Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Svoboda myšlení

Myslíte si, že dokud vám nečte elektronika myšlenky, dokud někdo neřídí vaše mozkové závity jakýmisi vlnami zvenčí, že si můžete myslet cokoli? Ale to jste se, milánkové, spletli.   

Se samotnou svobodou je to složité. Někdo požaduje svobodu “od čeho”, tedy nepřítomnost donucení či omezení, ale i svobodu od diskomfortu, například od bídy. Jiní, zejména ti tvořivější, dávají přednost svobodě “k čemu”, tedy rozvinutí svých schopností, realizaci svých plánů. Ale tady už mnozí zvedají obočí a oprávněně říkají, že svoboda jednoho nesmí omezovat svobodu druhého. S tím do značné míry souvisí taková z definic svobody, která má být v jednotě s odpovědností.

Je vidět, že téma je to široké až bezbřehé. Pro naše účely se budeme zabývat tím nejjednodušším druhem svobody.

Soukromý plácek

Představme si územíčko, kde si můžeme dělat cokoli, aniž bychom komukoli překáželi nebo ho jinak omezovali. Možná by se dal takový “plácek” realizovat i skutečně fyzicky, ale pro jistotu se omezme na plácek duševní. Tedy naši vlastní mysl. 

Myšlenka sama, pokud ji nepustíme ven, nerealizujeme ji, neproměníme v reálnou akci, je naší zcela soukromou věcí a nikdo nemá právo nás v myšlení omezovat.

Proces myšlení

Chápejme myšlení jako operování s pojmy. Pojmy získáme hlavně z mateřského jazyka, popřípadě si je vytvoříme ze smyslových vjemů či zážitků a prožitků. A tady už můžeme narazit na problém velikosti “mentálního plácku”. Jazyk pouštních Berberů asi neobsahuje výrazy pro sníh či led. Malý středověký Berber nemohl vymyslet báječnou klukovskou hru na koulování či stavění sněhuláka. Pro absenci fyzické zkušenosti si nemohl ani vytvořit neverbální pojem sněhu či ledu. 

Je tedy velikost mentálního plácku podmíněna do značné míry jazykem. Jazyk pak je úzce propojen s životem toho kterého společenství. V určitých skupinách má například to, čemu říkáme “čest”, význam dosti posunutý, popřípadě vůbec žádný.

Omezení jazykem

V dystopickém románu 1984 ukazuje George Orwell, jak lze myšlení lidí ovlivnit jazykem. Wikipedie charakterizuje politicky modifikovaný jazyk (Newspeak) takto: “Newspeak je založen na angličtině, která je zde jmenována jako Oldspeak, ovšem má velice zjednodušenou gramatiku a zúženou slovní zásobu. Takto okleštěný jazyk měl sloužit totalitně vládnoucí Straně k tomu, aby občané neměli ani výrazy k vyjádření nesouhlasu s politikou Strany.” 

A tady už se pomalu začínáme cítit jako doma. Významy některých slov se posouvají, jiná slova se přímo zakazují. Nevěříte? Důvěrně známé pohádky se přepisují, pokud se v nich mluví o cikánech. Výraz “Cikáni” zahrnuje etnickou skupinu skládající se minimálně ze dvou podskupin: Romové a Sintové. Slovo cikán bylo na žádost  Mezinárodního romského sjezdu v roce 1971 nahrazeno výrazem “Rom”, což se ovšem dotklo Sintů. 

Romům bylo vyhověno hlavně proto, aby se vymazaly nelichotivé konotace spojené s výrazem “cikán”, který by však Sintům vadil méně než to, že si Romové zprivatizovali označení celé širší skupiny.

Další prapodivnou tendencí vycházející tentokrát pro změnu z genderistických idejí je nahrazování pojmu “matka” a “otec” pojmy “rodič 1” a “rodič 2”. S tím souvisí i redefinice rodiny jako skupiny (prozatím) dvou dospělých jedinců a případně nějakých jedinců nedospělých, vše (prozatím) příslušníků živočišného druhu homo sapiens. Vůbec si netroufám vyloučit možnost rodinného svazku mezi homo sapiens a jinými druhy, společenský pokrok může přinést i takovou “inovaci”.

