Dočkáme se v případě Reichenbachova výzkumu vědecké stati ?
Jako polyhistor ve své době zasáhl Dr. Karl Ludwig von Reichenbach (1788-1869) významně nejen do technických, ale i přírodních věd. Po neshodách s hrabětem Salmem mladším odchází Reichenbach z Moravy roku 1840 do Dolního Rakouska, kde zakoupil z nabytého jmění zámek Reisenberg. Zde se zabýval experimentováním v jím vybudované temné komoře, při kterém mapoval projevy senzitivní percepce. Se svými poznatky seznámil zástupce akademické obce ve Vídni (Kaiserliche Akademie der Wissenschaften in Wien), kde měl od května do července 1865 celkem 6 přednášek. Kritizované výsledky svého rozsáhlého výzkumu se pak rozhodl obhájit i před zástupci akademické obce v Lipsku. K tomu však nedošlo, neboť Reichenbach v Lipsku vážně onemocněl a 19. ledna 1869 zde umírá.
Jak bylo řečeno, ve druhé půli 19. století se Dr. Karel Reichenbach zabýval rozsáhlým výzkumem lidského vnímání v temné komoře. Adaptace zraku na náhlou změnu podmínek probíhá zpočátku velmi rychle, ale postupně výrazně zpomaluje, k maximální možné adaptaci dojde až po poměrně dlouhé době, tedy úplné adaptace na tmu dosáhne lidské oko nejdříve po 40 minutách. Pokusné osoby po světelné deprivaci (několikahodinový pobyt v prostorách bez světla) v Reichenbachově temné komoře uváděly, že vidí barevné "plameny" vystupující z magnetů. Na obou koncích tyčového magnetu, položeného přes roh stolu "hoří plamen, světlý, jiskřivý, jasný; na severním pólu modrý, na jižním žlutočervený... Postavte tyčový magnet svisle, jižním pólem nahoru a plamen roste... Ještě zřetelnější bude záření, použijete-li magnetu podkovovitého a postavíte-li jej oběma póly vzhůru... z obou jeho pólů tryská jemný plamen, tedy dva plameny vedle sebe, které se nepřitahují, neruší, nepůsobí na sebe navzájem." Reichenbach po mnoha experimentech výsledky svého výzkumu zveřejnil (mimo jiné) v Ódických listech (1852), kde počitky pokusných osob sumarizoval. K tomuto tématu se vrátil v díle Odische Erwiderungen (Ódické návraty), vydaném roku 1856, po dalších nesčetných experimentech. Asi bych nevěnoval jeho výzkumu pozornost, kdyby jím uváděné počitky nepotvrdilo, nezávisle na sobě, v tehdejší době hned několik badatelů: Dr. Buchmann von Alvensleben, Dr. Büchner von Tübing, Dr. Neumann, Dr. Ranke a prof. Rapp, prof. Gregory, Dr. Ashburner, Dr. Ellis, Dr. Elliotson.
Pokud se vnímání pokusných osob v temné komoře alespoň vzdáleně podobá našemu vnímání světla, mělo by nás pak obklopovat na zemském povrchu ještě jedno fyzikální pole (o jiných frekvencích a vlnových délkách než světlo), svou elektromagnetickou povahou světlu do jisté míry adekvátní, s vnímáním v temných komorách související. Takovéto fyzikální pole by však, na rozdíl od světla, muselo pronikat (dle Reichenbachových poznatků) do struktury hmoty. Bylo by pak pochopitelné, že u nejrůznějších látek, v závislosti na jejich chemických a fyzikálních vlastnostech, docházelo i k pozorování nejrůznějších barev z celkového spektra. Jak Reichenbach uvádí "všechno co bylo z mědi, bylo rozžhavené do červena a obklopeno zeleným plamenem. Cín, olovo, paladium a kobalt modré, vizmut, zinek, osmium, titan, draslík byly červené, stříbro, zlato, platina, antimon a kadmium bílé, nikl a chrom zelenavé, přecházející do žlutozelena. Železo bylo téměř pestrobarevné, zahrávající duhovými barvami. Arsen, uhlík, jód a selen svítily červeně, síra modře... Zářily i všechny sloučeniny, některé nápadně silně, například vypálené vápno krásně červeně". Nakonec dochází Reichenbach k závěru, že jsme ve světě naplněném zářící hmotou, přičemž údajně nejslaběji svítí řídká tělesa, jako bavlněné věci, vlněné tkaniny, dřevo, zemina. Z amorfních těles nejjasněji svítí kovy a jednoduché látky vůbec. Tento "zdroj světla", vyvěrající ze všeho, co nás obklopuje, je údajně co do síly mnohem slabší než zdroje ostatní, zato je však "předčí svým rozsahem".
Snad vůbec nejpřesvědčivější je Reichenbachův experiment s jednoduchým elektromagnetem. Reichanbach v Ódických listech píše: "Potom jsem si nechal udělat dutou železnou kouli tak velkou, že jsem ji pažemi neobjal. Zavěsil jsem ji na hedvábném závěse do temné komory. Uvnitř jsem upevnil svisle železnou tyč, omotanou šestkrát měděným drátem, který jsem spojil s baterií. Zvenčí nic z toho nebylo vidět. Ve chvíli, kdy jsem železnou tyč připojením změnil na elektromagnet, spatřili citlivci kouli, jak se vznáší v temnotě obklopena pestrými barvami. Celý její povrch zářil duhovým světlem. Část koule otočená k severu byla modrá od pólu k pólu, povrch otočený k severozápadu byl zelený, k západu žlutý, k jihozápadu oranžový, k jihu červený, k jihovýchodu šedočervený, k východu šedý, k severovýchodu červeně pruhovaný s nastupující modří. Barvy tvořily zřetelné jemné čáry, od sebe oddělené vždy temnějším polem. Celá koule byla zahalena do jasného, svítícího oparu. Horní, ódicky záporná polovina měla přes všechny barvy modravý svit, spodní, ódicky kladná, svit více červenavý. Na nejvyšším místě, kde byl severní pól elektromagnetu, vystupoval z koule na vzdálenost dlaně a v síle paže světelný sloup do modra naběhlý, rozšiřoval se pak na všechny strany jako deštník a proudil kolem koule dolů ve vzdálenosti asi pěti až sedmi centimetrů od jejího povrchu. Od druhého pólu vycházel stejně silný ohnivý svazek červeného světla, který zahýbal posléze vzhůru kolem koule. Oba se třepily a ztrácely dřív, než dosáhly rovníku. Je jasné, že jsem měl v úmyslu vytvořit ve smyslu Barlowově terrellu malou, vznášející se Zeměkouli se severním a jižním pólem, vybavenou příslušnými magnetickými silami a podrobenou zkoušce ódického světla. Je skutečně zřetelné, že úkazy, které jsem právě popsal, se v překvapující míře podobají úkazům severní a jižní polární záře naší planety. Při dalším, podrobnějším zkoumání, na které zde ale není místo, obstojí bližší srovnání tak dokonale, že mínění, že severní polární záře je kladné světlo ódu, silně získává na pravděpodobnosti" (Odisch-magnetische Briefe, Zweite Ausgabe,1856).
Jako zkušený chemik sestavil Reichenbach také množství nejrůznějších vzorků do rozsáhlé sbírky, kterou otevíral jen při experimentech v temné komoře. Záhy pak odhalil určité souvislosti mezi vyzařováním jednotlivých vzorků a jejich elektrickými i chemickými vlastnostmi. V roce 1845 měl Reichenbach možnost jím sestavenou řadu v Karlových Varech osobně konzultovat s jedním ze zakladatelů moderní chemie, švédským badatelem Berzeliem, který s jeho závěry plně souhlasil. K jejich plánovanému druhému setkání v důsledku Berzeliova úmrtí již nedošlo. Jöns Jacob Berzelius (1779-1848) objevil několik chemických prvků, zdokonalil chemické názvosloví a symboliku, ale také seřadil prvky na základě jejich chemické reaktivnosti v elektrochemickou soustavu, která začínala draslíkem a končila kyslíkem. A právě Berzeliova elektrochemická soustava, až na pár výjimek, měla korelovat s Reichenbachovou řadou chemických prvků, sestavenou na základě pozorování v temných komorách.
Je tedy s podivem, že v odborné literatuře dosud nenajdeme ani jednu vědeckou práci, která by podivné Reichenbachovo světlo interpretovala. Občasná zmínka, na kterou narazíme, hovoří jen o jakési luminiscenci, i když sám Reichanbach v Ódických listech odmítl podivné světelné jevy označit za dobře mu známou fosforescenci. Jediné, v čem máme jasno, jsou magnety, používané Reichenbachem v temných komorách. Jde o tzv. permanentní magnety, které nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy. Materiál, který je k takovémuto magnetu silně přitahován, má vysokou permeabilitu - tou se rozumí fyzikální veličina, udávající míru magnetizace v důsledku působícího magnetického pole.
Železo a ocel jsou dva příklady materiálů s velmi vysokou permeabilitou a jsou tedy silně magnety přitahovány. Voda má oproti nim relativní permeabilitu tak nízkou, že je magnetickým polem lehce odpuzována. Permeabilitu lze měřit nejen u jednotlivých kovů, ale i u rostlin, zvířat a lidí, dokonce i plynů (všechny takovéto objekty podle Reichenbacha různě září). Obecně pak platí, že je hodnota relativní permeability látek určena vlastnostmi atomů, z nichž je látka složena, tedy chováním (rotací) nabitých částic (elektronů, protonů) v atomech. K podobnému poznatku dospěl již Ampere, který tvrdil, že magnetické vlastnosti látek určují elektrické proudy uvnitř těchto látek. Obecně také platí, že je každá látka schopna se ve vnějším magnetickém poli magnetizovat, t.j. získat nenulový makroskopický magnetický moment. Permeabilita by tak zřejmě mohla představovat jeden z faktorů, ovlivňujících charakter podivného světla, vyzařovaného zmíněnou sadou vzorků v temné komoře.
Ale nakolik je Reichenbachův výzkum vlastně pro nás dnes významný? V případě jeho výzkumu nejde jen o pouhé poznatky "vypozorované", ale i o poznatky podepřené různými experimenty, které je dokazují. Jedná se tak o dobový, de facto exaktní výzkum, zveřejněný v pokračování Ódických listů, nazvaném Der sensitive Mensch und sein Verhalten zum Ode z roku 1855, i v předchozím díle Untersuchung über die Dynamide des Magnetismus, der Elektrizität, der Wärme, des Lichtes usw. in ihrer Beziehung zur Lebenskraft z roku 1850. Reichenbach jím zkoumané "všepronikající záření" označil termínem Ód nikoli proto, že by byl mystikem, jak se na skeptickém fóru mylně traduje, ale jen jako příměr (v latině vado, ve staré nordštině vada znamená jdu rychle, spěchám, proudím. Z toho starogermánské Wodan znamená všepronikající, což se v dalších nářečích mění na Wuodan, Odan, Odin). Sám Reichenbach říká: "Pozoruji projevy energie, kterou nemohu zařadit nikam mezi druhy energie známé. Pokud zjištěná fakta neposuzuji mylně, jde o energii někde mezi magnetismem, elektřinou a teplem, která však nemůže být s žádnou jmenovanou ztotožňována. V těchto rozpacích nazval jsem tuto energii Ódem". Pokud budeme chápat Reichenbachovo podivné světlo jako projevy elektromagnetického pole, je mu už v tehdejších dobách Reichenbach na stopě. Ovšem elektromagnetické pole samo bylo v té době učencům neznámé. Teprve v roce 1873, tedy čtyři roky po Reichenbachově úmrtí, vydává skotský fyzik James Clerk Maxwell své nejslavnější dílo Treatise on Electricity and Magnetism (Pojednání o elektřině a magnetismu), ve kterém elektromagnetické pole popsal.
Z tohoto pohledu jsou pak poznatky Dr. Reichenbacha pro nás opravdu důležité, neboť v 50. letech 19. století, kdy ještě neexistovaly žádné elektrické rozvoné sítě, dokokce ani ty nejjednodušší elektrospotřebiče, nemohlo být vnímání subjektů v temné komoře narušováno žádným z uměle vytvořených elektromagnetických polí, jež nás dnes obklopují. Hypoteticky bychom se zde mohli setkat jen s různými frekvencemi elektromagnetického pole přírodního původu, tzv. Schumannovými rezonancemi. Tato přirozená elektromagnetická aktivita je agregátním efektem šíření elektromagnetických vln, generovaných tropickými bouřemi, v rezonanční dutině mezi zemským povrchem a ionosférou.
K výzkumu tzv. ódických jevů dospěl Reichenbach na základě "empirických a zákonitou cestou sesbíraných fyzických a fyziologických podkladů" a jeho pohled na tyto jevy se dle jeho vlastních slov "podstatně liší od často vyumělkovaných a poněkud zmatených názorů o tzv. živočišném či animálním magnetismu". Jak sám Reichenbach říká, zabýval se ve skutečnosti jen výzkumem senzitivní percepce (předmluva k 2. vydání Ódických listů z roku 1856), přičemž jeho poznatky potvrdilo hned několik badatelů. Dr. Buchmann von Alvensleben ve svém díle Die Hydrometeore in ihrer Beziehung zur Reizung der sensitiven Nervenfaser prohlásil, že "pokusy Dr. Reichenbacha četnými vlastními pokusy potvrdil". V jiném díle, nazvaném Das Od, eine wissenschaftliche Skizze, vyjmenoval Dr. Büchner von Tübingen případy, kdy byly za jeho přítomnosti pozorovány jevy, popisované Reichenbachem (těchto experimentů se zúčastnili i Dr. Ranke a profesor Rapp). Dr. Neumann, sám senzitivní, potom co pozoroval ve tmě "ódické světlo ve všech jeho hlavních formách", dokonce vystavěl za účelem experimentálního výzkumu v Berlíně temnou komoru, kde v průběhu prvních pokusů vidělo světelné jevy, Reichenbachem udávané, celkem 34 různých osob (část svých pokusů zveřejnil Dr. Neumann v časopise Atheneum für Heilgymnastik). V Anglii potvrdil poznatky z Reichenbachova výzkumu senzitivní percepce ve spise Letters on animal magnetism též William Gregory, profesor chemie na univerzitě v Edinburgu (v Anglii v té době autorita stavěná po bok Fardaye), který také sám přeložil některé z Reichenbachových spisů do angličtiny (ty překládal i Dr. John Ashburner, v anglických překladech zachovávající původní termín "Od", který Gregory nahrazuje termínem "Odyle").
Obecně málo známé poznatky z Reichenbachova výzkumu senzitivní percepce představují zatím jen pouhá historická fakta. Jestliže však platí, že Dr. Karl Reichenbach dospěl v 19. století k takovýmto poznatkům na základě "fyzických a fyziologických" podkladů, zaslouží si jeho dílo pozornost vědecké obce. Možná se najde několik fyziků a chemiků, pro které budou tato neobjasněná fakta představovat výzvu. Teprve pak se v některém z odborných periodik může objevit vědecká stať, která by podivné Reichenbachovo světlo nakonec opravdu exaktně interpretovala.
Karel Wágner
Převratný objev na Slovensku

Tým slovenských expertů přišel na to, proč že jsou moderní vakcíny pro nás tak škodlivé.
Karel Wágner
Nová pandemie na obzoru

V případě mutujícího koronaviru se u nás objevovalo tvrzení, že covid-19 je jen bezvýznamná chřipka.
Karel Wágner
Pozor na ptačí chřipku

Spojeným státům sice epidemie slintavky s kulhavkou nehrozí, ale zato tam nebývale řádí mutující ptačí chřipka.
Karel Wágner
Slintavka a kulhavka

Nachází se u nás celá řada lidí, kterým je zvířat, usmrcených při likvidaci ohnisek této nákazy, opravdu líto.
Karel Wágner
Neuvěřitelné skutečnosti

Jako náhražku masa nám potravinářský průmysl nabízí výrobky napodobující či imitující skutečné maso.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Sněžku zasáhlo nečekané ochlazení, silný vítr zastavil horní úsek lanovky
Na hřebenech Krkonoš se v noci na sobotu výrazně ochladilo. Na Sněžce teplota klesla z plus sedmi...
Zdrogovaný muž najížděl autem do dveří podniku, kde předtím napadl recepční
Mladého muže, který pod vlivem drog najížděl do dveří jednoho z podniků v Rozvadově na Tachovsku,...
Další dodávky zbraní pro Ukrajinu USA nezvažují. Mlčí i ohledně sdílení informací
Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem...
VIDEO: Roboti poprvé běželi půlmaraton s lidmi. Tápali, padali, ale vůbec nestačili
Budou roboti vyhrávat atletické závody a budou v běhání lepší než lidé? Časem možná, ale prozatím...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...