Podnikatel jako tanečník v dešti

Hned úvodem musím vysvětlit, že titulek k textu o podnikání v Česku jsem si částečně vypůjčila od úspěšného podnikatele Steva Jobse, který pravil: V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti.

Záměr vyjádřit se ke stavu podnikání a podnikatelů v Čechách a na Moravě jsem pojala již před delší dobou. Na tom, že se tak nakonec stalo, má možná paradoxně hlavní zásluhu moje osobní účast na vyhlášení akce Manažer roku. V jejím průběhu jsem si totiž uvědomila, při vší úctě, kterou chovám k top manažerům schopných působit úspěšně v několika různých odvětvích, že zatímco ne každý manažer je podnikatelem, každý podnikatel je manažerem. Navíc musí začít za všech okolností sám u sebe a nese stoprocentně zodpovědnost za důsledky svého konání.

Je proto otázkou, jak vyhodnotit skutečnost, že podle veřejně dostupných zdrojů máme v současné době v Česku 981 tisíc podnikatelů – manažerů malých, středních, velkých, ještě větších a největších podniků? Ač člen zaměstnaneckého stavu, jsem přesvědčena o tom, že jednoznačně kladně.  Číslo atakující hranici jednoho miliónu považuji vzhledem k potřebám naší ekonomiky za přiměřené. Zvláště pak, když podnikatelé zaměstnávají a řídí kromě sebe sama i přes 30 % práce schopného a bohužel stále ve větší míře „práce ochotného“ obyvatelstva. To vše je důkazem prozatímní stability prostředí, byť permanentní problémy s nedostatkem kvalifikované pracovní síly se mohou v brzké době projevit jako mimořádně závažné.

Jak praví jednoduchá matematika, vzhledem k tomu, že máme ekonomicky aktivních cca pět miliónů obyvatel, podniká u nás každý pátý pracující občan. Vrůstající počet rodinných firem v Česku je navíc příslibem výchovy, řečeno sportovní terminologií, zdatného dorostu. Na druhou stranu je pravda, že v tomto směru existují značné rezervy. Zatímco totiž ve světě kontrolují rodinné firmy téměř 80 % HDP vytvořeného podnikatelskými subjekty, v Česku se musíme smířit s cca 20 %. Kromě toho se nacházíme ve stádiu, kdy dvě třetiny majitelů domácích rodinných firem chtějí předat během několika let vedení podniků svým pokračovatelům. Na druhé straně, takřka 70 % majitelů rodinných firem touží po tom, aby jejich následovníci v podnikání z řad rodinných příslušníků nasbírali patřičné zkušenosti na praxích v jiných firmách, případně během studia v zahraničí. A za velké zamyšlení pak stojí, že studium na zahraničních školách má podle názoru sedmi z deseti šéfů rodinných firem nahradit dosavadní neexistenci českých škol zaměřených na rodinné podnikání.

Nikoli nezajímavá je rovněž skutečnost, že ve srovnání se zeměmi EU, tedy i s těmi, které chtějí zařadit v rámci budování mnoho rychlostní Evropy na vyšší rychlostní stupeň, jsme na tom v počtu OSVČ o 3 až 4 % lépe. Mimochodem, Slovensko za námi zaostává o 2 % body, což je důkazem toho, že ani čtyři desetiletí tuhé totality neubila na území bývalého Československa podnikatelského ducha.

Kupodivu spíše, než z řad podnikatelů, slyšíme z úst některých politiků informace o tom, kterak v Česku mocný byrokratický moloch dusí podnikatele legislativně. Ačkoli nejsem zastánkyní totální byrokracie a jsem si vědoma toho, že se chybička, či častěji spíše chyba tu větších, tu menších rozměrů, může vloudit, zastávám názor, že českým podnikatelům neškodí primárně legislativa a prostředí. Pomyslný pes je v tomto případě zakopán v posílení pozic velkých nadnárodních řetězců a druhotné platební neschopnosti přetavené do neschopnosti plnit závazky ze strany nadnárodních korporací. Ostatně stejný názor zastává Hospodářská komora ČR, podle které se jedná o jeden nejčastějších důvodů pro ukončení podnikání.

V souvislosti s počtem podnikatelů v Čechách jsem narazila na dotaz ohledně ideálního poměru mezi podnikateli a zaměstnanci… Inu, ideální poměr je nepochybně specifickým ukazatelem každé ekonomiky, který dokresluje stav podnikatelského prostředí. Obecně platí, že příliš vysoký počet OSVČ v kombinaci s vysokou mírou nezaměstnanosti svědčí o dysfunkčním trhu práce. V této chvíli se nás netýká ani jedno. Nikdy však není tak dobře, aby nemohlo být ještě lépe.

Autor: Eva Kislingerová | středa 3.5.2017 6:42 | karma článku: 17,95 | přečteno: 396x

Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,87 | Přečteno: 2437x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4260x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2024x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 590x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Vladimire, přestaň! Trump je nespokojen s Putinem, vadí mu ruské útoky na Kyjev

24. dubna 2025  15:24

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na své síti Truth Social odsoudil nejnovější ruské útoky...

Poslední rozloučení s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazil Kalousek i Pánek

24. dubna 2025  9:57,  aktualizováno  15:13

Rodina a veřejnost se ve čtvrtek odpoledne naposledy rozloučila s Jaromírem Štětinou. Bývalý...

Student ve Francii zaútočil nožem, zabil spolužáka a další tři zranil

24. dubna 2025  15:05,  aktualizováno  15:10

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes jeden ze studentů ve čtvrtek po poledni...

Skot nakažený slintavkou se musí spálit. Kafileriím na to ale chybí peníze

24. dubna 2025

Premium Perimetr tři kilometry. V jeho okruhu musí zemřít všechen skot. Vojáci v ochranných oblecích jako...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 33,27
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.