V politice stojí za povšimnutí nálepka “Krajní pravice”. Pojem pravice vůbec je značně rozmazán. Ale snad alespoň trochu pořád platí, že pravice preferuje individualitu, tvořivost, omezuje státní zásahy do osobního i podnikatelského života, prosazuje minimalizaci daní. Extrapolací pravicového zaměření by se pak mohlo rozumět něco jako anarchokapitalismus. Nic takového: nálepkou “Krajní pravice” se označují lidé odmítající mísení kultur, lpící na tradičních hodnotách, podporující národní cítění a tradiční rodinu. Souvislost opravdu záhadná.

Omezení z vlastní vůle

Jestlipak někdo z čtenářů ještě ví, co znamenalo úsloví “sak na ryby, pytel na raky”?

 Z Babičky Boženy Němcové se dovídáme, že se to říkalo tam, kde by si našinec prostě ulevil stručným “sakra”. Jenže to zřejmě pochází z latinského sacer, sacra, sacrum tedy svatý, a proto takové slovo správný křesťan nesmí používat nadarmo, tedy v nevhodném kontextu. A ten, kdo se dívá na svět jako křesťan, bere na sebe dobrovolně i příslušná jazyková omezení.

Náboženství, stejně jako jiné ideologie, nejenže mohou zakazovat nějaké pojmy, brání jakýmkoli konstrukcím, tedy příběhům, návodům, třeba i básním, které by byly v rozporu s předmětem uctívání.

Tohle bychom mohli odmítnout jako náboženské tmářství, ale situace je daleko vážnější. 

Samozřejmě i za starých časů existovali lidé cyničtí, kteří pod rouškou náboženského zápalu jednali čistě ve svůj prospěch. 

V dnešní době době dochází k jevu, o kterém pojednávají někteří nekonformní sociologové, zejména Charles Murray. Jedná se o prudce se urychlující oddělování společenských elit od nižších tříd, samozřejmě včetně střední vrstvy. Ti si vytvářejí svůj “ekosystém”, který má svoje zvláštní pravidla. Sociolog Petr Hampl je přirovnává dvořanům středověkého panovníka, kteří se pramálo starali o život prostých lidí. Zato se dokonale orientovali v pravidlech života na dvoře, věděli, jak komu zalichotit, od čeho se distancovat a koho potopit.

Pro úspěch v moderním “elitním ekosystému” je podle P. Hampla zapotřebí specifických vlastností. Rozhoduje konformita, ochota přijmout politickou korektnost, neklást zpochybňující otázky, připravenost stát se “rebelem” přesně předepsaným způsobem, zaměřit kreativitu na čerpání rozpočtů a vytváření umělých kauz. 

Aby člověk v takovém prostředí uspěl, musí svoje myšlení patřičně strukturovat. Zavést hierarchii podle důležitosti, oddělit pojmy významné od nepodstatných a zcela vytěsnit pojmy nepatřičné. Tedy nastavit si mantinely mysli sám, zcela dobrovolně a ku svému prospěchu.

Duševní otroctví

Zdaleka neplatí zjednodušená představa otroctví, kde na jedné straně byl krutý pán a na druhé víceméně jednolitá masa trpících otroků. I mezi otroky byli někteří, kteří si úpělil celkem radostně, s pánem vycházeli docela dobře a prostě “věděli, jak na to”. V otroctví jim bylo dobře a o osvobození nestáli. 

Dnešní otroci ducha nevnímají svoje pouta jako symbol poroby, ale jako odznak vyjímečnosti.

  

Autor: Karel Kužel | úterý 26.11.2019 11:10 | karma článku: 16,54 | přečteno: 475x
  • Další články autora

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 507x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 189x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 541x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 808x | Diskuse| Společnost

Karel Kužel

Časová subsidiarita

Subsidiarita je pojem, kterým se ráda a často ohání většina představitelů Evropské Unie. Není to jejich vynález, i jiné fungující instituce ji nejen vyznávají, ale dokonce opravdu praktikují.

28.3.2023 v 8:00 | Karma: 10,64 | Přečteno: 309x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 231
  • Celková karma 12,29
  • Průměrná čtenost 982x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky