Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I genius by v prostředí stávající organizace sportu u nás pohořel

Sport byl, je a  bude vždy sledovaným fenoménem naši společnosti. Otázkou je jestli se bude opět provozovat na základě společenské objednávky či zůstane pod současným jhem objednávky politické.

V prošlém týdnu byl zveřejněn průzkum sportovního prostředí zpracovaný Národní sportovní agenturou. Agenturou, která byla zřízena zákonem.V paragrafu jedna tohoto zákona jsou dva odkazy

První zní . „(1) Hlavní význam podpory sportu a turistiky je zlepšování kvality života občanů a jejich zdraví ve všech věkových skupinách

Druhý pak má znění :“ (2) Hlavními prioritami v oblasti sportu je podpora sportu dětí a mládeže a jejich trenérů a podpora sportovních reprezentantů České republiky

Myslím si, že je potřeba si uvědomit rozdíl mezi těmito dvěma větami, které zákon zastřešují. Pokud se na průzkum podíváme z pohledu věty první, tak mu není co vytknout. Pokud z pohledu věty druhé, tak jistě shledáme oprávněnost rozladěnosti představitelů zejména fotbalového svazu.

Zde v zákoně je zakopán pes. Sport jako takový je v České kotlině historicky velice sofistikovaně organizován. Ať už to bylo za c.k. Rakouské monarchie založení Sokola  Miroslavem Tyršem, či v první třetině minulého století společné aktivity Josefa Roslela Ořovského s Jiřím Guthem-Jarkovským.Je dobré si i uvědomit, při vší úctě k Sokolům a jejich myšlence, že i režim po roce 1948 zachoval sportu jeho autonomii v podobě „sjednocené“ tělovýchovy. Zde vidím jako potřebné uvést i to, že kdo má sport rád tak jej provozoval v každé době – navzdory režimům. I valná většina Sokolů pro roce 1948 nepřestala sportovat a věnovala se sportu nadále v komunisty organizované tělovýchově.

Se sportem a zejména s tím v druhé větě zákona jsou spojeny peníze a v případě reprezentací to vždy tak bylo , je a bude – zejména státní prostředky, jelikož se jedná o státní reprezentaci. Že to tak až tolik není ve všech sportech, zejména těch menších je jistě k diskusi. Financování sportu v dobře fungujících společnostech je vícezdrojové. Světe div se, i komunistické Československo to tak vždy mělo a to v podobě loterijní společnosti Sazka. Ano vedení SAZKY bylo obsazeno komunistickou nomenklaturou. Ale Československý svaz tělesné výchovy byl vždy  sdružením s VOLENOU strukturou.

Takže až stávající zákon a jeho novela v loňském roce do toho „hodila vidle“ v tom, že zřízením Národní sportovní agentury jako vrcholného přerozdělovatele financí  - určila hlavního hybatele sportu.

Národní sportovní agentura ve stávající struktuře a personálním obsazení co se počtu zaměstnanců a s tím související sportovní erudice týká  NIKDY nemůže sport vézt v duchu sportovních hodnot. Důvodem je to, že je to vrcholová organizace JMENOVANÝCH a nikoliv volených.

Já jsem sportovně organizován od roku 1972. Jako lyžař a kanoista jsem nikdy ničeho velkého nedosáhl mimo jedné kanoistické medaile z mistrovství ČSSR. Ale od svých 15 let jsem „bafuňářem“, kdy jsem začal jako pokladník a výběrčí členských příspěvků na loděnici až k současnosti, kdy jsem již 20 let krajským předsedou lyžařů v Olomouci. I jsem „čuchnul“ k vysoké sportovní politice, když jsem byl tři roky členem vrcholového orgánu Svazu lyžařů. No a dokud jsem byl do padesátky zdráv, tak jsem v ledasčem i závodil. To nepíši pro nějaký obdiv k tomu co jsem dokázal, to píši z důvodu toho, že sport obecně (první věta) a jistě sport organizovaný (druhá věta z úvodu) je celoživotní cesta. Cesta , kterou ve velké většině mají ze sebou všichni funkcionáři všech sportovních svazů a sdružení. Je to cesta soutěží, zkušeností, pádů, výher,návratů, omylů a zejména pokory. Za každým jedním sportovcem je příběh a v případě bafuňářů, pak „splátka“ toho příběhu – pokud byl dostatečně silný, v podobě volného času a jedno jestli v pozici brankového rozhodčího u slalomu na vodě či lyžích nebo jako pokladníka svého klubu, nebo presidenta svazu. Ti lidé to mají tzv.odžito a jsou k nezaplacení zejména svými zkušenostmi a znalostmi.

Znalostmi, které s novou organizací sportu jsou jistě znehodnocovány. Znehodnocovány zcela sportovně nelogickým tokem financí do sportu prostřednictvím agentury, bez toho aby tato agentura i z principu svého obsazení – jmenováním na základě politického vedení státu , měla kde získat dostatek zkušeností se sportem jako takovým.

Náprava je možná a je jediná. Maximálně možné odpolitizováni sportu a návrat k vícezdrojovému financování. To zaručí jedno, že v případě macešského či neodborného zásahu z politických kruhů, které jistě nelze v dnešní společnosti odbourat zcela, zajistí alespoň základní provoz sportu, což v dnešní podobě, když uděláte „dotační chybu“ zaručeno není. Já si dokáži dokonce představit i způsob, kdy sport nebude státní prostředky, mimo reprezentaci, potřebovat vůbec. Ale nevěřím tomu, protože zákonodárný sbor tedy Parlament ČR asi nebude nikdy tak osvícený, aby se zřekl svého vlivu na „porcování medvěda“.

 Národní sportovní agentura je jen produktem politiky k jejímu většímu vlivu na sport jako takový. Tím , že dnes politika je zcela jistě a prokazatelně nejvíce zkorumpovanou lidskou činností , tak nemůže jakýkoliv vliv na sport být jistě přínosný. Protože politik očekává vděk a sportovec výsledek.

A kousek positivního na závěr. Jistota je jedna, sportovat se bude ať nám vládne kdokoliv a jen na nás je jak .

Oto Kaděrka

 

Autor: Oto Kaděrka | neděle 17.1.2021 11:07 | karma článku: 8,50 | přečteno: 200x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 96x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Klimatičtí aktivisté zastavili provoz letiště Kolín-Bonn. Přilepili se na plochu

24. července 2024  8:13

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Němci udeřili na Islámské centrum, policie obsadila mešitu. S beranidly a v návlecích

24. července 2024  7:34,  aktualizováno  7:48

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Peníze byly pro Bidena, nikoliv pro Harrisovou, stěžuje si Trumpova kampaň

24. července 2024  7:03

Kampaň republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa podala u Federální volební komise...

Vláda se schází před prázdninami. Do eurokomise má stále tři kandidáty

24. července 2024  6:48

Naposledy před prázdninami, které bude mít do 14. srpna, se schází vláda Petra Fialy. „Máme tři...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik