Bůh s námi s příliš velkými ambicemi – glosa k televiznímu filmu
Období zániku stavovského státu na našem území na úsvitu 17. století bylo plné dramatických událostí, intrik, osobních dramat. Defenestrace, válka, krvavé theatrum na Staroměstském náměstí. Vše bylo prologem k evropskému požáru na dalších třicet let. Česká televize se rozhodla k připomínce, a tak byl natočen v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE televizní film Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře.
Propracované kostýmy, výborně hrající herci a herečky, dramatická hudba, zajímavé interiéry. Vše v dramatického útvaru, který měl patrně stát na pomezí filmové eseje a komorní inscenace a záměrně rezignoval na podrobnější chronologii a děj. Co kdysi výborně fungovalo u historické minisérie Jagellonci z roku 2012, kde se ujal režie také pan Jirásek, to bohužel pokulhávalo nyní z níže uvedených důvodů.
Tvůrci filmu se pokusili vytvořit trojúhelník tří párů – plukovník Jindřich z Thurnu a jeho manželka Zuzana Alžběta z Tiefenbachu, císař Ferdinand II. Habsburský a Eleonora Gonzaga, zimní král Fridrich Falcký a Alžběta Stuartovna. Ve všech třech případech vedle mužů postavili tvůrci i jejich ženy, které tak rozehrávají svoje ambice a snaží se udržet na hladině v rozbouřeném moři hrůzné doby. Zuzana Thurnová je potom určitou vypravěčkou a „ústřední postavou“. Samozřejmě je třeba říci, že není zcela jasný výběr Jindřicha Thurna jako „zadumané“ postavy, Jindřich nepatřil k intelektuálnímu křídlu vůdců stavovského povstání jako třebas Budovec nebo Jesenský, ale byl to skutečně smělý, rázný, poctivý, někdy příliš zbrklý bojovník – hlubokomyslné úvahy a vyděšená mimika mu nesluší a neodpovídá skutečnosti. Stejně tak i císař Ferdinand byl přesvědčen o své bohonosné roli. Fridrichovi Falckému nejvíce odpovídá poloha poněkud vystrašeného mladého muže, který rozehrál hru, o které se domníval, že bude velkým dobrodružstvím, ze kterého se však začala stávat noční můra, ze které se nemohl probudit.
A tak sledujeme po celý film vnitřní úvahy těchto šesti postav o sobě navzájem a svém jednání prokládané výběrem scén, které tvůrci filmu považovali za klíčové nebo ilustrující tu dobu– jako defenestrace, kalvínská očista katedrály v Praze, Bílá hora či útěk zimního krále nebo ostřelování Hofburgu ve Vídni.
Kladem filmu je tak neotřelost pohledu na téma, kdy se tvůrci pokusili vytvořit expresionistický obraz těch strašlivých událostí později nazvaných jako česká válka, přesvědčivé herecké výkony herců a umělecky působivé scény jakou je např. scéna pálení ostatků svatých kalvinistickým kazatelem v domácím krbu či oběd v "očištěném" svatovítském chrámu.
Záporem je však rozmach filmu na období let 1618-21, kdy se tvůrci rozhodli vtěsnat roky dramatických událostí na malý prostor a rozehrávat velkou scénu na komorním podiu. Množství herců se pak někdy jako by zmítá v síti vlastních úvah mezi nenavazujícími scénami a výsledek pak působí často chaoticky. Pro nepoučeného diváka je pak film zcela nesrozumitelný, protože zvolený filmařský postup ukazuje historické scény jako by směřující odnikud nikam a naprosto nejsou zřejmé motivace jednání hlavních postav.
Pro sledování a lepší pochopení událostí oné doby, chceme li je sledovat v televizní podobě, tak stále zůstává klíčovým seriál Lékař umírajícího času (Lekár umierajúceho času, STV, režie: M. Luther, 1983) o lékaři, pražském rektorovi a hornouherském rytíři Janu Jesenském, dosud v mnoha ohledech nepřekonaná historická freska s plejádou dnes již legendárních herců.
Film Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře je zajímavým uměleckým příspěvkem k letošnímu výročí pražské defenestrace a jistě stojí za shlédnutí, avšak si dovolím říci, že na malý prostor se tvůrci snažili umístit přespříliš ambicí. Takovému filmu by dle mého pohledu lépe slušelo komornější drama postavené v ucelenější celek.
Použité fotografie: použity vlastní fotografie místa (květen 2018), stav ke dni napsání blogu
Ladislav Kolačkovský
RNDr. František Skřivánek OMelit – člověk velkého srdce a skutečný rytíř bílého kříže
Vzpomínka na mimořádnou osobnost Dr. Františka Skřivánka, rytíře Maltézského řádu v podzemní církvi za totality, vědce, heraldika a člověka velkého srdce, který by neměl být zapomenut.
Ladislav Kolačkovský
Sv. Anežka pod ochranou maltézského kříže u sv. Barbory - rytíř Václav Dajbych
Vitráž sv. Anežky v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře z roku 2014, donátor vitráže rytíř Dajbych, znak Maltézského řádu a erb pana Dajbycha.
Ladislav Kolačkovský
Sveřepí vlci vyrazili z vrat – zánik rodu von Baillou u nás
Krvavé události května 1945 a konec rodu von Baillou u nás. Rabování zámku Hustopeče. Vražda baronů Carla von Baillou a Franze von Goldegg samozvanými mstiteli u zdi kostela. Sběrné a uprchlické tábory pro ostatní a útěk ze země.
Ladislav Kolačkovský
Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity
U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský
Ladislav Kolačkovský
Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně
Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně
Advertorial E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných...
České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit
Premium Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen...
Reforma značky Klasa se odkládá. I když podle obchodů na ni lidé nehledí
Premium Na konci loňského roku vyzval ministr zemědělství Marek Výborný obchodní řetězce, aby dodaly nápady...
Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem
Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich...
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...
- Počet článků 268
- Celková karma 13,42
- Průměrná čtenost 744x