Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umírání dětí v Gaze

Podle organizace Save the Children počet mrtvých dětí ve válce mezi Izraelem a Hamásem převýšil dosavadní celoroční průměr ve válečných konfliktech zabitých dětí.                           

O tom si povíme více. Ale nejprve bude třeba si připomenout, že vlády nad Pásmem Gazy se v roce 2007 ujalo radikální hnutí Hamás, které sesadilo palestinskou samosprávu, jež dosud vládne na Západním břehu Jordánu. A nešlo o převzetí moci nikterak sametové, když tehdy Hamás shromáždil příslušníky a zaměstnance Palestinské národní správy na střechách výškových budov, ze kterých je pak shazoval.  Od toho roku je oblast Gazy pod leteckou, pozemní a námořní blokádou Izraele a do jisté míry i svoji hranici si chránícího Egypta, označujícího Hamás, provázaný s Muslimským bratrstvem, za teroristickou organizaci. A ač se o tom u nás moc nemluví, Egypt již zaplavil a výbušninami zničil desítky tunelů, které vedly z Pásma Gazy na Sinaj. 

Jinak řečeno, Pásmo Gazy od roku 2007, po stažení izraelského vojska z této oblasti, kdy tato enkláva nebyla okupována, ovládá autoritářský Hamás, který za posledních 15 let s Izraelem periodicky svádí boje a navzdory blokádě, kterou izraelská armáda na oblast uplatňuje, se mu dařilo navyšovat vojenské kapacity. Před současným největším konfliktem, mezi lety 2008 až 2023, docházelo k řadě útoků Hamásu na Izrael, kdy v Pásmu Gazy následné údery izraelského letectva dle údajů OSN zabily 5 360 Palestinců, přičemž za stejné období bylo Palestinci zabito 308 Izraelců. V případě bojů však nelze zapomínat ani na Íránem podporovaný Palestinský islámský džihád (PIJ), který je po Hamásu druhou největší ozbrojenou teroristickou skupinou v Pásmu Gazy. Hamás i PIJ vyznávají ideu „osvobození Palestiny od řeky Jordánu po Středozemní moře“ prostřednictvím ozbrojeného džihádu. Tedy neuznávají mírové dohody z Osla, které byly podepsány mezi Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) a Izraelem v letech 1993–1995, jsou proti navrhovanému zřízení Palestinského státu na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

Nakonec Ghazí Hamád, mluvčí teroristického hnutí Hamás, již v rozhovoru pro libanonskou televizi LBCI k událostem ze 7. října řekl: „Budeme to dělat znovu a znovu.“ A rozhodně mu nešlo o mírové řešení současného konfliktu, když prohlásil: „Izrael nemá na naší planetě místo. Musíme ho odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabské i muslimské země.“ Tedy jediné řešení, které Hamás spolu s Palestinským islámským džihádem uznávají, je vymazání státu Izrael z mapy světa. A tak situaci v tomto regionu nakonec nejlépe vystihuje výrok bývalé izraelské premiérky Goldy Meirové: „Nemůžete vyjednat mír s někým, kdo vás přišel zabít.“

Podle posledních zpráv generálního tajemníka OSN o dětech a ozbrojených konfliktech bylo po světě v roce 2022 ve 24 zemích zabito celkem 2 985 dětí. Oproti tomu podle reportu organizace Save the Children za pouhé tři týdny, počínaje 7. říjnem 2023, bylo v Pásmu Gazy zabito 3 195 dětí, na Západním břehu 33 a v Izraeli 29, přičemž zpráva organizace Save the Children upozorňuje, že tato čísla nelze nezávisle ověřit. Což platí i pro palestinskými úřady uváděnou další tisícovku dětí, které se mají v Pásmu Gazy údajně nacházet pod troskami rozbombardovaných budov.

K čemuž je třeba ještě podotknout, že v případě Pásma Gazy počty obětí hlásí strana konfliktu, která s vidinou svých politických cílů válku rozpoutala. A že krev dětí, v Pásmu Gazy při bombardování umírajících, ulpívá na rukou Hamásu, jehož řada vůdců sama žije v Kataru, Libanonu či Turecku v bezpečí a luxusu. A to z velké části díky penězům, které svět desítky let Palestincům posílal jako humanitární pomoc. Přitom na rozdíl od jiných zločinců relativně volně cestují po světě a vystupují v mnoha médiích, v nichž zneužívají svobody slova k obhajobě terorismu, vydávaného za touhu po svobodě palestinského lidu, pro kterou se jim u západoevropské levice dostává sluchu. A aby toho nebylo málo, mnohdy i podpory na propalestinských demonstracích. Neboť jak expremiér Izraele Jair Lapid říká: „Hamás a Íránci totiž financují obrovskou dezinformační síť, která se zaměřuje na algoritmy levice.“

