Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zpověď domarodky: Petra Langová

Skutečně jsou ženy rodící doma nezodpovědné, ne-li rovnou hloupé? Vede je k jejich rozhodnutí jen pohodlnost? Rozhodla jsem se udělat rozhovor na téma domácích porodů s několika zajímavými ženami, abyste si udělali obrázek sami.

Sérii zpovědí na toto kontroverzní téma odstartuje bojovnice za přirozené porody a za zrušení nelegálního vybírání poplatků za osobu blízkou u porodu, Petra Langová.

 

Petro, proč jsi se rozhodla přivést na svět své dítě doma?

Prvním mým důvodem byla zkušenost z  prvního porodu v porodnici, kdy jsem jako prvorodička neřešila spoustu důležitých věcí a naivně se spoléhala na něžný a laskavý přístup, respekt a soukromí s tím, že tam někdo bude, kdyby se něco pokazilo. Bohužel nemám dobré vzpomínky. Přestože byl porod naprosto ukázkový a bez sebemenších komplikací, vůbec nerespektovali můj porodní plán, nenechali dotepat pupečník a tím moje dítě připravili o mnoho blahodárné krve, a ještě mi holku doktorka normálně vyrvala z náručí při prvním kojení v porodním boxu. Absolutně žádný cit a respekt. Muže ke mně nepustili z důvodu “prostě protože“ a já byla během porodu v podstatě 6 hodin sama v rozpadlé koupelně, kde se válely opadané dlaždičky. Pouze vždy přišla sestra, strčila mi ruku mezi nohy a nasadila monitorování.

Dnes vím, že komplikace velmi často vyvolávají lékaři tím, jak i zdravé ženě úplně až agresivně monitorují porod či spěchají nebo není personál příjemný a to vše může vést a také často vede ke komplikacím jako nepostupující porod v důsledku toho, že hormony nepracují dobře vlivem nepříjemného prostředí, manipulací a ošklivého zacházení. Porod je totiž velice citlivý na okolní vjemy, a pokud se s ženou zachází špatně, porod se komplikuje. To ovšem naše zdravotnictví řeší zásahy v podobě chemie (umělý oxytocin) a ten může způsobovat další nepříjemnosti. Často se také děje to, že se začne porod vyvolávat příliš brzy a tělo na to nebylo ještě připraveno. Pak to končí akutní sekcí pro nezdařenou indukci. Takových známých mám mnoho. Zkrátka dnes zdravotníci zdravé ženě mohou pěkně zavařit. Na patologie máme jistě odborníky, ale fyziologický porod nepotřebuje neustále kontrolovat. Je nevhodné chtít při příjmu od ženy odpovídat na otázky, kde bude muset přemýšlet a vůbec celý systém u nás je nastavený na to, že porod je patologie a potřebuje nejlépe operaci no a s tímto přístupem to velmi často tak také skončí.

 

Jak jsi se na domácí porod připravovala? Studovala jsi nějakou odbornou literaturu, chodila na kurzy?

Samozřejmě jsem přečetla řadu knížek a jezdila jsem také na mezinárodní konference a přednášky. Z knih rozhodně doporučuji Michelle Odenta a jeho Znovuzrozený porod a také jeho knihu Přirozené funkce orgasmů při milování, porodu a kojení, dále Fascinující mysl novorozeného dítěte od Davida Chamberlaina a Prvotní otisky od Dr Arthura Janova, určitě ještě Miminka v bezpečí od Julie Dibbernové a velmi zajímavá je též kniha Jak muži manipulují se ženami od Roberta S. Mendelsohna.

Z předporodního kurzu jsem navštívila kurz hypnoporodu s Michaelou Kalusovou. Rozhodně doporučuji takový kurz navštívit. V porodnici totiž velmi často naprosto zkreslují informace a nezřídka lžou. Například říkají, že preventivní nástřih je třeba, že to ochrání, což ale není pravda, pomoci může jen nástřih restriktivní (v nevyhnutelných případech - pozn. red.) nebo že při dotepání pupečníku může dítě vykrvácet. Holé nesmysly. A o epidurálu se také člověk dozví jen pozitiva nebo maximálně, že může bolet hlava či nezabere úplně, ale zástup dalších negativních účinků nikoliv.

 

Jaký tvůj domácí porod byl? Pomáhal ti při porodu někdo? Jaké pocity v tobě zůstaly?

Byl láskyplný, citlivý, něžný, respektující v prostředí, které miluji, s lidmi, které miluji. Nikdo po mě nic nechtěl, nikdo neříkal: "Tak a teď roztáhněte nohy..", "Dýchejte nebo to dítě zabijete...", "Musíte tohle a tamto..." Moje porodní asistentka pouze velice vhodným způsobem kontrolovala ozvy, které napoví, zda je či není něco v pořádku pro případný přesun. To totiž pro porod zdravé ženy naprosto stačí. Nic víc nepotřebuje a všechno navíc je prostě špatně. Dělala to absolutně jiným způsobem než v porodnici.

 

Z rodinného alba Petry Langové

 

Všimla jsem si na fotce novorozeného Jonase, že je dítě spojeno s placentou. Jednalo se tedy o tzv. lotosový porod? Za jak dlouho jste přestřihli pupečník a jak jste naložili s placentou?

Pravý lotosový porod je, když pupečník odpadne po několika dnech sám. My jsme Jonase od placenty oddělili asi za 9 hodin hlavně z důvodu, že ty dny bylo opravdu velice horko a také kvůli další manipulaci. Tento rituál jsme dělali hlavně z důvodu prospěšnosti pro miminko. Dotepání pupečníku by mělo být samozřejmostí. Miminko dostane všechnu krev, která mu patří a s tím samozřejmě všechny živiny a kyslík, díky tomu má lepší adaptaci. Přestřižení pupečníku před dotepáním je praktika vyloženě neprospěšná. A kam jsme uložili placentu? Po pečlivém zkontrolování porodní asistentkou, zda ve mně nemohlo ještě něco zůstat jsme ji zakopali v nedalekém lesíku. Zaslouží si úctu, vždyť naše dítě po celou dobu vyživovala.

 

Proč si myslíš, že je pohled na domácí porody zkreslený, vnímaný jako něco ryze nebezpečného a nezodpovědného?

Myslím, že domácí porod je naopak o velké odpovědnosti a připravenosti. Lidé tak přemýšlí, protože mají zkreslené informace. Papouškují to, co říkají všichni, ale když se jich zeptáte, proč si to myslí a co se tedy může z vteřiny na vteřinu stát za problém, když předtím byla žena zdravá, tak nevědí vůbec nic a ani neznají čísla pravděpodobnosti, ale hovoří jen o nebezpečnosti. Pro předtím zdravou ženu je riziko nějakých komplikací 1 : 2 500. Výzkumů na toto téma proběhlo mnoho. Nedávno například provedl Dr. Lewis E. Mehl průzkum u dvou tisíc porodů a výsledek byl, že v porodnici došlo ke třiceti vážným zraněním, při porodu doma ani k jednomu. Nebezpečí tedy pramení z toho, že procedury vyvinuté speciálně pro kritické situace se používají rutinně u každé ženy, která vstoupí do dveří a neodmítne je písemně.

Dalším faktorem jsou pak zkušenosti kamarádek. "Oni mě tam zachránili.. Měla jsem komplikace a ještěže existuje vex a tým doktorů…" Ovšem bohužel si již neuvědomují, že ty komplikace velice často způsobují lékaři svými zbytečnými zásahy na zdravé ženě s fyziologickým porodem (nucení do polohy, chemické preparáty, rušení a spěchání, nevhodné poznámky) a pak to, co hoří, hasí, ale ženy již vidí pouze to hašení a nikoliv to, kdo oheň způsobil a ještě by děkovaly a lékaři si plácají do ramenou, jací jsou borci… Je to smutné. Asi největší paradox, jaký si umím představit.

 

Je něco, co by měl podle tebe o porodu vědět každý?

