Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strategická osvěta

Propaganda je prastarý nástroj pro řízení společnosti. Slovo propaganda má v současné době poněkud negativní konotace, proto se někdy používá výraz “strategická komunikace”. Důležitou součástí propagandy je osvěta.

Osvěta osvěcuje davy, které nemají jasno. Které potřebují in-formovat. Ta pomlčka je tam záměrně, naznačuje, že se jedná o uvedení do formy. Formuje se vědomí lidí, kteří by se jinak nejspíše nedokázali správně orientovat ve světě kolem nich. A tu přichází na řadu osvětář. Jeho úkol může být někdy zdánlivě jednoduchý. Musí mít sám v hlavě jasno a pak by mělo všechno jít jako po másle. Ale na příkladu vojína Jasánka z Černých baronů je vidět, že ani v tehdejší celkem přehledné době nebyla osvětová práce bez problémů.

Švandrlíkův hrdina ovládal velmi dobře jedinou správnou a nepřemožitelnou ideologii, ale jeho posluchačstvo bylo velmi různorodé. V útvarech PTP (pracovně technický prapor) sloužila různá individua, kterým nemohla být svěřena zbraň. Byli to jehovisté, synové kulaků, větších podnikatelů, lidé zadržení při pokusu o přechod státní hranice, ale třeba i kněží. Někteří byli relativně vzdělaní, jiní byli, kulantně řečeno, zemití. Jasánkovy pokusy o osvícení jejich duší narážely na nepochopení, čemuž on důvtipně čelil hledáním cesty emocionální. Pochopil, že umění může být univerzálním klíčem a jeho básnická tvorba si hledala cestu k srdcím spolubojovníků.

V dnešní době je situace mnohem složitější. Například ideologie - jasná a nepřemožitelná. Kdo ji má? Takovou pěkně vyhraněnou ideologii, o kterou se mohl opřít vojín Jasánek, dnes aby pohledal. Marxistická ideologie zmetamorfovala do čehosi, co už netrvá na likvidaci vykořisťovatelů a ztratila tak svůj revoluční apel. Velmoci, o kterých se dnes hlavně jedná, se soustřeďují více na kontinuitu, zachování říše, než na nějakou filosoficky jasnou ideologii. Spojené státy se mohou opřít o svou krátkou, ale velice úspěšnou historii, Čína o svou tisíciletou kulturní tradici, ze které v poslední době vytryskl bezprecedentní ekonomický růst a Rusko, které po staletí mělo své významné místo v Evropě a v kritických historických momentech rozhodujícím způsobem zasáhlo. 

Evropská Unie nemá nic z toho, čím se pyšní velmoci tradičního stylu. Je to vlastně jeden velký, nesmírně ambiciózní projekt. Namísto ideologie se soustředila na tzv. “lidské hodnoty”. Podobně jako komunisté v dobách své vlády, považuje neřízenou konkurenci za plýtvání kapacitami. Na rozdíl od komunistického tvrdého příkaznického systému zvolila měkký styl řízení: od členských států vybírá poplatky za to, že se nechají řídit a pak jim něco z těchto prostředků vrací formou takzvaných dotací. Dotace se poskytují na projekty, které příslušní úředníci považují za užitečné, popřípadě se o jejich užitečnosti nechají přesvědčit profesionálními přemlouvači, takzvanými lobbisty.

Občas se stane, že se ozvou z některých států v některých vrstvách obyvatelstva nesouhlasné myšlenky - a to je práce pro osvětáře. O prospěšných projektech je třeba informovat široké vrstvy, aby pochopily, že nejbystřejší mozky EU se rozhodují optimálně a přidělují zdroje tím nejlepším možným způsobem. 

Proti tradičním velmocím nabrala Evropská Unie zcela ojedinělý kurz, který jí nepochybně vynese do popředí: rozhodla se ukázat cestu k záchraně světa

Pevným a nekompromisním postojem podpořila klimatologickou hypotézu o rozhodujícím vlivu vybraných skleníkových plynů na globální teplotu ovzduší a dále o antropogenní příčině koncentrace těch nejvybranějších z vybraných skleníkových plynů. 

[zde malé vysvětlující odbočení: zatímco největší skleníkový efekt z plynů v ovzduší vykazují vodní páry, přikládá se největší význam oxidu uhličitému a metanu, které jsou až na druhé a třetí příčce]

Za největší hrozbu pro vývoj klimatu byl tedy označen oxid uhličitý a Evropská Unie, přestože její podíl v produkci tohoto nebezpečného plynu je poměrně zanedbatelný, se rozhodla věnovat obrovské prostředky na snižování obsahu CO2 v ovzduší. Čtete správně: nejedná se o pouhé snižování produkce, ale dokonce se má z atmosféry odstraňovat CO2, který se tam již nějakými nelegálními způsoby dostal. Evropská Unie počítá s velkými projekty odstraňování oxidu uhličitého z ovzduší a jeho zpracování či ukládání takovým způsobem, aby se zabránilo jeho smrtonosným účinkům. Tím bude vlastně přímo biblickým způsobem snímat hříchy lidstva za cenu vlastního obětování.

Je pravda, že pro řadu občanů EU není vize sebeobětování příliš atraktivní. Takovým je třeba vysvětlit, že propad výroby a životní úrovně, pokud k němu vůbec dojde, se vzápětí obrátí v setrvalý růst, způsobený rozvojem technologií, které budou řešit všechny výzvy a které by jinak nezaslouženě skomíraly na okraji zájmu.

Ale to zdaleka není všechno. Evropská Unie se postavila plně za nový trend ve vědě jako takové. 

Západní věda se pohybovala vpřed hlavně tím, že vytvářela hypotézy, které navzájem soupeřily. Ta, která zvítězila, byla pak neustále podrobována testům na platnost. Když nalezená odchylka začala teorii prokazatelně odporovat, pak došlo k dvěma možnostem: buď byla stávající teorie “imunizována” nějakým rozšířením, které z odchylky udělalo nový poznatek, nebo se došlo k tomu, že stávající teorie je chybná a je třeba ji nahradit jiným paradigmatem.

Takový postup je však velmi zdlouhavý a popperovské “nekonečné hledání” je možno elegantně zkrátit. Místo šťouravého hledání se zavede hlasování a správná teorie se určí hlasováním. Důležitý je konsensus a vědec, který chce uspět, hledá další a další důkazy správnosti oficiální teorie.

V dnešní převratné době je nezbytné nové trendy správně vysvětlovat a zpřístupňovat široké veřejnosti tak, aby je pochopila a nakonec se pro ně nadchla.

K takovému vznešenému cíli je ovšem třeba vysoce kvalifikovaných osvětových pracovníků, kteří nejsou zatíženi zastaralými myšlenkovými vzory. Je zřejmé, že osvětový pracovník pro dnešní dobu nutně musí být dostatečně všestranně vzdělaný, přičemž největší váhu mají humanitní obory.

 

Autor: Karel Kužel | sobota 30.7.2022 17:11 | karma článku: 20,81 | přečteno: 463x
  • Další články autora

Karel Kužel

Asistovaná cesta do pekel

V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!

26.5.2024 v 15:24 | Karma: 7,86 | Přečteno: 327x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 558x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 196x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 544x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 232
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 980x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky