Ostrovy v proudu
Jednotná elektrická síť je jako... napadají mne přirovnání ve stylu montážní linky Fordových závodů ze slavných dob modelu T. Obrovitý a složitý organismus, který běží svým tempem, musí být udržen v chodu stůj co stůj, ale poměrně malá porucha způsobí, že se celé monstrum zastaví. Elektrické sítě dneška jsou o hezkých pár desítek let rafinovanější a dokonalejší, ale svými výpadky nás straší stále. Masivní výkyv v dodávce energie zdivočelých větrníků, nežádoucí přepnutí či dokonce zničení nějakého výkonného prvku, ať už způsobené zalaškováním našeho Slunce, které pošimrá zemskou atmosféru výronem částic, nebo prostě jen lidskou chybou, přivolá černou můru energetiků - rozpad sítě. Obnovení provozu pak má četná úskalí, jejichž popis se vymyká rozsahu a zaměření tohoto článku - a hlavně může trvat nepříjemně dlouho. A to už vůbec nemluvím o krajních případech válečného stavu či větších sabotážních akcí.
Nápravu vidím v decentralizaci. Tak jako bylo možné nahradit jeden mohutný parní stroj v továrně množstvím malých elektromotorů, tak jako byly velké sálové počítače vytěsněny sítěmi počítačů často menších než klasický psací stroj, tak i mohutné elektrárny, rozvodny, dispečinky a dálkové trasy velmi vysokého napětí (vvn) mohou být nahrazeny víceméně autonomními ostrůvky, které by mohly fungovat případně i bez propojení s ostatními. Jak k takovému přechodu dojde? Pro můj záměr to není příliš podstatné, ale nastíním tři možnosti odstupňované podle pravděpodobnosti:
- Po řadě rozsáhlých a dlouhodobých výpadků sítě z různých příčin nakonec rozhodující činitelé dojdou k závěru, že rozdělení sítě na autonomní ostrovy bude výhodnější než centralizovaný systém.
- Přiletí mimozemšťané a přesvědčí rozhodující činitele o výhodnosti distribuovaného řešení. Hlavním argumentem bude, že ani na těch nejzaostalejších planetách naší Galaxie se už nic takového jako obrovská přenosová síť dávno nepoužívá.
- Rozhodující činitelé přijdou sami od sebe k závěru, že pro energetickou bezpečnost bude nejlepší energetickou soustavu rozpustit.
Zdůrazňuji, že variantu 3. jsem uvedl jen proto, abych ukázal, že jsem schopen i velikých vzepětí fantazie. Ve skutečnosti dávám ovšem přednost daleko přízemnějším variantám 1. a 2.
Mějme tedy za to, že opakované katastrofy jednotné sítě či domluva mimozemšťanů způsobí energetickou revoluci.
Jak budou fungovat “energetičtí ostrované”? Předpokládám, že většinou pragmaticky. Zvolí si vlastní energetickou koncepci, bude na nich, zda se spolehnou na jeden zdroj či budou mít větší rejstřík. Některé velké závody již teď mají vlastní elektrárny, jiné si je vybudují. Jinými přirozenými ostrovy budou města. Již nějaký čas uvažuje například Jablonec nad Nisou o miniaturní jaderné elektrárně. Jiní nebudou tak revoluční a pořídí si malou plynovou elektrárnu. S uhelnými elektrárnami se asi pytel přímo neroztrhne, ale ty stávající, hlavně podnikové, si udrží zásobovací cesty.
Zvláštní kapitolou budou přívrženci OZE. V takovém fotovoltaickém ostrově budou muset řešit řadu problémů, způsobených hlavně neochotou slunce svítit na jejich panely i v noci a také nezbedností povětrnosti, která často zlomyslně nastrčí mezi slunce a fotočlánky vrstvu mraků. Nezbude než pořídit si doplňkový zdroj energie. Nejlépe biomasu. Ale vlastní pěstování bude problematické. Velké plochy budou zabrány panely, takže s pěstováním běžných plodin pro energetické účely žádná velká sláva nebude. Třeba ale některé chytré hlavy přijdou na to, že pod panely by se dal pěstovat břečťan, který prosperuje právě ve stínu. Jeho využití jako biomasy jistě vzbudí zasloužený obdiv.
Další možností vyznavačů Slunce bude uskladňování energie. Někteří nakoupí drahé akumulátory, jiní půjdou cestou přečerpávacích elektráren. Čeští všeumělové budou k tomu využívat i rybníků. V době noční či zamračené nechají vodu roztáčet turbínu, za slunečního svitu budou vodu pumpovat zpátky. Budou muset vyřešit jisté neshody s lidmi a organizacemi, kterým bude vadit, že se potok střídavě rozvodňuje a vysychá. Ale sluníčkoví lidé si jistě poradí.
Přes veškerou technickou vynalézavost dojdou nakonec “energetičtí ostrované” k nějaké formě spolupráce, hlavně výměny energie podle aktuální situace. Taková výměna vytrhne mnohým trn z paty a jiným nebude vadit. Ale lze očekávat, že obchod energií bude probíhat na základě dvoustranných dohod. Lidé, kteří si sami zdroj pořídí a budou závislí na jeho efektivitě, nebudou ochotni naslouchat nějaké regulaci zvenčí. Měnit se bude kilowatthodina za kilowatthodinu, bez ohledu na to, že jedna byla vyrobena ze slunečního svitu a druhá z jaderného štěpení. Samozřejmě si lze představit i složitěji uzavřené smlouvy, ale v zásadě lze očekávat, že role regulačního úřadu bude slábnout, až téměř vymizí.
Mezi “energetickými ostrovany” se vytvoří opojné povědomí samostatnosti. To, že si dokáží zařídit tak důležitou věc, jako zásobování energií, je bude inspirovat i k vlastnímu řešení jiných lokálních problémů, které dříve byli zvyklí nechávat na vyšších úrovních řízení. Zatím to vypadá jako přitažené za vlasy, ale kdo by si dříve dokázal představit tu vlnu tvořivosti, kterou vyvolal internet?
Pro případné technické labužníky uvádím, že samozřejmě předpokládám propojení mezi ostrovy stejnosměrné, aby se vyloučily problémy se synchronizací. To není žádná velká fantazie, na propojení velkých sítí na velké vzdálenosti se používá již vyzrálá technologie HVDC. Na propojení sousedních ostrovů bude stačit její malá sestřička.
Karel Kužel
Jak dál, pane Koloběžko?

Řeč bude o Wolfowitzově doktríně, což je světodějný dokument, který sepsal za svého šéfa Wolfowitze nesmírně výkonný a zdatný úředník s přízviskem ‘Scooter’ - Koloběžka.
Karel Kužel
Penthousy na střeše světa

Penthouse je luxusní velkometrážní byt v nejvyšším patře obytné budovy (mrakodrapu), oblíbený zejména u bohatých lidí. Je určen pro velmi honosné a luxusní bydlení, obvykle jedné osoby. Kdo jsou jejich uživatelé?
Karel Kužel
Etický hacking sociálních systémů

Málokteré informační systémy jsou tak střežené jako ty, které pracují s penězi. Musí být perfektní jak po analytické, tak i programátorské stránce. Jejich nenapadnutelnost a nezneužitelnost testují “etičtí hackeři”.
Karel Kužel
Výbušné pagery

Tisíce pagerů používaných militantní skupinou Hizballáh explodovaly v Libanonu a Sýrii 17. září 2024. Následujícího dne, 18. září, vybuchlo v Libanonu několik radiostanic v držení členů Hizballáhu. Co se to vlastně stalo?
Karel Kužel
Environmentální propaganda

Životní prostředí lidi zajímá na různých úrovních - od lokálních až po globální. Na lokální úrovni je přirozený zájem nejvyšší, směrem k vyšším úrovním klesá. Tam nastupuje ovlivňování zájmu umělé.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Vysvětlete, proč jste nezadrželi Netanjahua, žádají soudci z Haagu Maďarsko
Soudci Mezinárodního trestního soudu žádají Maďarsko, aby vysvětlilo, proč nesplnilo svou povinnost...
Plovoucí tanker na Vltavě a prodloužení Baťova kanálu. Z Česka je plavební velmoc
Česko se stává plavební velmocí, třebaže nemá moře. Na říční síti vzniká obrovské množství...
Vlak srazil a usmrtil na Táborsku člověka, část koridoru stojí
Nedaleko Sudoměřic u Tábora v pátek odpoledne srazil a usmrtil vlak člověka. Mezi stanicemi...
Při sjezdu řeky na Korsice zemřel český kajakář. Selhalo mu srdce
Dvaašedesátiletý český kajakář přišel o život ve čtvrtek odpoledne při sjíždění řeky Tavignano na...

Záchranář / Záchranářka pro VZ Tachov
Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Plzeňský kraj
- Počet článků 237
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 968x
Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB.