Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tak si tu bídu alespoň pochvalme

Všichni jsme zděšeni válkou na Ukrajině, její obludností a lidskými důsledky. A také dopady na ekonomiku. Přesto se musím vrátit i k tomu, co předcházelo, ke kovidové pandemii. Především k tomu, jak pomalu jsme se z ní léčili.

Výzkumníci z České spořitelny nedávno vydali zprávu, podle které bylo a je s růstovou dynamikou domácí ekonomiky v době odeznívající koronavirové krize něco v nepořádku. Rosteme totiž o dost pomaleji, než bychom měli.

K podobným (zatím velmi předběžným) závěrům dospěl i tým Katedry aplikované ekonomie a ekonomiky  Ekonomické fakulty Jihočeské university v Českých Budějovicích. Naše závěry budou publikovány až v dalších měsících, komplexní zprávu o krizi 2020-2021 dokončíme nejdříve za rok a půl. Navíc bude nutné analyzovat a odclonit dopady války na Ukrajině a embarga proti ruské a bělosruské ekonomice. Ale co je varují a už nyní vidíme naprosto zřetelně: V tomto dílčím segmentu problematiky se projevují dopady nerovnováh z období před krizí.

Jinak řečeno: Propad ekonomiky nám na hlavu nespadl jenom a pouze vinou koronaviru a protiepidemických opatření. Tento mimořádný externí vliv zamaskoval skutečnost, že zhruba ve stejném období by se české hospodářství dostalo do problémů v každém případě. Tedy i tehdy, pokud by vůbec žádný virus neřádil.

To jsou samozřejmě silná slova, která vyžadují také nějaké ty důkazy.

Tabulka shrnuje některé významné ekonomické ukazatele a naznačuje, že české hospodářství se dostávalo do problémů již před začátkem koronavirových problémů.

Tabulka pochází ze studie, kterou náš tým z Jihočeské university v blízké době zveřejní v odborném tisku. Čím, ale ukazuje na problémy české ekonomiky v období před koronavirovou krizí?

Je toho více, ale zvláštní pozornost si zaslouží ukazatel ICOR v posledním řádku. Není zde prostor pro jeho detailnější vysvětlování, nicméně je to metoda měření efektivity uskutečněných investic v jejich dopadu na tvorbu hrubého domácího produktu. Čím je číslo bližší nule, tím efektivnější investice je. Doslovně lze při nemalém (ale přijatelném) zjednodušení říct, že třeba u hodnoty 4,2 byly vynaloženy více než čtyři koruny k tomu, aby se HDP zvýšil o jednu korunu (záporná hodnota však není znakem mimořádné efektivity, ale toho, že přes uskutečněné investice došlo k poklesu HDP).

ICOR je (popravdě) ukazatel problematický, lidově bychom řekli „poněkud humpolácký“, je třeba ho číst v mezinárodních souvislostech a v časové řadě. Problém u nás historicky byl a stále je, že prostředky vložené do investic mají nízkou návratnost, protože produkují relativně málo nové přidané hodnoty. Je třeba věc srovnat se zahraničím. Určitou „bídu“ české ekonomiky ukáže skutečnost, že v řadě zemí je ICOR blízký hodnotě 1 nebo dokonce nižší.

Přitom podíl investic na tvorbě HDP je u nás naopak vysoký (pátý řádek tabulky). Jinými slovy: Investujeme hodně, ale s malým dopadem na HDP. To je dáno poměrně významným podílem infrastrukturálních investic a především pak strukturou hospodářství s vysokým podílem průmyslu. Vliv má i umístění domácích producentů v dodavatelských vztazích. Jako předfinální dodavatelé nesou české podniky značná rizika (firmy jsou zranitelné změnami v globálních vztazích), zároveň ale z celkové přidané hodnoty finálního produktu čerpají pouze malý díl.

Velmi varující je, že jak vidíme v tabulce, tak za poslední roky se ukazatel ICOR v podstatě příliš nezměnil. I proto je hodnota za rok 2020 tak mimořádně špatná.

Tato zjištění nejsou žádná revoluce v pohledu na strukturální problémy české ekonomiky. Jiným způsobem potvrzují podezření z dřívějška. A opravňují k tvrzení, že již před příchodem viru směřovalo naše hospodářství k problémům. Nebyli jsme připraveni na řadu změn, které se již odehrávaly. A proto je zotavování české ekonomiky po koronaviru také o poznání složitější, než v řadě jiných zemí.

Samozřejmě by bylo pro výše načrtnuté tvrzení o předkovidovém směřování české ekonomiky do potíží nutné sebrat větší množství důkazního materiálu, než vývoj dvou ukazatelů. Ale strukturální problém berme za prokázaný. O něm totiž čísla hovoří skutečně jednoznačně.

Otázka zní, zda se s tím dá v rámci rozhodovacích procesů reálně něco dělat.

V krátkodobém horizontu typu rok či dva nikoliv. Struktura národního hospodářství je složitý mechanismus, který má charakteristiku tankeru – na „povely“ jako otočení kormidla a úpravu rychlosti reaguje mírně řečeno zvolna.

V dlouhodobém horizontu jsou vyhlídky trochu lepší. Jenže změny nejsou zadarmo. Znamenalo by to změnu odpisové politiky. Tedy zrychlení odpisů především těch investic, které jsou spojeny s poskytováním moderních služeb (datových, informačních), s výpočetní technikou obecně, s robotizací a automatizací a tak dále. To stejné platí o odpisování investic do vědy a výzkumu, ve kterém je třeba zavést robustnější systém. Jenže zrychlení odpisů znamená snížení daňové povinnosti těch, kteří investují, tedy také nižší příjmy z korporátní daně.

Nic lepšího však na stole není. Snižování daňové sazby jako takové není samo o sobě řešení, může se bez dalších změn a vyvážení s odpisovou politikou snadno přelít do zesílení odlivu kapitálu. Snižování ceny práce (jakkoliv ta je v našich podmínkách značná) je dokonce ve vztahu ke struktuře kontraproduktivní. Vymýšlení nových daňových „hi-tech“ výjimek a dotačních programů se historicky ukázalo jako málo efektivní (to raději vytvořme lepší podporu rizikovému kapitálu a podporu start-up projektů).

Samozřejmě je teď zrovna dost špatná doba. Asi nás čeká tlak na zvýšení výdajů na obranu, veřejné finance nejsou v dobré kondici a tak dále. Ale když nevytvoříme prostor pro strukturální změny, tak si o nějakém dohánění životní úrovně nejvyspělejších zemí můžeme nechat jenom zdát.

Dostaneme se do bludného kruhu, ve kterém „to nebude špatné“, ale proti nejlepším „to bude bída“. A my si tu bídu v dobrých letech ještě pochválíme jako úspěch.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 14.3.2022 8:42 | karma článku: 21,60 | přečteno: 1006x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 18,86 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,55 | Přečteno: 6151x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 792x | Diskuse| Společnost

Eva Kislingerová

Je libo 1138 litrů benzínu?

Poslední roky jsou těžké a mnoha lidem se snižuje jejich životní úroveň. Tak to je, nelze to popřít. Je to znervózňující a výsledkem je, že i někteří nesporně gramotní lidé začínají trochu podléhat představě, že dříve bylo lépe.

16.2.2024 v 12:07 | Karma: 35,96 | Přečteno: 4333x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Čínské potíže varují Evropu

Každý, kdo alespoň trochu sleduje světovou ekonomiku, tak velmi dobře ví, že problémy s lodní dopravou v Rudém moři nebo ruský vývoz/nevývoz ropy či plynu blednou před každým zakuckáním Číny.

7.2.2024 v 10:37 | Karma: 27,15 | Přečteno: 637x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Arabské státy potírají propalestinské demonstrace. Obávají se revoluce

4. května 2024  14:02

Vůdci řady arabských států tvrdě zasahují proti propalestinským demonstrantům, z nichž některé...

Prokremelští motorkáři přijeli na hřbitov do Brna, chtějí až do Berlína

4. května 2024  8:57,  aktualizováno 

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

Třetí stupeň poplachu, 13 jednotek hasičů. Na Zlínsku hoří kovošrot

4. května 2024  13:06

V Tlumačově na Zlínsku hoří kovový šrot, na místě zasahuje 13 jednotek hasičů. Vyhlášen byl třetí...

Čeho se bojíš? Pokud spadneš, vrátíme peníze, říká instruktor bungee jumpingu

4. května 2024

Živí se shazováním lidí z kaňonu, a tak ví o lidském strachu z výšek všechno. Nejslavnější...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik