Žádný strach, my se v Evropě nerozpustíme
Myslím, že měli pravdu. EU nám pár omezení dala, ale nechala nás ujmout se předsednictví, i když takoví Francouzi tím nebyli právě nadšení. Osud nám nepřál, museli jsme se vypořádat s plynovou krizí, pak s nástupem celosvětové finanční krize, ale zvládli jsme to. Sotva stačili evropští partneři v půlce českého předsednického mandátu projevit opatrné uznání, opozice nám předsednickou vládu za pomoci pár zhrzených vládních poslanců svrhla, zřejmě aby toho uznání nebylo příliš. Předhodili jsme Evropě udržovací zbytek předsednictví, krize nekrize, důležitější bylo naše domácí velké prádlo. Zato jsme Evropě předvedli své nezaměnitelné umění. Entropou jsme sice pár sousedů urazili, ale byla to jejich chyba: nemají smysl pro humor, kterého my máme na rozdávání.
Naše opozice jim vysvětlila, že vláda musela padnout, protože byla slabá a my potřebujeme vládu silnou, vzešlou z co nejrychleji uspořádaných parlamentních voleb. Nejbližší říjnový termín je krajní mezí únosnosti, se skřípěním zubů se dá snést listopad, ale ani o den víc. A ze dne na den se teď ukázalo, že bude stačit červen příštího roku, tedy víc než čtrnáct měsíců po svržení poslední politické vlády. Nejlepší je přitom zdůvodnění, že tento veletoč je třeba podniknout jen a jen proto, že Česko právě teď nutně potřebuje - silnou a stabilní vládu. Původní říjnový termín byl vybrán proto, že bez něho by bylo ohroženo schválení rozpočtu. Teď se odklad zdůvodňuje tím, že přece potřebujeme schválit rozpočet.
Nelze popřít, že toto vše je velmi originální a kdyby měla EU náš smysl pro humor, jistě by to ocenila. Jenže ten byrokratický kolos se stará o tak nudné věci, třeba jak čelit krizi, jak ochránit zájmy spotřebitelů, jak se vypořádat s požadavky zemědělců atd. Není divu, že jsme opatrní s ratifikací Lisabonské smlouvy, vždyť by mohla naší politické originalitě přistřihnout křídla nebo alespoň sršatý vous. Vždyť jsme se zavázali, že jí to budeme sladit. A sliby se mají plnit. Nebo alespoň některé. Některé mohou jít stranou, protože přece potřebujeme schválit rozpočet.
Karel Tureček
Respekt si na Vysočině zaslouží venkov i města
Když jsem přemýšlel o svém heslu pro letošní volební kampaň a vycházelo mi „Nelhat, nepodvádět, neurážet,“ uvědomoval jsem si, že první dvě slova jsou závažnější než třetí, ale v duchu jsem právě na to třetí slovo kladl největší důraz. Vidím kolem sebe, jak se urážky ujímají, kdo je nepoužívá, je považován za nudného měkotu, pan prezident se svou šikovností urážet dokonce chlubí. Škoda.
Karel Tureček
Co by asi řekl král Jiří?
S prvním návrhem na vytvoření mírového společenství evropských států přišel český král Jiří a koncept mu pomáhal vytvořit italský diplomat Marini. V 15. století na tom nebylo nic divného, hranice byly propustné, vzdělaní lidé se uplatňovali na rozličných dvorech Říše římské. To bychom jako vlastenci měli vědět, vždyť jí čtyři Lucemburkové z českého trůnu nebo z moravské državy i vládli. Jenže státy říše spolu uvnitř co chvíli bojovaly, což se Jiří z Poděbrad o něco později pokusil změnit.
Karel Tureček
Včelařství je srdeční záležitost
Jsem rybář a zemědělec, ale vždycky tu byla jedna oblast, ke které jsem se aktivně nedostal, ale po které jsem pošilhával a hodně toužil: Je to včelařství. Znám několik včelařů a jsou to chlapi, jak se patří, odvážní a zapálení pro úly. Jednou si to zkusím, mám to v plánu, protože na včelách je něco mystického: Mají instinkt pro společenství, dokážou je hierarchizovat a počínají si přitom nesobecky. Znají své role a respektují je, ačkoliv jsou „jen“ hmyz.
Karel Tureček
Na polích Vysočiny chemii nechceme
Tak slibně to vypadalo. Do roku 1989 spotřebovávali zemědělci v České republice na hektar 220 kg průmyslových hnojiv a na konci devadesátých let už to bylo jen necelých 80 kg. Krásný trend: Méně chemie, více přírody, více zdraví, nadějná budoucnost s rozumným využitím tradičních způsobů hospodaření...
Karel Tureček
Co by bylo, kdyby…
Možná spíš, co by nebylo... Kdyby byl prezidentem Karel Schwarzenberg, nedočetli bychom se, že návrh českého prezidenta přesunout ambasádu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou a ničí vynaložené úsilí o dosažení dohody. Dokonce i Zemanův premiér v demisi Rusnok připustil, že takový návrh může dočasně zhoršit vztahy ČR s arabskými státy a vláda o něm jednat nehodlá.
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
Exmanžel si z mého účtu poslal stovku. Klienty Spořitelny zaskočila změna
Klienty České spořitelny překvapila novinka, kterou od Nového roku mají disponenti účtů. S účtem, k...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Za chybějící papíry k domu pokuta. Polovině Čechů hrozí sankce až 400 tisíc
Premium Je projektová dokumentace k vašemu domu zastaralá a neaktuální? Anebo ji vůbec nemáte? Pak budete...
Sydney uzavřelo proslulé pláže, moře na ně vyplavilo záhadné kuličky
Uprostřed letní prázdninové sezóny v australském Sydney zavřely v úterý úřady devět pláží, včetně...
Na dálnici D7 se z kamionu vysypal písek, směr na Prahu stojí
Na dálnici D7 na trase Chomutov – Praha je vysypaný sypký materiál. Směr do Prahy je prozatím...
Kdyby prohrál, usvědčili by ho. Trump označil vyšetřovatele za nepříčetného
Donald Trump by byl usvědčen z pokusu o zvrácení výsledků amerických prezidentských voleb v roce...
Fico do Kyjeva nepojede, vzkázal z Moskvy místopředseda Směru Gašpar
Slovenský premiér Robert Fico nepojede v pátek do Kyjeva, aby jednal s ukrajinským prezidentem...