Pane premiére, poučte se od premiéra. Prosím
Řekněte nám, proč se máme mít hůř tak, abychom to pochopili. Řekněte nám, proč se nemáme mýt teplou vodou, proč nemáme mít doma teplo a proč máme jíst méně a platit více. My to pochopíme. Když nám to dokážete vysvětlit. Zatím se vám to, pane premiére Fialo, nepovedlo.
Současná situace okolo cen energií nemá v historii srovnání. Ruské napadení Ukrajiny to ještě umocňuje. Ve hře je budoucnost lidí v evropských státech. Což je to, čeho si nikdo z těch, jež chtějí být evropskými vůdci, nevšímá. Pro ně, jako třeba pro německého kancléře Olafa Scholze, či francouzského prezidenta Emanuela Macrona, je přednější jejich vize federální Evropy. Federální Evropy, která pevně třímá duhovou vlajku LGBT, přijímá nelegální migranty, s nikým nebojuje a je „uhlíkově neutrální“. Ruská agrese na Ukrajině se – podle nich – vlastně vyřeší ve chvíli, kdy se najde jiný zdroj plynu, než ruská říše.
Pane premiére Fialo, většina Čechů je schopna bez potíží pochopit, proč si má utáhnout opasky. Proč má platit sto korun za máslo a 250 korun za kubík vody. O ceně kilowatthodiny elektřiny ani nemluvě. Ale je naprosto nezbytně nutné, abyste nám to, nejlépe vy sám, dokázal vysvětlit.
My rozumíme tomu, že dnešní situace není snadná. Ostatně to zažíváme každý den, když platíme nákup u pokladny. Ale potřebujeme od předsedy vlády vědět, že on si to uvědomuje. Potřebujeme vědět, že dělá, co může, abychom začali platit méně. Aby tohle energetické a inflační šílenství skončilo. A aby to neznamenalo, že přijde do Česka zase Rus.
Pane premiére Fialo, když v roce 1940 nabídl Winston Churchill v parlamentním projevu Britům „krev, pot a slzy“, nesklidil za to v parlamentu potlesk. To je zhruba ta fáze, ve které se – velmi neobratně pohybujíce – nachází vaše vláda. Legendární Churchill sklidil ovace až za projev, ve kterém rezolutně prohlásil, že se Britové budou Němcům bránit, na plážích, na pastvinách, ve městech… Prostě všude. Že se Britové nikdy nevzdají. Což je to, kam bychom se, pane premiére, potřebovali dostat!
My nyní nevíme, proč máme platit ty šílené peníze za elektřinu a teplo. Potřebujeme porozumět tomu, proč máme tak drahou elektřinu, abychom byli ochotni ji platit. Řekněte nám, proč to je? A řekněte nám současně, co uděláte, teď hned, proti tomu?
Protože jinak nebudete mít naši důvěru. Churchill měl – proti vám – situaci jednodušší v tom, že byla válka. Teď je však válka také. Naštěstí pár set kilometrů východně. Ale těch pár set kilometrů je něco, jako byl průliv La Manche v roce 1940. Ale ruské tanky nejsou u Vsetína, Takže nemůžete všechno, čemu teď musíme čelit, shazovat na válku na Ukrajině. Tím leda dodáte munici těm, kteří sympatizují s ruskou říší.
Udělejte jasné a rychlé kroky, které můžete udělat. Jste hlavou vlády suverénního státu. Na to nesmíte zapomenout! Zakažte výrobu elektřiny ze zemního plynu. V Česku vyrábíme elektřinu levněji a v dostatečném množství. Zrušte či pozastavte emisní povolenky. Poláci chtějí to samé. Nebo vážně věříte tomu, že musíme platit za oxid uhličitý, když Čína staví víc uhelných elektráren, než celý svět dohromady? Když mají účty domácností za elektřinu vzrůst na desetitisícové částky měsíčně? Když firmy již nyní hlásí, že začnou kvůli cenám energií krachovat? Evropská komise chce zdanit energetické firmy. Vážně chcete čekat, až to bruselská byrokracie udělá? Neumí to vaše vláda udělat lépe a dříve sama? Nebo neumí vaše vláda sama a rychleji přijít s nějakým přijatelným řešením?
Zatím od vás a vašich ministrů slyšíme jen o tom, že jsou těžké časy, že musíme být solidární (s kým, s Německem, které současnou situaci vytvořilo a dále ji prohlubuje?), že vystoupení ze systému emisních povolenek je stejné jako vystoupení z EU (tomu snad nemůžete věřit?), nebo že omezení účasti českých firem na energetické burze v Lipsku je stejné jako vystoupení z EU? Slyšíme i to, že když s vámi nesouhlasíme, jsme ruskou pátou kolonou. Nenechte se mást! Ten, kdo s vámi nesouhlasí, vážně nemusí být příznivcem Ruska. Jako třeba autorka tohoto textu.
Winston Churchill v roce 1940 řekl Britům, co je čeká, co je cíl a co pro jeho naplnění všichni musí udělat. A Britové za ním šli. Jestli chcete, aby za vámi šli Češi, musíte udělat to samé. Co je cíl? Jak se k němu dostaneme? Co musíme obětovat a co za to dostaneme?
Ale pozor, pane premiére. Elektromobilita, elektřina z obnovitelných zdrojů na příděl, nebo cokoli z agendy nejrůznějších menšin nejsou to, za co budou Češi (a také Poláci, Maďaři, Slováci, Rumuni, Bulhaři i Estonci, Lotyši, Litevci, ale ani Řekové, Chorvati, Italové) chtít třímat zelený prapor a mít při tom na sobě tři svetry, aby jim nebyla zima při cestě pro dávky na sociálku. EU pod vaším předsednictvím má na starosti něco jiného. Má na starosti to, aby 440 milionů lidí v členských státech mohlo žít alespoň tak, jako dosud. A aby se nemuseli bát agresivních Rusů. A Turků. Až tohle bude zařízené, můžeme se vrátit ke „klimatické“ agendě.
Kateřina Kešnerová
Návrat do časů klidu a pohody? A11 mi připomněla, jaký býval svět

Sedím u kamarádky večer u televize, přepínám program za programem, vše stejné, nové, rychlé, absurdní. Vyskočil na mne starý známý seriál, tak koukám, dumám a v myšlenkách se vracím zpět. Co je to za stanici? Hm, tu neznám.
Kateřina Kešnerová
Bude se Síkela líbit Leyenové?

Nominace na eurokomisaře schvaluje staronová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Může jí český ministr průmyslu a obchodu vyhovovat? Bezpochyby ano.
Kateřina Kešnerová
Nerudová chce další společné zadlužení EU

Zastánci zákazu spalovacích motorů tvrdí, že jeho zrušení by napáchalo škody. Co ještě ukázala debata kandidátů do Evropského parlamentu?
Kateřina Kešnerová
Jací lidé mají kontrolovat Českou televizi?

Na sociálních sítích jsem narazila na seznam kandidátů do Rady České televize. Seznam obsahuje dost zvláštních až bizarních jmen. Dvě z nich mě ale opravdu zarazila, byť každé jiným způsobem.
Kateřina Kešnerová
Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Vichřice odnesla střechu, vlaky narážely do stromů. Česko zasáhly bouřky
Česko zasáhly bouřky, jež dorazily z Bavorska a postupně přešly až na Moravu. Hasiči vyjížděli k...
Část z šedesátky Čechů v Kataru kvůli íránským raketám požádala ambasádu o pomoc
V Kataru je aktuálně v systému českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) Drozd registrováno 63...
Při bouřce v Berlíně padaly stromy a kolabovala doprava, jeden člověk zemřel
Jednoho mrtvého a tři zraněné, kteří jsou v ohrožení života, si vyžádalo bouřlivé počasí v Berlíně....
USA oživují po více než 15 letech atom. Novou elektrárnu postaví i New York
Stát New York plánuje výstavbu moderní jaderné elektrárny s výkonem nejméně jeden gigawatt, což by...
- Počet článků 41
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1268x