Já, Jaroslav Hašek, slibuji věrnost Jeho Apoštolskému Veličenstvu
Celá řada prvorepublikových osobností prošla bojištěm Velké války. U většiny z nich je to kapitola zcela neznámá, nebo opředená hojnými mýty. Po Karlu Lamačovi bych rád upozornil na kapitolu z válečného deníku Jaroslava Haška. Autor Švejka v podstatě vytvořil obraz války, přes který naše veřejnost dosud vnímá válku na východní frontě – jako pitoreskní taškařici plnou komických i vážnějších figur a figurek v císařských uniformách.
Známe bitvu u Verdunu, ale málokdo zná bitvu u Sokalu na řece Bug, kde bojoval spisovatel Hašek, ač bychom měli. Tehdy v roce 1915 se tam doslova rozplynuly celé prapory a pěší pluky vojáků z našich zemí v krvavých bojích a bodákových ztečích, které byly velmi vzdálené románovému Švejkovi.
Bitvy u Sokalu a bitvy u Chorupan (Dubna) se v léte 1915 účastnil Jaroslav Hašek jako pěšák českobudějovického k.u k. IR 91. Byl zde povýšen, vyznamenán a projevil mimořádnou statečnost na bojišti.
Sokal je město v dnešní Lvovské oblasti na Ukrajině. Na počátku Velké války byla oblast součástí Rakouského Haličska a v první bitvě o Halič v důsledku úspěšných ofenzív ruské imperiální armády bylo město dobyto a obsazeno ruskou 7. jízdní divizí (přelom 7/8 1914). Ruské impérium tehdy obsadilo celou východní Halič, skoro celou Bukovinu a klíčovou pevnost Przemysl. V roce 1915 se bojovalo o výše uvedené území. V červenci 1915 bylo úkolem 1.a 2. r-u armády posílené o německé pluky vytlačit pravým křídlem ruskou 8. armádu ze západních předmostí západního břehu řeky Bug u Sokalu, překonat řeku, vytvořit na východním břehu předmostí a obsadit vrchy východního břehu Bugu. Levé křídlo mělo překonat řeku u obce Ždžary a útočit směrem na Vladimír-Volynský. 18. července byl překonán Bug a obsazen Sokal, zároveň byla obsazena kota 254 nad Sokalem (kontrola přístupů k městu). Tyto boje byly mimořádně těžké a krvavé pro obě strany konfliktu, za několik dní zde padli tisíce vojáků.
Jaroslav Hašek |
Právě sem k řece Bugu u Sokalu (obec Loni) dne 11.7.1915 dorazil pěším pochodem ze Samboru XII.pochodový prapor 91. českobudějovického pěšího pluku. Zde se vytvořily polní prapory. Pro nás je důležitý III. polní prapor (velitelem se stal hauptman Vincenc Sagner) , který tvořily polní roty 11. (velitel oberleutnant Rudolf Lukas) a 12. Právě do Lukasovy roty byl zařazen pěšák Jaroslav Hašek. Prapor se stává součástí ofenzívy a již 23.7. je na pozici u hory Sokal, kóta 254, po krvavých bojích u vesničky Poturžica utrpěl III. prapor těžké ztráty skoro poloviny praporu a zbývající vyčerpaní vojáci jsou přesunuti na rezervní pozici do vesnice Ždžary. Pěšák Hašek má v boji funkci ordonance (spojky) praporu.
Právě zde je 1.8. 1915 povýšen pěšák Hašek na svobodníka (gefreitera). Je třeba si uvědomit, že musel projevit mimořádné schopnosti a statečnost v těchto krvavých dnech u Sokalu a strašném boji o kotu 254. Přišel s pověstí anarchisty a superarbitrovaného jednoročního dobrovolníka. Hašek se totiž choval ve škole jednoročních dobrovolníků (kam se přihlásil po odvodu) zcela nevhodně a byl ze školy vyloučen - důvodem bylo chování nevhodné pro budoucího důstojníka, stejně tak se vyhýbal odchodu na frontu. Přesto byl později v poli povýšen a povýšení bylo odsouhlaseno nadřízenými. Ve Żdżarech je prapor opět koncem srpna 1915. Zde se chystal na přesun do prostoru Dubna.
Ve Ždžarech byl také dne 18.8. Hašek dekorován Stříbrnou medaili za statečnost II. třídy. Dochovala se listina o udělení vyznamenání. V textu stojí:“ ..neúnavně přenášel, pohrdaje životem, v bojích 25.7. u Poturzyce uvnitř rojnic důležité rozkazy a hlášení o situaci, přičemž mužstvo povzbuzoval radostnými projevy a povzbuzováním; zcela dobrovolně prováděl průzkum a malé oddíly převáděl do určených linií; stojí v poli od 30.6. tohoto roku.“ Listina byla podepsána velitelem pluku Oberst Alfredem Steinsbergem a velitelem 17. brigády Oberst Johannesem von Mossig
Čili gefreiter Hašek si v očích velitelů zasloužil povýšení i vyznamenání (i přes dřívější velmi pošramocenou pověst), protože projevil mimořádnou statečnost v poli, ostatně jeho funkce byla velmi důležitá – na spojkách do jisté míry záležely úspěchy bojových operací, protože tito muži v ohni boje přenášeli pokyny mezi velením a velícími důstojníky v předních liniích, navíc povzbuzoval mužstvo v boji a udržoval jeho morálku.
Koncem září upadá gefreiter Hašek do zajetí v boji u obce Chorupany (v bitvě o Dubno). Existují o tom vzpomínky i vyprávění Haška.
Nechme však hovořit úřední řeč hlášení ze dne 24.9.1915: „III.+ IV. prapor na pozici, III. prapor u mostu kóta 189; XIV. pochodový prapor dorazil, Lukas převzal 11.rotu 24.9. ve 4:10; hlášení o postavení III.praporu.: změna v 5:00 - střelba strojových pušek a děl proti honvédu (uherská zeměbrana, pozn.autor); Sagner hlásí: klid 5:30, ruský průlom u kóty 205 v 5:40 a IV. prapor dostal příkaz stáhnout se“ Toho 24.9. brzy ráno zažil prapor pod velením oberlt. Lukase a sousední prapory rozhodný útok ruských jednotek, kterým se podaří průlom rakouských pozic a po rozkazu k ústupu nastává všeobecný zmatek, kdy mnoho vojáků padne na bojišti a padá do zajetí. Od tohoto dne je gefreiter Hašek veden jako pohřešovaný. Naposledy se o něm zmiňují rakouské úřady v 566. čísle Seznamů ztrát (Verlustliste) ze 4. května 1917 - oznamoval, že domobranecký svobodník (Landsturm Gefreiter) 1. náhradní roty Jaroslav Hašek se stal válečným zajatcem s umístěním: Penza, Rusko. K Haškovu zajetí přitom reálně došlo v září 1915 a v době vydání příslušného seznamu byl již téměř rok příslušníkem československých legií. Tyto nepřesnosti byly častější v důsledku obrovského počtu padlých, raněných a pohřešovaných – informace byly dodávaný opožděně a někdy i nepřesně.
Tolik k působení Jaroslava Haška na bojišti Velké války. Držel jsem se textu úředních dokumentů. Myslím, že o Švejkovi bylo již napsáno mnoho, i o působení Haška v Legiích i rudé armádě. Ale o jeho bezesporu statečném chování na bojišti pod plukovním praporem k.u k. IR 91 se píše málokdy. Chtěl jsem připomenout i bitvu u Sokalu, které se účastnily pěší a jiné pluky z našich zemí, a jejichž oběti i statečnost našich vojáků jsou stále v polozapomenutí.
Poznámky a prameny
Děkuji panu Dr. Alanovi Šturmovi za konzultace k německým překladům
Děkuji panu Ivanu Chudému k laskavému poskytnutí fotografií Stříbrné medaile za statečnost II. třídy z jeho sbírky
Podklady jsou z veřejně dostupných digitalizovaných archiválií Vojenského historického ústavu Praha (Seznamy ztrát)
Návrh na vyznamenání Jaroslava Haška a strojový přepis Plukovních dějin IR 91 www.svejkmuseum.cz
Podklady k průběhu operací u Sokalu v publikaci Österreich-Ungarns letzter Krieg 1914-1918 dostupné digitalizované: http://honsi.org/svejk/dokumenty/oulk/
Ladislav Kolačkovský
Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu
Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století
Ladislav Kolačkovský
Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou
Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.
Ladislav Kolačkovský
V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů
Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.
Ladislav Kolačkovský
Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století
Příběh Jiříka z Valašského Meziříčí, který zažil vzestup a vzdor zlému osudu 17. století se vypracoval na ženicha dcery purkmistra a váženého úředníka Žerotínů.
Ladislav Kolačkovský
O zakleté Antoinettě na Loudonském hřbitově a nesvaté době pod Svatým Hostýnem
Loudonský hřbitov pod Svatým Hostýnem znepokojivě připomíná dobu, kdy děti musely nést viny svých otců a nebylo jim souzeno zažít životní štěstí. Antoinetta hr. Sailern, rozená Loudon
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Dráhy zavádějí povodňové opatření, vrátí cestujícím jízdné beze srážky
V Česku má do noci na pondělí vydatně pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území ČR hrozí...
Policisté honili tuningáře, srazili se s běžným autem. Zemřela mladá žena
Ve čtvrtek v noci se stala v křižovatce ulic Sokolská a Wenzigova v Praze 2 smrtelná dopravní...
Šíří se nebezpečná bakterie. Po nákaze z vody zemřelo letos už 48 lidí
Premium Za posledních dvaatřicet let, kdy odborníci v Česku monitorují šíření legionelózy, nezaznamenali...
Nedělejte si na povodních kampaň, kritizoval Vokřál hejtmana Grolicha
Vysíláme Kandidáti SPOLU, ANO a Přísahy se pohádali o regionální dopravu a zdravotnictví. Poslední krajská...
- Počet článků 263
- Celková karma 14,83
- Průměrná čtenost 753x