Díky tomu, co se na území Izraele a v Pásmu Gazy odehrálo a dosud ještě odehrává, nezbývá Izraelcům než zlikvidovat veškeré úkryty palestinských teroristů v Gaze. Při bombardování jejich skladů zbraní a základen však není schopna izraelská armáda zabránit dalším vedlejším obětem z řad civilistů, z nichž mnozí se buď z radikalismu obětují, nebo budou použiti jako lidské štíty. Kdy každá budova v Gaze, která je používána palestinskými ozbrojenými silami, se podle mezinárodního práva, ať se to někomu líbí nebo ne, stává vojenským cílem. Proto také Izrael několikrát civilisty vyzýval, aby opustili sever Pásma Gazy, kde při invazi v roce 2014 utrpěl největší ztráty a kde jsou i dnes očekávány nejtěžší boje. K tomu všemu je třeba pak podotknout, že i když ve většině států blízkovýchodního regionu dle demografických dat tvoří děti zhruba třetinu obyvatelstva, v Pásmu Gazy věková skupina 0-14 let, tedy děti, tvoří plnou polovinu zdejších obyvatel. A tak se v případě vedlejších obětí z řad civilistů, v důsledku zvráceného myšlení a jednání Hamásu, počet palestinských dětí, zraněných a umírajících při ostřelování vojenských cílů v této přelidněné enklávě, kterých každému soucitnému člověku bude líto, v příštích dnech nejspíše navýší.

Celá řada „mírotvůrců“, namísto přímého odsouzení Hamásu volajících po tom, aby Izrael ihned ukončil bombardování Gazy, dorazila na Valné shromáždění OSN, z něhož v pátek 27.10.2023 vzešla rezoluce vyzývající k „humanitárnímu příměří“ mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Upalování rodin v jejich domech, mrzačení těl, uřezávání prstů, vydloubávání očí, vytahování vnitřností, odřezávání genitálií a strkání do úst mrtvých, to zrůdy z Hamásu 7. října skutečně dělaly, ale otřesení Izraelci, kteří viděli důkazy, nedokázali o tom všem veřejně hovořit. A tak izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan jen účastníkům shromáždění vytkl, že zapomněli, proč byla Organizace spojených národů před téměř 80 lety ustavena a připomněl jim utrpení Židů za druhé světové války. Po hlasování pak prohlásil, že většina světového společenství přijetím této rezoluce, která neodsoudila zvěrstva Hamásu, dala najevo, že spíše než Izrael podporuje "nacistické teroristy". Ostatně i v jiných státech se najde celá řada politiků, vědoma si poučení z historie, co nacházejí paralelu mezi Hamásem a nacisty. A vzpomínají na to, jak Arthur Travers Harris, velitel Bomber Command Royal Air Force, v roce 1942 prohlásil: „Nacisté vstoupili do této války s poněkud naivní představou, že vybombardují všechny ostatní, ale že je bombardovat nikdo nebude.“

Ovšem ideologie Hamásu je ještě zvrácenější, než byla ideologie nacistů. Neboť dle vůdců Hamásu čím více „nutných obětí“ z řad palestinských civilistů včetně dětí bude, tím většího vítězství nad Izraelem, proti němuž se začne obracet mínění světových lídrů, nakonec Hamás dosáhne.

                                                                                                                                                                          

Autor: Karel Wágner | čtvrtek 2.11.2023 9:09 | karma článku: 42,63 | přečteno: 4554x
  • Další články autora

Karel Wágner

Memento mori z pralesa

Je tomu už téměř 20 let, co byl uveden do kin film Apocalypto, zobrazující jedno z dávných mayských měst.

21.6.2024 v 9:09 | Karma: 10,64 | Přečteno: 169x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Šokující palivo budoucnosti

Po každém smažení řízků nám zůstane na pánvi olej, co by se správně neměl vylévat do záchodové mísy.

5.6.2024 v 9:09 | Karma: 13,70 | Přečteno: 339x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (III)

Do osobních automobilů se spalovacím motorem lze namísto benzínu i nafty tankovat syntetická paliva.

29.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,48 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (II)

Vodík je v EU považován za důležitý zdroj energie, který by měl sehrát klíčovou roli v současném energetickém přechodu.

28.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal

Nejnovější data z osmi lokalit v České republice mají velký význam pro debaty o klimatické změně.

27.5.2024 v 9:09 | Karma: 17,10 | Přečteno: 408x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 393
  • Celková karma 13,20
  • Průměrná čtenost 2391x
příležitostný publicista