Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Že by Slováci nechtěli bojovat?

     Určitě jste mnozí zachytili v médiích tu zprávu, že někteří mladí na Slovensku využili možnosti dané ústavou a požádali, snad vojenskou správu, že v případě nutnosti, bojovat sice budou, protože je to jejich povinnost ze zákona, ale jen beze zbraně, tedy v týlu. Přiznávám, že mě to překvapilo. Protože jsem si myslel, že Slováci jsou bojovnější než my, sídlící víc na západ. Zdůvodňují to v podstatě dvěma argumenty, náboženským nebo prostým lidským přesvědčením, že do lidí se nestřílí. V podstatě říkají, my vám v týlu budeme vařit halušky, knedlíky i guláš, abyste vy krvácející v přední linii alespoň nehladověli. Guláš je dobrej, jenomže s touto, byť chutnou menáží se žádná válka nevyhraje. Tu vyhrávají nebo prohrávají, ti odhodlaní v zákopech. Obávám se, že Vysokoblahorodí z pod kremelských křišťálových lustrů to ví velice dobře.

     Já se na Jánošíky z pod Tater nezlobím, protože silně tuším, že je to obecný jev v celé Evropské unii. Od politiků až po ty, kteří by eventuelně v těch zákopech měli krvácet.

     Nemusím pro pochopení chodit daleko.  Vidím to ve svém okolí. Když je „mladejm“ zima, zmačknou červený knoflík u topení, když je moc horko, tak použijí modré tlačítko na klimatizaci. My, dříve narození, když jsme chtěli sjet kopec na lyžích nebo sáňkách, tak jsme museli nejdříve ten krpál vyšlápnout. To už je historie. Já se novotám nebráním, dokonce si jich i užívám. Ale asi v kontextu s prožitým, cítím, že ta nová doba má i svůj rub. Na všechny situace vlek nebo knoflík prostě není.

     Kolega bloger, pan Pillmann, nastínil a dokonce matematicky podložil, že v otevřeném konfliktu s Evropskou unií, by Putinova Rudá armáda neměla šanci. Dovolím si o tom silně pochybovat a to proto, že nezohlednil odhodlání nebo spíše neodhodlání, nás evropských gaučových povalečů, kteří samopal viděli tak maximálně v televizi. Proti rudoarmějcům, kteří mají dvouletý armádní výcvik, mají jen malou šanci a Putin to ví. Věřte mi, nezlobím se na naše, slovenské a potažmo evropské mladé, že nechtějí bojovat. V podstatě nechtějí dělat to, co neumí. Až potud to má logiku. Co ale nechápu, že je vláda nechce naučit bojovat a co je daleko horší, že ti naši potenciální obránci, to ani nechtějí umět.

     Před časem, ministr obrany nastínil potřebu obnovení povinnosti prezenční služby. Nemyslím, že je to něco tragického. Dva až tři měsíce by se učili všichni, kteří to z ústavního zákona musí umět, základům vojenského řemesla. Když jsem za totáče bránil mír a socialismus, za dva měsíce nás naučili poslouchat, pochodovat, útočit v rojnicích, plazit se a střílet. Říkalo se tomu přijímač. To je základ pro každého, kdo to ve vyhrocené situaci se svou rodinou a státem myslí upřímně a vážně.

     Ten dobrý a řekl bych i nutný návrh pana ministra obrany, starý půl roku, vychladnul. Společensky a asi i politicky je neprůchodný. Na znovuzavedení presenční služby se snesla mohutná kritika, jak to nejde. Kdo prý bude, například, za brance platit hypotéku, když budou ve výcviku. No, nikdo. Banka počká, tři měsíce se nezblázní, tím spíš, když se na to udělá zákon. Námitek a zpochybnění jsem zaznamenal mnoho a vytušil, že se do toho nikomu nechce. Ani politikům, ani občanům. Přesto jsem stále jeho zastáncem, jak jsem vyjádřil už dříve zde.

     Nechci malovat čerta na zeď. I pacifismus má své hranice. Až vám nějaká soldateska začne střílet do oken, či snad do vašich nejbližších, hodíte za hlavu křesťanské přesvědčení, že kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem. A začnete střílet, když budete mít čím a budete-li to umět. O tom nepochybujte. A když ne a budete stát a jen čumět, stane se z vás srab, obyčejnej, připosranej srab.

     Věřte mi, nic horšího vás nemůže potkat.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdeněk Kloboučník | úterý 17.2.2015 13:34 | karma článku: 36,83 | přečteno: 5601x
  • Další články autora

Zdeněk Kloboučník

„Ale dědo, kurva se neříká,...

...máš tu vnučky tak se ovládej, co z těch holek potom má vyrůst“, opře se do mě manželka pro moje prostořeké zaklení. Do nastalého ticha se po špičkách ozve odvážnější z potomků.

7.1.2024 v 15:03 | Karma: 21,16 | Přečteno: 599x | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

I moje generace měla svoje důchodce

Žádná trága, bylo to normálka, tak proč je to dnes trochu jinak? Já si fakt nevzpomínám, že my, co jsme tehdy chodili hákovat, nadávali na ty, co měli odhákováno a užívali si důchod.

16.10.2023 v 11:19 | Karma: 36,64 | Přečteno: 1070x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Cikáni a gádžové

Nedávno na Interview TV24 byl hostem pan Patrik Banga. Bezesporu člověk s velkým renomé. V jednom mě ale překvapil, když na konstatování redaktora, že většinová společnost spíš straní Ukrajincům snad proto, že oni pracují?

11.8.2023 v 17:46 | Karma: 39,12 | Přečteno: 1790x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Pan prezident

Pan prezident se chová opatrně a diplomaticky. Tady připusťme, že asi musí, chce-li být hlavou nás všech. Přesto se někomu může zdát, že je to chvílemi jak u chytrý Horákyně, co dokázala bejt nahá i voblečená.

1.7.2023 v 18:09 | Karma: 26,01 | Přečteno: 640x | Diskuse| Ostatní

Zdeněk Kloboučník

Casanovou na starý kolena

Umění balit holky se v partě kluků a později chlapů, už od puberty vždycky cenilo. Kdo to uměl, stál na vyšším šprinclíku hierarchistických štaflí začínajících mistrů světa.

23.3.2023 v 21:45 | Karma: 20,88 | Přečteno: 405x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Rusům se zavře poslední brána do Evropy. Už je k nám nepustíme, rozhodlo Norsko

23. května 2024  9:52,  aktualizováno  11:53

Norsko uzavře svou hranici pro ruské turisty, a to s platností od 29. května. Reaguje tím na...

Soud zrušil rozhodnutí o odvolání Köppla z televizní a rozhlasové rady

23. května 2024  11:43,  aktualizováno  11:51

Pražský městský soud ve čtvrtek zrušil usnesení, kterým Poslanecká sněmovna v květnu loňského roku...

V Krči se střetl autobus MHD s náklaďákem, dvanáct lidí se lehce zranilo

23. května 2024  8:50,  aktualizováno  11:44

Složky záchranného systému ráno zasahovaly u dopravní nehody na křižovatce ulic Zálesí a Sulická v...

Mířil jsem tak, abych ho nezabil. Atentátník se Ficovi za útok omluvil

23. května 2024  11:41

Atentátník na slovenského premiéra Roberta Fica tvrdil, že politika nechtěl zabít. Na útok se...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 191
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1249x
Důchodce na plnej úvazek

Seznam rubrik