Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Daňová reforma v USA aneb jak velikou Ameriku udrží prezident Trump?

Zcela ve stínu uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele zůstává podle všeho, nejspíše jediný, leč o to větší úspěch prvního roku vládnutí Donalda Trumpa.

První adventní sobotu totiž schválil Senát USA největší daňovou reformu od dob Ronalda Reagana.

Přitom podle ekonomů má velký daňový skok Donalda Trumpa připravit v následujících deseti letech americkou státní kasu o zhruba 1,5 biliónů dolarů. Až doposud totiž činila daň z příjmu právnických osob v USA 35 %, tedy jednoznačně nejvíce ze všech zemí OCED.  Realita je sice taková, že v důsledku nejrůznějších výjimek a úlev, představovala efektivní sazba 22 %. Pokud pak podepíše americký prezident před Vánocemi soubor daňových změn, klesnou daně právnických osob přinejmenším o 2 procentní body. USA se tak na vzdálenost jednoho procentního bodu přiblíží například Anglii, nebo České republice (ano máme sazbu DPPO 19 %). Na první pohled asi nic moc, na straně druhé konglomeráty jako Apple, IBM či Google budou mít důvod k úvaze, že ono na tom Donaldovi, který brání přílivu mozků z Indie či Pákistánu do jejich firem, možná něco (málo) bude…

V rámci vstřebávání informací ohledně Trumpovy daňové reformy, jsem si z pozice zastánkyně stability podnikatelského prostředí položila otázku, zdali aktuální vládce Bílého domu postavil daňovou reformu na ekonomicko-logickém předpokladu, či na instinktu v posledních letech přece jen úspěšného podnikatele?

Zdá se, že americký prezident, který za sebou historicky má šest bankrotů, dělá všechno proto, abychom viděli, jak to vypadá, když bankrotuje stát. Venezuela asi není dostatečně odstrašující příklad. Zdá se totiž, že Trumpova ekonomická politika nepočítá, s rozpočtově příliš rozumným hospodařením a je postavena na kombinaci silných, až siláckých prohlášeních a víře v přízeň osudu.  Donald Trump neuvažuje přirozený vývoj ekonomických cyklů. V jeho kalkulacích zcela absentuje tolik obávaná „Černá labuť“, například v podobě byť omezeného válečného konfliktu, což je vzhledem k jeho způsobu komunikace pozoruhodné.

Na straně druhé, stěží se dá rozporovat názor, že snížení daní představuje pozitivní krok, a to zejména ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Můžeme totiž očekávat, že dojde k dynamickému růstu investic firem, což se jistě projeví v oblasti inovací. Stejně tak je ovšem nutno vypořádat se s bezprostředním efektem v podobě výpadku finančních zdrojů. Vzhledem k tomu, že si nedovedu dost dobře představit, kterak Donald Trump kompenzuje tento výpadek přenesením daňové povinnosti na jinou položku, zbývají jen dvě možnosti – další zadlužení či snižování výdajů. Načasování reformy přitom nemohlo být „příhodnější“.  Pouhých pár dnů po jejím přijetí byly obě komory Kongresu nuceny schválit na následující dva týdny provizorní financování federálních úřadů a institucí. Nejedná se ovšem o Trumpovu specialitu. Hrozbu platební neschopnosti totiž řeší nejsilnější ekonomika světa opakovaně. Docela by mě zajímalo, jak by na hrozbu ohrožení výplat, navíc v prosinci, reagovaly naše odbory, úřednicí, lékaři, učitelé, soudci…

Podle veřejně dostupných zdrojů kalkuluje Donald Trump se svými poradci s tím, že biliónový daňový výpadek postupem času kompenzuje odbourání nebo alespoň výrazné omezení odečitatelných položek a zejména rychlejší hospodářský růst. Z politického hlediska se to jeví jako velmi zajímavé. Zatímco se totiž prezidentské volby, do kterých se chystá Trump vstoupit se sloganem Udržme Ameriku velikou, konají až v roce 2020, volby do Sněmovny reprezentantů a části Senátu jsou na pořadu již na podzim příštího roku. Prezident tak může čekat na plody vlastní daňové reformy o dva roky déle. Navíc prezidentská volba 2016 v praxi ukázala, že si Trump dokáže poradit i bez republikánských špiček. Zároveň se mi ovšem nechce věřit, že by republikánští zákonodárci, páchali v zájmu prezidenta, který není zase až tak moc „jejich“, protlačením daňové reformy politické harakiri.

Jako logická se v souvislosti s daňovou reformou Donalda Trumpa jeví otázka, jak by asi podobný pokus dopadl v Česku? Dost dobře si dovedu představit jednu sazbu DPH. Je ovšem otázkou, do jaké míry a zdali vůbec lidé o snížení daní stojí? Podle nedávné zprávy OSN jsou totiž vysoké daně receptem na štěstí. Nevím. Lidé v daňových „peklech“ žijí v představě, že si za své daně kupují přízeň státu, ten za ně vše zařídí, a nejspíše pak pracují mnohem radostněji. Zcela jistě ale vím, že peníze jsou krásná věc, ale štěstí si za ně člověk nekoupí!

Autor: Eva Kislingerová | středa 13.12.2017 20:47 | karma článku: 18,00 | přečteno: 575x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Čínský přízrak padlých developerů a bankovního socialismu

Když je nad lesem kouř, dost pravděpodobně tam hoří. Nemusíme ty plameny hned vidět, abychom usoudili, že by se hodili hasiči. Pokud jsou v bankrotové situaci dva z největších čínských developerů, tak to znamená potíže.

23.10.2023 v 9:55 | Karma: 22,64 | Přečteno: 469x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Problémy reálkapitalokomunismu

Čínský komunismus s kapitalistickou tváří má stále větší problémy. Kromě fanoušků pražské Slavie by nám to mohlo být i jednu, řekl by si mnohý. Ale nemohlo. Stále hlasitější kuckání Číny může snadno skončit velkou krizí.

11.8.2023 v 12:37 | Karma: 20,38 | Přečteno: 424x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Co to děláte s tou korunou?

Na měnové experimenty skutečně není ta správná chvíle. Snažím se usilovně pochopit, co sleduje Bankovní rada ČNB tím, že zároveň ponechala sazbu na sedmi procentech a ukončila intervence na podporu koruny.

9.8.2023 v 15:13 | Karma: 20,13 | Přečteno: 672x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Zkrocení zlé inflace (?)

Červnovou inflaci oznámí ČSÚ ve čtvrtek, ale dopustím se vlastního odhadu: Bude v rozmezí 9,8 - 9,6 procenta meziročně. Kéž by těch 9,6 procenta. A případně zaplať Pán Bůh i za 9,8.

10.7.2023 v 8:24 | Karma: 16,19 | Přečteno: 417x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Pravda Sergeje Lavrova

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov nedávno prohlásil, že válka na Ukrajině bude znamenat „smrt západního globalismu“. Jakkoliv se Lavrov v poslední době (podle mého) často mýlí, v této věci má pravdu.

22.6.2023 v 10:42 | Karma: 34,06 | Přečteno: 2275x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 102
  • Celková karma 29,40
  • Průměrná čtenost 1376x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik