Co by asi řekl král Jiří?
Co by asi řekl dnes na mírové společenství Evropské unie? Pravda, dnes není třeba vytvářet blok vůči osmanským nájezdům, ani vůči silám, které tehdy nepřály státu, jenž hájil dvojí víru. Přesto si troufám jako vlastenec tvrdit, že naše země přišly s myšlenkou mírové Evropy první, se zákonným soužitím lidí dvojí víry ostatně také. S tím by byl král Jiří nepochybně spokojen.
Jen by se asi divil pokřiku dnešních národovců, kteří v Evropské unii vidí hrozbu českým národním zájmům. Vlastně možná by se nedivil, i on si užil své s těmi, kteří se jeho státnickým plánům snažili z domácího dvorku přistřihnout křídla, aby tím nepřišli o kus domácí moci. Tenkrát nikoli ve jménu češství, ale ve jménu víry. Hůl už se najde v patnáctém i v jedenadvacátém století.
A divili by se i ti, kdo v devatenáctém století bojovali o účast Čechů v rakouském parlamentu a po rakousko-uherském vyrovnání se ocitli mimo hru. My přece v evropském parlamentu účast máme. A máme i svůj vlastní pražský parlament. Volíme si svobodně nejen tam, ale i do krajů a obcí. Našim předkům bychom asi těžko vysvětlovali, o co dnešním národovcům jde. Škoda, že se nesnaží prosadit naši zemi v Evropě lépe než kverulantstvím a zpochybňováním pravidel.
Dělají to za potutelného pomrkávání komunistů, kteří si za posledních víc než dvacet let zvykli proklouzávat mezi proklamovanou demokracií a kdesi v koutku přežívající vidinou prohnilého Západu, kterou pěstovali za studené války. Tu ve svých řadách nemohli potlačit, jen ji skryli za opatrný postoj vůči EU (vůči NATO se jim nepodařilo ani to).
Záměrně se tu navíc zaměňuje jedna velmi důležitá věc: Evropská unie a Evropská komise. Jistě, evropská komise je orgánem Evropské unie. Stejně jako česká vláda je orgánem České republiky. Opravdu všichni, kdo nadávají na vládu, chtějí proto zpochybnit existenci České republiky? Vždyť je to nesmysl! Vláda v Bruselu, tedy Evropská komise, má určitě své mouchy, vždyť ji tvoří lidé. S tím můžeme demokratickými prostředky bojovat. Nikterak to ovšem nezpochybňuje pozitivní úlohu Evropské unie.
Karel Tureček
Respekt si na Vysočině zaslouží venkov i města

Když jsem přemýšlel o svém heslu pro letošní volební kampaň a vycházelo mi „Nelhat, nepodvádět, neurážet,“ uvědomoval jsem si, že první dvě slova jsou závažnější než třetí, ale v duchu jsem právě na to třetí slovo kladl největší důraz. Vidím kolem sebe, jak se urážky ujímají, kdo je nepoužívá, je považován za nudného měkotu, pan prezident se svou šikovností urážet dokonce chlubí. Škoda.
Karel Tureček
Včelařství je srdeční záležitost

Jsem rybář a zemědělec, ale vždycky tu byla jedna oblast, ke které jsem se aktivně nedostal, ale po které jsem pošilhával a hodně toužil: Je to včelařství. Znám několik včelařů a jsou to chlapi, jak se patří, odvážní a zapálení pro úly. Jednou si to zkusím, mám to v plánu, protože na včelách je něco mystického: Mají instinkt pro společenství, dokážou je hierarchizovat a počínají si přitom nesobecky. Znají své role a respektují je, ačkoliv jsou „jen“ hmyz.
Karel Tureček
Na polích Vysočiny chemii nechceme

Tak slibně to vypadalo. Do roku 1989 spotřebovávali zemědělci v České republice na hektar 220 kg průmyslových hnojiv a na konci devadesátých let už to bylo jen necelých 80 kg. Krásný trend: Méně chemie, více přírody, více zdraví, nadějná budoucnost s rozumným využitím tradičních způsobů hospodaření...
Karel Tureček
Co by bylo, kdyby…

Možná spíš, co by nebylo... Kdyby byl prezidentem Karel Schwarzenberg, nedočetli bychom se, že návrh českého prezidenta přesunout ambasádu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou a ničí vynaložené úsilí o dosažení dohody. Dokonce i Zemanův premiér v demisi Rusnok připustil, že takový návrh může dočasně zhoršit vztahy ČR s arabskými státy a vláda o něm jednat nehodlá.
Karel Tureček
Vystoupit z Evropské unie? Co nám tak zlého udělala?

Už asi nikoho nepřekvapí, že ať se dnes Václava Klause zeptají novináři na cokoliv, odpoví jim něco ošklivého na adresu Evropské unie. Teď se ho novináři z MFD ptali na volby, ale ty pana Klause nezajímají, zato by chtěl vystoupit z nedemokratické EU. Když kdysi podepisoval jako premiér žádost o přijetí ČR, byla to jiná EU, ta dnešní znamená stejnou nesvobodu jako před rokem 1989. Co je ještě zajímavější: Václav Klaus připouští, že bez EU je jedno, zda bychom se rozhodovali dobře nebo úplně špatně, ale rozhodovali bychom se svobodně.
Další články autora |
Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor
Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....
Trump nevyhostí prince Harryho z USA. Je to chudák, má hroznou ženu, vysvětlil
Britský princ Harry se podle serveru listu The New York Post nemusí obávat toho, že bude vyhoštěn...
„Je to tu peklo.“ Dva dny s narkomany na Andělu, drogovém epicentru Česka
Premium „Já chci umřít. Fakt chci umřít. Rozumíte? Bože, prosím, ať už chcípnu, tohle není život, tohle je...
Masakr ve švédské škole si vyžádal deset mrtvých. Zahynul i pachatel, říká policie
Zhruba 10 mrtvých si vyžádala úterní střelba v areálu vzdělávacího centra v Örebro ve středním...
Šikaně čelila roky, říká matka napadené dívky. Škola pochybení odmítá
Několik desítek dětí v sobotu v Hodoníně přihlíželo nevybíravým útokům na dvanáctiletou dívku. Ta...
Fico píše Muskovi. Dejte nám informace o dotacích pro média, žádá
Slovenský premiér Robert Fico reaguje na plánované zrušení americké Agentury pro mezinárodní rozvoj...
Unikátní nález archeologů v Oslavanech. Muže z neolitu pohřbili vsedě
Ojedinělý nález se podařil archeologům z organizace Archaia na konci minulého roku v Oslavanech na...
Bankám v Ústeckém kraji vyhrožoval anonym bombou, policisté po něm pátrají
Policisté prověřovali anonymní výhrůžku bombou v pobočkách ČSOB v Ústí nad Labem a v Kadani. V...
Pes v Plzni napadl nezletilou dívku, jejímu whippetovi prokousl hlavu
Policisté v Plzni se zabývají dvěma útoky psů. K nedávnému došlo minulý týden, kdy v Křimicích...