Neřiditelná vzducholoď Česko
…pak lze zcela vážně pochybovat o tom, zda je naše země vůbec nějak „řiditelná“. Jestli to s ní není stejné, jako se stíhací vzducholodí Karel z cimrmanovské hry Hospoda na mýtince. O ní autoři píší: „Vzduchoplavci startovali ze Stuttgartu a měli namířeno do Bruselu. Avšak vlivem silného protivětru nechali brzy Stuttgart daleko před sebou a po sedmihodinovém letu na Brusel přistáli nedaleko Varšavy.“
Vskutku se nelze zbavit podezření, zda silný politický protivítr nepovede s našimi veřejnými financemi k něčemu podobnému.
Vezměme to takto.
Pochopitelně nelze nikomu brát názor na jednotlivé kroky nebo možnosti, jak zlepšit stav vládních financí. Někdo může odmítat, aby se sahalo na daň z přidané hodnoty. Jiný je rozčílený z vyšších odvodů OSVČ. Další nechce ani slyšet o růstu daně z nemovitostí. Pak zde určitě máme mnohé, co odmítají zpomalení valorizací penzí. Jistě ani zvýšení spotřební daně z alkoholu a cigaret nebude mít málo odpůrců. A i když je to nepochopitelné, tak také rušení národních dotací producentům nebo propouštění úředníků může mít své zaryté nepřátele. Ale aby 24 procent obyvatel odmítalo toto všechno jednotně a zcela?
To skutečně ukazuje systémový společenský problém.
Kdo měl někdy děti, ten zná onu rozčilující (jakkoliv u dětí svým způsobem úžasnou) náladu, kdy si ratolest zároveň odmítá obléct kalhoty, ale v tu stejnou chvíli chce být venku na pískovišti. A kvůli obojímu brečí na plný výkon.
Ona čtvrtina dotázaných pravděpodobně ještě nevyrostla z tohoto věku. Zaslepená urputnost však může sice být jímavá u dětí, u dospělých se s tím lze těžko smířit. Jistě. Demokratický systém zaručuje všem právo na vlastní názor. Dokonce i na naprosto nesvéprávný názor. S tím je nutné se smířit, to jsou náklady demokracie. Je ale otázka, zda demokracie může unést situaci, kdy tyto náklady produkuje nikoliv nějaká přirozená relativně marginální třeba pětiprocentní menšina, ale kdy jsou dílem 24 procent.
Otázkou prostě je, a velmi nerada ji kladu, zda vlastně již nyní není rozhodnuto o tom, že tato země si musí vyjíst svoji misku špatnosti až do dna a projít očistnou kůrou skutečného bankrotu, zda to není jediný způsob výuky finanční gramotnosti. Protože pokud čtvrtina říká absolutní ne i jakémukoliv náznaku reformy, pak by musely být zbylé tři čtvrtiny velmi názorově podobné, aby byly schopny prosadit řešení. Což, jak velmi dobře víme a ostatně jak vidíme z grafu veřejného mínění v dané věci, skutečně nejsou.
To je učebnicový příklad situace, kdy v politice dochází k diktátu menšiny. K tomu dochází tehdy, kdy většina je roztříštěná natolik, že bez menšiny není možné sestavit vládu. V tom případě se ale skutečná rozhodnutí řídí menšinou.
Což v našem případě znamená, že je tady opravdu obrovské riziko, že po nějakém tom letu směrem k ozdravění financí se probereme v situaci státního bankrotu.
Eva Kislingerová
PF: Snad ty volby nějak přežijeme
Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.
Eva Kislingerová
Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?
Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!
Eva Kislingerová
Pět let zmaru. A teď?
Ztracená pětiletka. Zatracená pětiletka. Od roku 2020 se v tom prostě „plácáme“. Jsme zemí s mimořádným počtem strategií pro příští desetiletí rozepsaných na tisících stránek. Jenže s nulovou představou, co dělat dál.
Eva Kislingerová
Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama
Vláda se nedávno odmítla výrazněji posunout směrem k zavedení eura, což jinými slovy znamená, že ke společné měně v příštích zhruba pěti letech určitě nepřistoupíme. Někdo slaví, někdo pláče, někteří hlasují „nohama“.
Eva Kislingerová
Žijeme jako Calhounovy myši?
Popularita toho experimentu se vrací v módních vlnách: Dejte myší populaci vše, co potřebuje, plus bezpečí, a za několik desítek generací dojde po řadě peripetií k vymření kolonie. Lidé v tom hledají paralelu k dnešnímu světu.
Další články autora |
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska
Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...
Trump je nadějí pro změnu, vztahy s USA budeme rozvíjet, míní čeští politici
Spojené státy jsou pro Českou republiku klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích,...
Jdeme na frontu, kasají se ruští pohlaváři. Zašívají se, ale titul dostanou
Část ruských státních činitelů tvrdila, že hodlají splnit svou vlasteneckou povinnost a bojovat na...
Donald Trump se opět stal prezidentem. Začíná zlatý věk Ameriky, prohlásil
Přímý přenos Donald Trump krátce po poledni místního času složil inaugurační slib a stal se 47. prezidentem...
Melaniin klobouk a zapomenuté Bible. Netradiční momenty Trumpovy inaugurace
Pondělní slavnostní inaugurace staronového amerického prezidenta Donalda Trump přinesla i několik...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 123
- Celková karma 31,01
- Průměrná čtenost 1402x