Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

A také to, oč lepší by mohlo být, kdyby… Kdyby byl náš trh dokonalejší, méně regulovaný, více soutěžní.

Pár faktů. Předloňský (zhruba od července 2021) a loňský raketový růst cen mléčných produktů (který se zlomil až v letošním prvním čtvrtletí), vedl ke snížení spotřeby o šest procent. Šestka samozřejmě není nijak vysoké číslo, myšleno sama o sobě. Ani z hlediska matematiky nijak zaoblené (jinak je to s tvarem). Třeba deset, pětadvacet nebo 33, to jsou samozřejmě psychologicky daleko vlivnější čísla. Jenže pokles odbytu o šest procent, to je skutečně hodně. Je třeba mít na paměti fixní náklady. To jsou ty, které se nemění, ať prodáte 100 kusů nebo 94 kusů, jenom se pak musí rozpočítat ne na tu stovku, ale právě jenom na 94 kusů. Podobně je nutné vzít do úvahy celkem dost dalších okolností. A když se to sečte, tak je vidět ten průšvih.

Průšvih pro producenty, ale vítězství spotřebitele.

Což je právě ono působení trhu, které staví výrobce mléka, zpracovatele a celý řetězec před problém. Na prudkém zdražení tu a tam někdo na začátku vydělá, ale postupně začne trh utahovat šrouby. Samozřejmě mediálně to není už tak zábavné. V době raketového růstu cen se zdá, že nic jiného není zajímavé, že jenom a pouze toto určuje běh světa. Pokles je pak pomalejší a rozvláčný, takže žádné fanfáry, které by trh pochválily za to, jak pěkně funguje, nezní.

Vývoj ceny některých výrobků, mimo jiné másla.

 

Pochopitelně titulek „Chléb je nejdražší v dějinách“ je pro prodej novin zajímavější než „Máslo je nejlevnější za poslední dva roky“ nebo „Máslo stojí stejně jako před deseti lety“. Ale o to zde tolik nejde.

Vzpomeňme raději na „dobré“ rady typu „je třeba zastropovat ceny“. Dost možná, že padaly od stejných lidí, kteří jsou nyní překvapeni poklesem. Ostatně pěknou klasiku nám může nabídnout neparlamentní politická strana PRO a její šéf Jaroslav Rajchl. Podle něj měla nafta a benzín kvůli liknavosti vlády stát už dávno sto nebo i 150 korun za litr.

Litr nafty bude stát 100 nebo 150 korun, ale může nám to být jedno, protože stejně umrzneme.

 

Samozřejmě nestojí. Celé to byl výmysl, včetně těch velmi specificky interpretovaných „odkazů“ na analytiky. Z tohoto pohledu je to banální příhoda, která nemá jakoukoliv váhu.

Co je zajímavější, to je způsob, jakým to na nemalou část veřejnosti skutečně zafungovalo. A vlastně stále funguje.

Samozřejmě jsou cenové šoky nepříjemné a vysilují rodinné rozpočty, ale regulací to řeit nelze. Pokud dáme šanci trhu, poradí si.

 

A to i přes skutečnost, že průměrná cena pohonných hmot je nominálně stejná, jako byla v letech 2013 až 2015. Nebo během celého roku 2021.

Co to znamená? Že nemalá část naší veřejnosti žije duchem stále v plánované ekonomice, kde nejlepší způsob, jak něco řešit, je určit cenu a na té trvat. Což překvapivě platí i o mnoha lidech, kteří sami sebe označují za pravici a v průzkumech veřejného mínění se označují za voliče stran, které zase samy sebe označují za pravici, ve skutečnosti jsou ale všichni dohromady esencí naprosté a té nejlevicovější levicovosti. Naprosto nechápu, jak kdokoliv, kdo se deklaruje coby pravicový či středový volič, může popřávat sluchu politikům, kteří se deklarují jako pravicoví nebo středoví politici, přičemž požadují regulaci cen.

Ještě si dokáži představit nějaké přechodné (dočasné) snížení spotřební daně k urovnání největšího cenového skoku, ale opravdu regulace?

Takže nafta spadla, padá i máslo, je čas si něco přát. To něco by mělo být, aby co nejvíce lidí v této zemi pochopilo, že cenové regulace jsou cesta do pekel a zafixování nějakého konkrétního stavu bez naděje na řešení. Že takový krok vždy vede jenom a pouze k středně i dlouhodobému zhoršení situace spotřebitele.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 29.5.2023 10:42 | karma článku: 24,23 | přečteno: 697x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 24,89 | Přečteno: 540x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,20 | Přečteno: 917x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Pět let zmaru. A teď?

Ztracená pětiletka. Zatracená pětiletka. Od roku 2020 se v tom prostě „plácáme“. Jsme zemí s mimořádným počtem strategií pro příští desetiletí rozepsaných na tisících stránek. Jenže s nulovou představou, co dělat dál.

19.12.2024 v 9:22 | Karma: 26,86 | Přečteno: 840x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama

Vláda se nedávno odmítla výrazněji posunout směrem k zavedení eura, což jinými slovy znamená, že ke společné měně v příštích zhruba pěti letech určitě nepřistoupíme. Někdo slaví, někdo pláče, někteří hlasují „nohama“.

5.12.2024 v 6:00 | Karma: 29,80 | Přečteno: 2439x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Žijeme jako Calhounovy myši?

Popularita toho experimentu se vrací v módních vlnách: Dejte myší populaci vše, co potřebuje, plus bezpečí, a za několik desítek generací dojde po řadě peripetií k vymření kolonie. Lidé v tom hledají paralelu k dnešnímu světu.

28.11.2024 v 7:30 | Karma: 31,91 | Přečteno: 3056x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat

8. ledna 2025

Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....

Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman

9. ledna 2025

Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...

V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič

12. ledna 2025  6:54,  aktualizováno  13:09

Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...

Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc

11. ledna 2025

Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

13. ledna 2025  21:50

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...

Ruská ekonomika jako domeček z karet. Není na tom tak dobře, jak se tváří

14. ledna 2025

Premium Ruská válečná mašina se na Ukrajině dál valí vpřed, Rusko si ale i přesto nemůže nijak zvlášť...

Bazény v turistickém ráji jen s mořskou vodou. Řecké ostrovy bojují se suchem

14. ledna 2025  19:40

V reakci na klimatické změny budou muset mnohé řecké hotely pravděpodobně upustit od napouštění...

Naletěla falešnému Bradovi Pittovi, na léčbu jeho „rakoviny“ poslala miliony

14. ledna 2025  19:20

Třiapadesátiletá žena z Francie uvěřila, že přispívá Bradovi Pittovi na léčbu rakoviny. Na...

Bez charakteru i kvalifikace, vyslechl si v Senátu kandidát do čela Pentagonu

14. ledna 2025  18:52

Kandidát na ministra obrany USA Pete Hegseth v úterý čelil v Senátu palbě kritiky, včetně obvinění,...

  • Počet článků 123
  • Celková karma 31,01
  • Průměrná čtenost 1402x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik