Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší africký stát se chystá válčit

Během posledního měsíce davy Alžířanů demonstrovaly na podporu Palestinců, bojujících v Gaze. To jim však nejspíše bylo málo.               

A tak měl ve čtvrtek 2. listopadu alžírský parlament jednomyslně prezidentu Abdelmadjidovi Tebbounemu udělit pravomoc ke vstupu do války se „sionistickým režimem“, jak poslanci označují Izrael. Vzhledem k různým verzím překladu zpráv přicházejících z arabských zdrojů není v této chvíli jasné, zda se souhlas opravdu týkal přímo napadení Izraele. I když podle některých novinářů se souhlasem všech přítomných poslanců měl alžírský prezident získat pravomoc zasáhnout do probíhajícího konfliktu v reakci na brutalitu izraelských útoků v Gaze a  mohl by tak zahájit „válku proti sionistickému režimu“. V pátek 3. listopadu měl prezident Abdelmadjid Tebboune pak promluvit k národu a místní média měla uvádět, že Alžírská národní lidová armáda byla uvedena v pohotovost.

Zajímavý je zde fakt, že k tomuto hlasování v alžírském parlamentu došlo druhý den po připomínaném výročí alžírské války za osvobození a ukončení francouzského kolonialismu, vedenou Frontou národního osvobození (FLN). Ta totiž začala 1. listopadu 1954 sérií útoků na policejní stanice a armádní objekty, na což odpověděla francouzská armáda zvýšeným terorem proti obyvatelstvu, aby se pak Francie, díky alžírským událostem, v roce 1958 sama ocitla na pokraji občanské války. Tečku za osmiletou osvobozeneckou válkou v Alžírsku udělaly až Evianské dohody z března 1962, na jejichž základě došlo k ukončení palby, výměně zajatců a vypsání referenda o alžírské samostatnosti.

Cesta k nezávislosti Alžírska tak vedla přes osm let trvající válečný konflikt, na jehož konci byly tisíce zničených vesnic, desetitisíce mrtvých a traumata z válečných zločinů, se kterými se dodnes nevyrovnali Alžířané ani Francouzi. Přičemž v roce 2011, k nemalé radosti mnoha Alžířanů, tehdejší turecký premiér a dnešní prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil: „Odhadujeme, že Francouzi od roku 1945 zmasakrovali 15 procent alžírské populace. Jedná se o genocidu.“ Svérázné bylo však i nedávné Erdoganovo vyjádření k událostem v Pásmu Gazy: „Hamás není teroristickou skupinou, jsou osvobozeneckým hnutím a mudžahedíny, kteří brání svou zemi,“ obhajoval na konci října palestinské militanty, jak o tom informoval web listu Hürriyet.

Alžírsko, plným názvem Alžírská demokratická a lidová republika, je největší zemí v Africe a desátou největší na světě, přičemž coby důležitý regionální aktér a významný producent energie je označováno za klíčového partnera Evropské unie. Je totiž 5. největším producentem zemního plynu a 13. největším producentem ropy, kdy 98 % jeho příjmů plyne z vývozu těchto surovin. A není tak divu, že Alžírsko s 45 miliony obyvatel má jednu z největších armád v Africe a největší rozpočet na obranu, kdy jako jedna z mála afrických zemí dokonce disponuje ponorkovou flotilou. Přitom Alžírsko podle zpráv, šířících se po sociálních sítích, by po Jemenu mělo být druhou arabskou zemí, která deklarovala oficiální podporu Palestině a hodlá konfrontovat Izrael. 

Avšak Izraeli válku nevyhlásila mezinárodně uznávaná jemenská vláda, jak na to upozorňuje Agentura AP. Za napadením Izraele stojí Hútíští rebelové, povstalecká skupina, která v roce 2015 provedla převrat v Jemenu a uvrhla zemi do občanské války. Naštěstí jsou Hútíové trnem v oku Saúdské Arábii, která jejich organizaci Ansar Alláh (Boží pomocníci) spolu se západními státy označuje za teroristickou. Hútiové měli podle zpráv šířících se po sociálních sítích vyhlásit v úterý 31. října Izraeli válku, ve skutečnosti však oznámili vypuštění raket a dronů „na podporu utlačovaného palestinského lidu“. S tím ovšem začali už 19. října, kdy americké lodě sestřelily čtyři rakety a několik dronů, které vylétly z území Jemenu, ovládaného Ansar Alláhem.

V pátek 3. listopadu se sešel šéf americké diplomacie Antony Blinken s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem. Blinken prohlásil, že Izrael má právo na obranu, že však musí myslet na civilisty. Prezident Herzog mu odpověděl, že Izrael dodržuje mezinárodní právo a civilisty před svým bombardování předem varuje. Což dokládá fakt, že izraelská armáda poslala šest milionů textových zpráv, uskutečnila čtyři miliony telefonátů a Palestincům shodila na 1,2 milionu varujících letáků. Kdy v těchto vzkazech opakovaně vyzývala civilisty, aby se evakuovali na jih Pásma Gazy. I takovéto řešení však vyvolávalo nelibost na propalestinských demonstracích v celé řadě států.

Podobně jako davy v Alžírsku během posledních týdnů proti náletům v Gaze protestovali i tisíce Tunisanů. A nyní Tunisko, plným názvem Tuniská republika, oblíbená destinace evropských turistů, která má 965 km dlouhou hranici s Alžírskem, na půdě parlamentu projednává novou legislativu, navrženou skupinou zákonodárců koncem října. Přesněji řečeno tuniský parlament, opět ve čtvrtek 2. listopadu, začal projednávat nový zákon, který kriminalizuje normalizaci vztahů s Izraelem. Podle něhož Tunisanům hrozí trest za jakoukoliv interakci s Izraelci včetně „demonstrací, setkání, výstav a soutěží“ v jakémkoli kontextu, ať už „politickém, ekonomickém, vědeckém, kulturním, uměleckém, nebo sportovním“, jak uvádí Agence France Presse (AFP). 

Návrh zákona definuje „normalizaci“ jako „uznání sionistické entity nebo navázání přímých či nepřímých vazeb na ni“. Což je považováno za trestný čin, který bude klasifikován jako velezrada. Každý, kdo bude shledán vinným ze „zločinu normalizace“, by měl čelit trestu od šesti do 10 let vězení a pokutě 10 000 až 100 000 tuniských dinárů (3 000 až 30 000 eur), přičemž by každý recidivista byl pak odsouzen na doživotí. "Mezi prezidentem, parlamentem a veřejným míněním panuje naprostá shoda v této záležitosti“, řekl na začátku zasedání tuniským zákonodárcům předseda parlamentu Brahim Bouderbala. "Pevně ??věříme, že Palestina musí být osvobozena od řeky k moři a že musí být založen palestinský stát s hlavním městem Svatým Jeruzalémem," prohlásil. Tím ovšem zvolil řešení, které hlásá Hamás spolu s Palestinským islámským džihádem, totiž „osvobození Palestiny od řeky Jordánu po Středozemní moře“, tedy vymazání státu Izrael z mapy světa v mudžahedíny vedené „svaté válce“.

Je pravda, že se na sociálních sítích objevuje řada podstatných informací v předstihu. Jenže sociální sítě jsou také plné dezinformací a misinformací. Zatímco  je dezinformace nepravdivou informací, šířenou s jasným záměrem oklamat diváka, čtenáře či posluchače, misinformace je nepravdivá informace, kterou někdo šíří, aniž by věděl, že je nepravdivá. Tedy jak je to ve skutečnosti s tím útokem Alžírska na Izrael, hlásaným na sociálních sítích, se teprve ukáže. Neboť vždycky to nějaký čas trvá, než k nám dorazí zprávy významných světových agentur z několika zdrojů ověřené, s přesnou citací původních výroků.

Jako když po sociálních sítích kolují záběry, na nichž by měli alžírští poslanci skandovat hesla na podporu palestinských džihádistů, kdy nemáme záruku, že jde o video pořízené ve čtvrtek 2. listopadu, skutečně v alžírském parlamentu. I když zde o úplný hoax třeba ani nepůjde a nezávisle na jejich původu tyto záběry působí vskutku znepokojivě: pic.twitter.com/6p2z0aCyfG  

                                                   

 

    

Autor: Karel Wágner | pondělí 6.11.2023 9:09 | karma článku: 24,83 | přečteno: 1030x
  • Další články autora

Karel Wágner

Memento mori z pralesa

Je tomu už téměř 20 let, co byl uveden do kin film Apocalypto, zobrazující jedno z dávných mayských měst.

21.6.2024 v 9:09 | Karma: 10,64 | Přečteno: 169x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Šokující palivo budoucnosti

Po každém smažení řízků nám zůstane na pánvi olej, co by se správně neměl vylévat do záchodové mísy.

5.6.2024 v 9:09 | Karma: 13,70 | Přečteno: 339x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (III)

Do osobních automobilů se spalovacím motorem lze namísto benzínu i nafty tankovat syntetická paliva.

29.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,48 | Přečteno: 193x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal (II)

Vodík je v EU považován za důležitý zdroj energie, který by měl sehrát klíčovou roli v současném energetickém přechodu.

28.5.2024 v 9:09 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Společnost

Karel Wágner

Čert aby se v tom vyznal

Nejnovější data z osmi lokalit v České republice mají velký význam pro debaty o klimatické změně.

27.5.2024 v 9:09 | Karma: 17,10 | Přečteno: 408x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  14:45

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  14:35

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

ANO opouští frakci Renew. Její část chce přitvrdit zelené šílenství, řekl Babiš

21. června 2024  9:20,  aktualizováno  14:11

Hnutí ANO se rozhodlo vystoupit z evropské frakce Renew Europe i z evropské strany ALDE. „Renew a...

1+1 Tišnov
1+1 Tišnov

Květnická, Tišnov, okres Brno-venkov
3 200 000 Kč

  • Počet článků 393
  • Celková karma 13,20
  • Průměrná čtenost 2391x
příležitostný publicista