Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jací lidé mají kontrolovat Českou televizi?

Na sociálních sítích jsem narazila na seznam kandidátů do Rady České televize. Seznam obsahuje dost zvláštních až bizarních jmen. Dvě z nich mě ale opravdu zarazila, byť každé jiným způsobem.

Jen pro pořádek připomínám, že Radu České televize tvoří 18 lidí tedy lidí, kteří mají šestiletý mandát. Jsou voleni Poslaneckou sněmovnou (12) a Senátem (6). Jejich úkolem je kontrolovat a hlídat ČT, její vysílání i rozpočet. Za tuto činnost dostávají docela pěkný měsíční plat (kolem 50 tisíc) a další benefity. Mají navíc poměrně velký vliv a moc.

Proto by bylo fajn, tedy spíš na místě, kdyby kandidáti a hlavně zvolení radní byli lidé na odpovídající úrovni, s patřičným vzděláním, zkušenostmi a v neposlední řadě určitou morální integritou. Bohužel, při pohledu na některé kandidáty je jasné, že se to příliš nepovedlo, nebo spíš hodně nepovedlo.

Na celý seznam se můžete podívat zde. Dost možná vám budou vadit i jiná jména, ale já se opravdu nedokážu smířit hlavně se dvěma.

Prvním je Jiří Padevět, což je na první pohled ctihodný český spisovatel, knihkupec a nakladatel. Od roku 2006 je ředitelem nakladatelství Academia. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Potud nepochybně zajímavý životopis relevantního kandidáta.

Jenže na pohled druhý to začne být poněkud „zajímavější“. Základním principem České televize, především tedy jejího zpravodajství a publicistiky, by měla být objektivita a nestrannost. Není to televize soukromá, ale tzv. veřejnoprávní. Kritici dlouhodobě ČT vyčítají, že nestranná a objektivní není. Je jasné, že taková kritika bude vždycky, ať už oprávněná či nikoliv.

Právě Rada ČT by ale měla usilovat o to, aby televize nestranná a objektivní byla. K tomu je ale nutné, aby v ní seděli lidé, kterým je nestrannost a objektivita vlastní. To samozřejmě nevylučuje, že mají své vlastní názory včetně politických. Je jasné, že je mají. Měli by však nade vše respektovat, že existují i názory jiné, třeba i zcela opačné.

U Jiřího Padevěta jsem si na základě jeho veřejných vystoupení jistá, že tomu tak není. Má své vidění světa (pozor, do značné míry shodné s mým), ale je zkrátka příliš zaťatý, neústupný, nekompromisní. Nenávidí komunismus a komunisty. Tomu rozumím, ale pokud Padevět říká, že 50. léta byla horší než nacistická okupace, nebo má potřebu obhajovat zločiny tzv. Banderovců, dostává se na mimořádně tenký led. Ať už vědomky či nevědomky totiž relativizuje jedno zlo, aby mohl zvýraznit jiné. A to je špatně. Tedy asi ne v případě historika, ale rozhodně v případě radního České televize. V nadsázce řečeno, jsem přesvědčena, že by Padevět hodnotil úplně jinak hypotetickou reportáž o násilí proti komunistům, než proti jiné skupině obyvatel. Jenže ono je ve skutečnosti úplně stejně nezákonné. Věřím, že si Senátoři tuto zásadní vlastnost Jiřího Padevěta uvědomí, a nezvolí ho. Pro dobro České televize.

Z úplně jiného důvodu věřím, že nebude zvolena ani Eliška Kaplický Fuchsová. U ní není třeba sáhodlouze psát o rozporu s objektivitou či morální integritou. Ta paní totiž nejspíš vůbec netuší, co to je. O jak prostou osobu jde, jsme si všichni mohli všimnout za dobu jejího působení na pozici pražské zastupitelky. Zvolena byla díky (manželovu) slavnému jménu, celou dobu bylo její hlavní náplní fungovat jako kámoška Adriany Krnáčové. Legendární bylo třeba tohle video. A jinak už jen vždy poslušně odkývala všechno, co si hnutí ANO a Andrej Babiš přál.

Od té doby o ní můžeme číst pouze v bulváru, jak vymetá všelijaké společenské akce. Nedávno si jí jeden bulvární server všiml na premiéře film Hranice a napsal: Vysmátá Fuchsová přišla v dobré náladě a na sobě měla černý kabátek, černé šaty končící nad koleny, decentní kabelku přes rameno a také černé lodičky. K celočernému looku pak vsadila na červenou rtěnku a udělala dobře.

To je tak nějak vše vypovídající. Eliška Kaplický Fuchsová dobře vypadá, nejspíš je dobrá máma svých dětí a užívá si života. Naprosto v pořádku, vůbec nic proti tomu nemám. Na pozici radní České televize je to ale zkrátka a dobře málo.

Tam, kde má Jiří Padevět příliš silné, nekompromisní a kontroverzní názory, z nichž nehodlá ustupovat, nemá Kaplický Fuchsová pro jistotu názory žádné. Obojí je špatně.

 

Autor: Kateřina Kešnerová | neděle 26.11.2023 18:00 | karma článku: 25,92 | přečteno: 705x
  • Další články autora

Kateřina Kešnerová

Nerudová chce další společné zadlužení EU

Zastánci zákazu spalovacích motorů tvrdí, že jeho zrušení by napáchalo škody. Co ještě ukázala debata kandidátů do Evropského parlamentu?

28.5.2024 v 8:30 | Karma: 33,54 | Přečteno: 888x | Diskuse| Politika

Kateřina Kešnerová

Síkela za naše miliardy nakoupil klimatickou katastrofu

Je to jen pár týdnů, co ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela halasně oznamoval, že stát nakoupil plynové zásobníky a taky společnost Net4Gas dohromady za víc než 40 miliard. O plynu mluví neustále. Teď mu ale asi zaskočí.

15.11.2023 v 18:00 | Karma: 38,04 | Přečteno: 1391x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Komu slouží ekoaktivisté?

Ekologičtí aktivisté dnes opět protestovali. Tentokrát jim vadí ČEZ, Komerční Banka, Daniel Křetínský i energeticko-klimatický plán. Komu naopak svými aktivitami pomáhají?

26.9.2023 v 10:38 | Karma: 30,89 | Přečteno: 743x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Kateřina Kešnerová

Jak Čína předběhla Západ

Brusel oficiálně zahajuje vyšetřování pekingských dotací na elektromobily na jehož konci se očekávají cla na jejich dovoz ve výši kolem 40 %.

18.9.2023 v 11:34 | Karma: 25,71 | Přečteno: 738x | Diskuse| Společnost

Kateřina Kešnerová

Proč Brusel tlačí soláry a větrníky hlava nehlava?

Evropský parlament schválil nový cíl pro obnovitelné zdroje energie. Do roku 2030 by měl být jejich podíl na celkové spotřebě v EU ve výši 42,5 procenta oproti dosavadním zhruba 22 procentům. Podle odborníků je to neproveditelné.

14.9.2023 v 9:45 | Karma: 36,07 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Francouzi demonstrují proti krajní pravici, která může vyhrát předčasné volby

15. června 2024  18:17,  aktualizováno  19:38

Statisíce Francouzů v sobotu vyšly do ulic, aby vyjádřily odpor vůči krajní pravici, která by se po...

Velký obrat, kanadská provincie znovu zakázala drogy. Policie byla bezbranná

15. června 2024  19:30

Kanadská provincie Britská Kolumbie se odvrací od své dosavadní politiky, která umožňovala držení...

U Rychnova vykolejil osobní vlak. Provoz je omezen do noci

15. června 2024  19:27

V Rychnově u Jablonce nad Nisou vykolejil v sobotu odpoledne osobní vlak, který mířil z Jaroměře do...

Je fajn se o míru bavit, ale shodu na summitu o Ukrajině Pavel neočekává

15. června 2024  13:36,  aktualizováno  19:08

Švýcarský summit o Ukrajině je podle prezidenta Petra Pavla první možností, jak se na široké...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 33,54
  • Průměrná čtenost 1287x
Slunce, moře a vítr ve vlasech. Klid, pohoda a uvolnění. Sklenka dobrého vína a společnost milých lidí. Děti a rodiče. Víc toho člověk k životu většinou nepotřebuje. A pardon, ještě zdraví.

Seznam rubrik