Že je to krásná a vysoce intimní záležitost, kterou by měli rodiče zažít v úctě a soukromí. Zdravé ženě bohužel velmi často toto zkazí přístup v porodnici, kde je žena jen další na řadě a že je třeba se na tento přístup velice dobře připravit. Znát dobře svá práva a též fyziologii a nenechat si ho vzít tím, že budou zcela v moci zdravotníků, kteří často komplikace tvoří a k tomu nerespektují ani svobodnou vůli rodičů, např. miminko separují, nenechají dotepat pupečník, což je vyloženě praktika škodlivá, a podobně.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Petra Langová pochází z Ústí nad Labem, vystudovala chemickou průmyslovku. Má dvě děti: čtyři a půl roku starou Leontýnku a dvouměsíčního chlapečka Jonase. Založila sdružení Juno Moneta a aktivně usilovala o zrušení poplatku za přítomnost otce u porodu, který není z hlediska zákona legitimní. Toto téma dostala až k soudu, který nakonec i vyhrála, poplatky se však v mnohých porodnicích vybírají dále. Po svém prvním porodu a účasti na přednášce uznávaného porodníka Michaela Odenta v roce 2013 se začala velice aktivně zajímat o fyziologii porodů a funkci hormonů. Pro podporu zrušení poplatků za přítomnost osoby blízké u porodu založila stránky www.byznysnaporodech.tode.cz, kde dnes ale také informuje budoucí maminky, jak se připravit, pokud plánují rodit v porodnici, shromažďuje zde důležitá data a informace týkajících se porodů. Na těchto stránkách lze také najít příběhy obou jejich porodů.

Petra L. je členkou výboru H. A. M. (Hnutí za aktivní mateřství), příležitostně doprovází ženy i u porodu. Neustále se v tématice odborně vzdělává a poskytuje poradenství bez nároku na honorář. Pořádá také sbírky oblečení pro azylové domy.

 

Autor: Karla Miková | středa 9.9.2015 18:19 | karma článku: 26,34 | přečteno: 5119x
  • Další články autora

Karla Miková

Rodičové, vydechněte! Učitelé, prosím zvolněte!

Mnozí rodiče jsou díky přesunu výuky ze škol do domácností již nyní na pokraji sil. Někteří plně suplují činnost učitele namísto aby byli pouze pomocníky při výuce. I v době pandemie však platí, že domácí úkoly jsou dobrovolné,

24.3.2020 v 20:03 | Karma: 40,32 | Přečteno: 7702x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Divoké děti v českých školách – co je tady špatně?

Děti s ADHD bývají trnem v oku mnohých učitelů, ale mnohdy i spolužáků a jejich rodičů. "Háďata" ve vyučování často narušují výuku, takže se ostatní děti nemohou soustředit. Mohou se vztekat, mít afekty, zablokovat se a

2.12.2019 v 19:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 8271x | Diskuse| Společnost

Karla Miková

„Cítím se jako cestovatel, který je zavřený doma.“ Poznejte svět očima ADHD dětí.

Okolím jsou často vnímány jako divoké, nevychované, drzé. Děti s diagnózou ADHD. Jak vnímají tyto děti svět a jak prožívají samy sebe? Vyzpovídala jsem několik z nich.

24.3.2019 v 9:03 | Karma: 24,68 | Přečteno: 1473x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Ádéhádě – nevychovaný fracek nebo dítě s poruchou?

ADHD je i v dnešní moderní době s perfektní dostupností informací předmětem mnoha mýtů. Stále slýchávám názor, že je dítě prostě jen nevychované a že ADHD je vymyšlená diagnóza. Někteří radí dítě pořádně seřezat, protože...

10.3.2019 v 17:30 | Karma: 38,08 | Přečteno: 9563x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Léčitel má čtyři nohy

Věřím, že některá zvířata mají dar léčit. Že nepřicházejí do našich životů náhodou. A že domácí mazlíčci si mnohdy vybírají nás, ne my je.

9.8.2017 v 9:08 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1029x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Vídeň uctí lídra Pražského jara Dubčeka. Jedna z ulic ponese jeho jméno

13. června 2024  6:32

Jedna z ulic ve vídeňské čtvrti Donaustadt ponese jméno československého reformního komunisty...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7837x
Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Seznam rubrik