Buněčná sluchátka (3)

EuroTel se vybaluje z plenek, dostává první hračky - technologii. První komunikační nadšenci, kteří mají o ty hračky, jak datové, tak telefonní -  zájem. Mobil zvící tvárnice. "First call" s Shirley Mc Lane. Podzimní listí ve veletržním pavilonu.

Uznávám, že ten perex (v novinářské hantýrce úvodní odstavec naznačující obsah článku) vypadá pěkně uhozeně. Ale ono to tak opravdu bylo!

Konečně jsme se dočkali a naše dosud teoretická příprava začala dostávat konkrétnější rozměry. Na sále v "útébéčku" se objevily skříně datových uzlů (cosi příbuzného internetovým routerům) kanadské firmy Northern Telecom a v jiných skříních se začaly zabydlovat modemy firmy Motorola. K modemům i k datovým uzlům patřily sofistikované dohledové a řídící systémy, které obsluhovali operátoři. Pod vedením technického ředitele Pavla se dal dohromady hlouček nadšenců, z nichž mnozí  se obdivuhodně vypracovali a zastávají ve světě komunikací, ale i jinde, významné pozice. Za mnohé zajímavé lidi vzpomenu Fandu, který byl a nejspíš stále je, něco jako guru v obci radioamatérské. Tak nám to na Slunci bouchá jak o božím těle - oznámil mi jednou. Na můj nechápavý dotaz mi vysvětlil, že sluneční činnost je pro radioamatéry důležitější než hustota provozu na silnicích pro motoristy. Působení Slunce na atmosféru umožňuje spojení na neskutečné vzdálenosti, ale když se naše nejbližší hvězda rozdovádí, také dokáže s radioamatéry pěkně zalaškovat a znechutit jim život.

Nejen galantnost mi velí zmínit Rosicu. Šikovná drobnější dívka, suverénně řešící provozní problémy a pěkně se vyjímající mezi mužskými kolegy. Po odchodu z Eurotelu se posunula ze světa komunikací dál do systémových řešení a zaujala tam velmi exponované místo.

Kolegové "telefoňáci" se také pěkně zmohli. Přestože jsme byli zahlceni přívalem informací z našeho oboru, snažili jsme se také sledovat, co se děje u sousedů. První mobily pracovaly v analogovém systému NMT. Ten na rozdíl od digitálního systému GSM neměl vzdálenostní limit, takže po určitou dobu stačila jedna stanice ve Vokovicích, která obsluhovala pořádně velkou oblast - přes "Aritmu" se dalo volat třeba z Krkonoš. Ale málem bych zapomněl na Shirley Mc Lane, která jako tehdejší velvyslankyně USA u nás "prošťouchla" mobilní síť prvním hovorem. First Call byla slavnost se vším všudy. Nebyl jsem při tom, ale z vyprávění kolegů vím, jak se paní velvyslankyni kdosi s pýchou zmínil o tom, že před nedávnem u nás pobyl sám slavný Frank Zappa. Jéé, toho já vůbec neznám, řekla Shirley se zářivým úsměvem holywoodské hvězdy.

První mobil Dancall nepřipomínal dnešní hračičky ani náhodou. Cihla by se na něj dívala s posvátnou úctou, neboť ji značně převyšoval jak rozměry, tak i vahou. Jano, víš že se na něj dá nastartovat auto, když ti kiksne baterka? řekl jsem pohledné kolegyni od telefoňáků. Nebyla to blondýna, podívala se na mne vyčítavě pěknými kukadly a řekla: hele, ty si ze mně děláš srandu, viď?

Za nějaký čas dostal robustní Dancall útlejší sestřičku. Jmenovala se buď Nokia nebo Motorola. Už si nevzpomínám, přestože jsem jednu nafasoval a s oblibou ji vozil na svých cyklistických toulkách v brašně na nosiči. Stačilo přidat pár šťouchů pumpičkou do zadního kola, a jelo se docela dobře.

V dřevních dobách byli produktoví manažeři či podnikoví právníci nepředstavitelným přepychem. A tak jsme lapali kusé informace o tom, co vlastně ta naše technologie umí, zatímco se po nás chtělo, abychom obchodníkům vyráběli nabídky či sepisovali smlouvy a i jinak je všemožně podporovali. Z jedné takové smlouvy jsem málem předčasně zešedivěl, ale o tom později.

Zajímavým zpestřením byly pobyty na veletrzích.  Objevila se spousta firem, které se buď chystaly využívat datových komunikací, nebo nám v nich drze konkurovat. První jsme navštěvovali rádi a s nadšením jim líčili světlé zítřky, které je čekají, využijí-li našich služeb. K těm druhým jsme přicházeli s ustaranými výrazy a svěřovali jsme se, jak bychom strašně rádi komunikovali po nějaké té datové síti či jak se to vlastně jmenuje, a co by nám jako mohli nabídnout. Ale zakrátko se v poměrně úzké skupině lidí kolem komunikací znal skoro každý s každým, a přímá špionáž už neměla smysl.

Musím zmínit firmu Expert & partner: Tato společnost vstoupila razantně do světa podnikání možná ještě před EuroTelem. Vyznačovala se dravou a vynalézavou reklamou. Protože zasahovala do oboru datových komunikací, měli jsme ji samozřejmě v hledáčku. Na brněnském veletrhu nás ale pořádně překvapila. Najali si celý pavilon, tuším, že to bylo kulaté "zetko" a celý jej vystlali podzimním listím. Do prostoru zasadili kmeny stromů a na ně upevnili ptačí budky. Z reproduktorů se linulo ptačí štěbetání. Pánové, pojďte se projít podzimním listím, pozval nás zástupce firmy. Posadil nás na lavičku pod strom a hned se pochlubil, že už v prvních hodinách uzavřeli smlouvy, které jim celou akci s pavilonem bohatě zaplatily!

 A jak to bylo s těmi "bunečnými sluchátky"? Inu, dávali jsme překládat pro účely přezentace na veletrhu některé materiály z angličtiny, a jakási překladatelka si takto důmyslně poradila s překladem termínu

Cellular phones

Další praštěné články na www.karelkuzel.cz

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Kužel | pondělí 14.2.2011 8:00 | karma článku: 8,74 | přečteno: 1345x
  • Další články autora

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29

Karel Kužel

Bůh experimentátor

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06

Karel Kužel

Postraš a panuj

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84

Karel Kužel

Časová subsidiarita

28.3.2023 v 8:00 | Karma: 10,64