Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodičové, vydechněte! Učitelé, prosím zvolněte!

Mnozí rodiče jsou díky přesunu výuky ze škol do domácností již nyní na pokraji sil. Někteří plně suplují činnost učitele namísto aby byli pouze pomocníky při výuce. I v době pandemie však platí, že domácí úkoly jsou dobrovolné,

nejsou vymahatelné zákonem a neměly by být ani hodnocené a taktéž míra zapojení rodičů do domácí výuky není vymahatelná!

Ze zákona platí, že škola nemůže zasahovat do soukromého života dítěte a jeho rodiny. V této velmi specifické situaci, kdy jsou školy zavřené, se sice očekává spolupráce rodičů při vzdělávání dítěte, hlavně u mladších žáků. Míra zapojení je ale skutečně na rodičích samotných.

Předpokládám, že žádný zodpovědný rodič nechce, aby bylo dítě ve vzdělání pozadu. Pokud ale máte dětí několik, jste samoživitelka nebo máte náročnou práci či práci z domu, nenechejte se zahnat do kouta pocitem, že musíte jet na 100% nově i jako „učitelka“. Nemučte děti sáhodlouhými příklady. Nenuťte je do úkolů, u kterých jsou bezradné. Někteří rodiče bědují, že dělají úkoly a cvičení s dětmi po práci a mnohdy jdou vyčerpaní rovnou spát. Míra stresu vysoká a čas na normální život nulový. Někteří dohání s dětmi úkoly o víkendech.

Tlak na vzdělání mi v této situaci přijde nemístný a v době digitalizace společnosti je neuvěřitelné, jak moc se moderních technologií, které by situaci velmi ulehčily, spousta pedagogů bojí využít. Zatímco někteří pedagogové směle vyučují on-line a udržují živou a podporující komunikaci, jiní jsou až překvapivě pasivní – posílají pouze úkoly k vypracování s termíny dodání a většina práce je tedy na rodičích. Neobtěžují se dokonce ani se zpětnou vazbou.

Dalo by se namítat, že ne všechny rodiny mají počítač s připojením na internet, takže ne vždy je on-line výuka možná. V dnešní době, kdy si češi jsou schopni ve velkém ušít chybějící roušky a firmy pomalu namísto pálenky vyrábějí desinfekční gely zdarma, se mi však nechce věřit, že by socialně slabším rodičům nějaká firma počítač nezapůjčila. Případně mohou vzít situaci do vlastních rukou rodiče a založit pro potřebné sbírku. Když se chce, nějaké řešení se vždycky najde.

Zatímco někteří pedagogové jsou spíše pasivní, jiní jsou agilní až příliš. Například mé kamarádce bylo sděleno, že její dítě v předškolním věku bude také dostávat úkoly. Nenechte se prosím zmást a berte tyto „úkoly“ jako jednu z možností - ne povinností - jak smysluplně zabavit své dítě. Obvykle ale platí, že děti v tomto věku mají o základní dovednosti jako je psaní písmen a čtení zájem sami a více se naučí díky vlastní vnitřní motivaci při vlastním tempu než při nátlaku zvenčí. Zvláštní je, že v době, kdy jsem chodila do školky já, nic takového jako předškolní aktivity neexistovalo a přesto první třídu všechny děti bez potíží zvládaly. Tlak na vzdělání se stále stupňuje a já ve skrytu duše doufám, že tato nezvyklá situace jej pomůže alespoň trochu rozpustit.

 

Milí pedagogové, prosím uvolněte tlak, který na rodiče vyvíjíte. Spousta z nich kromě domácího vzdělávání chodí i do práce, takže nyní pracují v podstatě na dvě směny. Spousta z nich má více dětí školou povinných a různou úroveň vzdělanosti. Nemluvě o dalších starostech, které s novou situací a omezeními vlády vyvstaly - strach o životnost svého zaměstnání, o zdraví svých rodičů a prarodičů, vymýšlení programu pro děti, aby nouzový stav a s ním spojené odtržení od kolektivu a vzdálenější rodiny zvládly, řešení otázky stravování a omezeného nakupování atd. Buďte prosím vstřícní, netlačte na odevzdávání na čas, omezujte výuku na nutné minimum a respektuje individuální situaci každé rodiny.

Milí rodiče, kdykoliv pocítíte, že se blížíte stavu vyčerpání, řekněte si dost! Rozdíly ve vzdělání budou po návratu dětí do škol tak i tak velké a je dost pravděpodobné, že se část učiva prostě bude muset prominout. Nenechejte se zdrtit povinnostmi a pocity vlastní neschopnosti – ne každý má na učení vlohy, ne každý je schopen cokoliv vysvětlit. Je to naprosto normální. Kdybyste disponovali učitelskými vlohy, pravděpodobně byste tuto práci dávno dělali. Zapojte se do výuky svého dítěte dle vlastních schopností a možností.

Pojďme se prosím chápat a pomáhat si. Vždyť plujeme na stejné lodi!

Autor: Karla Miková | úterý 24.3.2020 20:03 | karma článku: 40,32 | přečteno: 7702x
  • Další články autora

Karla Miková

Divoké děti v českých školách – co je tady špatně?

Děti s ADHD bývají trnem v oku mnohých učitelů, ale mnohdy i spolužáků a jejich rodičů. "Háďata" ve vyučování často narušují výuku, takže se ostatní děti nemohou soustředit. Mohou se vztekat, mít afekty, zablokovat se a

2.12.2019 v 19:12 | Karma: 32,22 | Přečteno: 8271x | Diskuse| Společnost

Karla Miková

„Cítím se jako cestovatel, který je zavřený doma.“ Poznejte svět očima ADHD dětí.

Okolím jsou často vnímány jako divoké, nevychované, drzé. Děti s diagnózou ADHD. Jak vnímají tyto děti svět a jak prožívají samy sebe? Vyzpovídala jsem několik z nich.

24.3.2019 v 9:03 | Karma: 24,68 | Přečteno: 1473x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Ádéhádě – nevychovaný fracek nebo dítě s poruchou?

ADHD je i v dnešní moderní době s perfektní dostupností informací předmětem mnoha mýtů. Stále slýchávám názor, že je dítě prostě jen nevychované a že ADHD je vymyšlená diagnóza. Někteří radí dítě pořádně seřezat, protože...

10.3.2019 v 17:30 | Karma: 38,08 | Přečteno: 9563x | Diskuse| Osobní

Karla Miková

Léčitel má čtyři nohy

Věřím, že některá zvířata mají dar léčit. Že nepřicházejí do našich životů náhodou. A že domácí mazlíčci si mnohdy vybírají nás, ne my je.

9.8.2017 v 9:08 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1029x | Diskuse| Poezie a próza

Karla Miková

Jak se rodí v Anglii? Rozhovor s Pavlou K. z pořadu Čtyři v tom

Hrdinka třetí řady dokumentárního seriálu Čtyři v tom, sympatická Pavla, se patrně na dlouho zapíše do paměti všech, kteří tuto sérii letos sledovali. Svým domácím porodem v Anglii, kde je přístup k domácím porodům mnohem

6.1.2016 v 8:58 | Karma: 28,22 | Přečteno: 11225x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

VIDEO: Italští poslanci se porvali kvůli vlajce, napadeného museli vyvést

13. června 2024  9:50

V italském parlamentu se ve středu strhla bitka. Desítky zákonodárců a parlamentních zřízenců se do...

Nový prezident Pellegrini jako první navštíví Česko, přijede 26. června

13. června 2024  9:36,  aktualizováno  9:49

Příští slovenský prezident Peter Pellegrini navštíví Česko při své první zahraniční cestě 26....

Kuriozita u čínské památky. Stopky vám spočítají dobu na WC. Kvůli bezpečnosti

13. června 2024  9:47

Čínské buddhistické jeskyně Jün-kang, které se pyšní 51 tisíci sochami vytesanými v 252 jeskyních,...

Lipavský s kolegy vyzval k rychlému omezení pohybu ruských diplomatů v Schengenu

13. června 2024  9:09,  aktualizováno  9:44

Lipavský a dalších sedm ministrů zahraničí z EU vyzvalo v dopise šéfa unijní diplomacie k rychlému...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7837x
Odmítám nekriticky přijímat vše, co je nám společností předhazováno jako normální či dokonce prospěšné. Náš svět je vzhůru nohama. Věříme lékařům více než svému vlastnímu tělu. Jíme jídlo, které nás pomalu zabíjí - ale raději zavíráme oči, abychom nemuseli jinak. Žijeme tím, co je venku, a svět uvnitř nás necháváme umírat. Slepě věříme médiím a společenskému diktátu a stáváme se ovcemi. Věříme, že pravda je to, co si myslí většina. A když je někdo jiný a smýšlí jinak, je to hned blázen. Tak tedy těší mne! Jsem jeden z nich. :-D

 

karla.mikova@seznam.cz

Seznam rubrik