít svoji cestu. Samozřejmě zde byla naprostá neznalost o příčinách moru.

Boj s morem roku 1348 bez jakýchkoliv předchozích zkušeností byl vlastně obdivuhodný. Městské rady a množství dalších osob zápasily s následky nemoci velmi obětavě a s pomocí zdravého rozumu (spíše než rad bezradných lékařů) a pozorováním byly schopny zavádět opatření, která někdy používáme dodnes – karanténa byla poprvé užita v Dubrovníku (Raguse) v roce 1377. Bez znalostí příčin a účinných léčiv byl boj velmi těžký, snad i nemožný.

O to více však v dnešní době není místo pro neadekvátní reakce. V porovnání s radami městských států 14. století máme k dispozici pro tehdejší lidi neuvěřitelné množství obranných prostředků vůči epidemiím, které by nám tehdejší městské rady mohly jen závidět a jistě zvládneme i tuto dnešní situaci. 

 

Zdroj: Černá smrt v Evropě, Klaus Bergdolt, Vyšehrad, 2002

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 27.2.2020 12:50 | karma článku: 23,56 | přečteno: 1317x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Bylo ctí sloužit šlechtickému rodu – dědiční polesní Rakušané ve službách von Sporcků

Mnohdy veřejnost historicky vnímá sluhy, lokaje, komorníky a nejrůznější jiné zaměstnance šlechticů či jejich dvorů jako slouhy. Opak byl samozřejmě pravdou. Sloužit šlechtě bylo ctí a naplněním života mnoha lidí.

19.5.2024 v 18:24 | Karma: 10,94 | Přečteno: 130x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 17,61 | Přečteno: 218x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,91 | Přečteno: 325x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,91 | Přečteno: 926x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 145x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  6:34

Některá íránská média tvrdí, že při nedělní nehodě vrtulníku zemřeli prezident Ebrahím Raísí a...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 16,63
  • Průměrná čtenost 902x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik