Zkreslené vidění - Jasnovidnost

Jsou mnozí lidé, kteří nám budoucnost předkládají coby zcela jasnou věc. Jsou i taková hnutí, věrozvěsti a osvícené instituce a spolky. Nevyjde-li předpověď, může za to nedostatek informací. A věští se vesele dál.
Čulibrk - 174

 Předpovídání budoucnosti má v našich zemích dlouhou tradici a neutuchající popularitu.

 Zprávy meteorologů patří už odedávna k nejsledovanějším věšťbám. Nutno jim přiznat v posledních letech značné úspěchy, přesto jim věřím nejvýše na den dopředu. Často se mi vyplatilo nosit deštník navzdory slunečné předpovědi. 

 Nejznámější věštkyní českého panoptika historie je kněžna Libuše, jež prorokovala slávu Prahy. Mám nicméně dojem, že měla na mysli Prahu Karla IV. Kdykoli později už totiž žádnou světodějnou úlohu Praha nehrála.

 Sny o nadvládě křesťanství minimálně v Evropě postupně nahrazovaly politické ideologie. U nás poté v 19. století iluze o slovanské vzájemnosti, ve 20. století o republice, o spojenectví západu, po válce o lepším světě. Mezitím poněkolikáté zkolabovala Velkoněmecká říše.

 Celkem troufalou předpovědí budoucího vývoje šermovali komunističtí ideologové. Tvrdili, že kapitalismus je slepá ulička vývoje lidstva, proto zdegeneruje a všude zvítězí socialistická revoluce a následně nastane komunismus. Ráj dělníků, rolníků a pracující inteligence. Zatím se zdá, že tomu tak pravděpodobně nebude.

 Prognostický ústav vyprodukoval politiky, kteří v 90. letech vedli do nadějných zítřků Český stát. Na úspěchy oněch lidí jsou různé a nejednoznačné názory. Připomínám pouze, že se jedná například o Valtra Komárka, Vladimíra Dlouhého, Václava Klause či Miloše Zemana. Stačí si vzpomenout na kupónovou privatizaci, neboli legální okradení všech občanů.

 Jak bude budoucnost vypadat hrozně, jestliže vyhraje konkurenční strana, nám před volbami připomínají všechny partaje. Nepomáhá-li to, straší se komunisty a populisty. Největší obavy o věci příští mají partičky, které se vydávají za ztělesnění demokracie.

 Je-li zvolena do vlivného státního orgánu postava nezamlouvající se skupinám, jež si osobují právo na morální hodnocení, třeba spolku Milion chvilek pro demokracii, jsou jí přisuzovány podlé úmysly popřípadě budoucí spojenectví s nepřáteli demokracie. Což byl případ Andreje Babiše, Marie Benešové nebo Stanislava Křečka. Neboli hodí-li se to, platí presumpce viny.

 A abych se ještě vrátil k tomu komunismu. Evropská unie se o to ostatně snaží ze všech sil. Snad nás tam chtějí soudruzi eurohujeři dotlačit rovnou z kapitalismu. Ale ne nadarmo se říká, že člověk míní, pánbůh mění.

 Alespoň doufám.

Autor: Jindřich Kubánek | pátek 11.6.2021 13:30 | karma článku: 7,02 | přečteno: 195x

Další články autora

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Věčný život

Vše musíme stihnout teď a tady. Naší motivací je čas a touha po účasti. Alibisté a idealisté hledají Boha, ostatní se snaží najít sebe. Všechno se mění a jedinou jistotou je jistota konce.

16.5.2025 v 13:30 | Karma: 10,74 | Přečteno: 141x | Diskuse | Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Nikoho nezajímáte

Dlužit něco státu je hrdelní zločin. Protože peníze jsou krví ekonomiky. Bez nich by stát umřel na úbytě. Pud sebezáchovy ho nutí sedřít z kůže každého, kdo jen trochu neklade odpor.

9.5.2025 v 13:30 | Karma: 13,29 | Přečteno: 221x | Diskuse | Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Najdeme peníze

Než si korunu hodíme doma do prasátka, stát ji třikrát zdaní. Kdyby alespoň ony miliardy byly využity v náš prospěch. Za ty roky by už všechna veřejná WC měla zlaté mísy a my čtyřdenní pracovní týden!

2.5.2025 v 13:30 | Karma: 19,70 | Přečteno: 294x | Diskuse | Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Anonymní dotazník

Anonymita čehokoli a kohokoli je pouhou laskavou iluzí. Cokoli si vrchnost usmyslí o vás vědět, ví. Něco snad se zpožděním, ale z toho se nestřílí. Informace znamenají moc a moc dnes drží zuby nehty zmutovaní rudí netvoři.

25.4.2025 v 13:30 | Karma: 13,34 | Přečteno: 186x | Diskuse | Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Realista

Je dobré umět se přizpůsobit. A že to umíme. Kdo pochybuje, ať si přečte Válku s mloky od Karla Čapka. Kdyby došlo na boje v ulicích, měli bychom po ruce víc bílých praporů, než granátů a kvérů.

18.4.2025 v 13:30 | Karma: 14,74 | Přečteno: 201x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

20. května 2025  8:42

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším

20. května 2025  20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...

„Tak a teď tě upečeme.“ Ukrajinská medička líčí šest měsíců v ruském zajetí

20. května 2025

Premium Od našich zpravodajů na Ukrajině Přesně před třemi lety padl Mariupol a stovky ukrajinských obránců přístavního města putovaly do...

Zrušte hlasování kvůli vměšování, žádá poražený v rumunských volbách

20. května 2025  19:30,  aktualizováno  19:35

Neúspěšný kandidát na prezidentský úřad a krajně pravicový rumunský politik George Simion chce, aby...

Svobodnou Evropu zachraňuje Brusel. Uvolní miliony, které jí sebrali Američani

20. května 2025  19:33

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová oznámila, že Evropská unie uvolní 5,5 milionu eur (137...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 14,23
  • Průměrná čtenost 297x
Jsem expresident KKR, dárce plazmy, skládám básně, písně, musím je i sám interpretovat (nikdo jiný na to není) pomocí kytary a jiných hudebních nástrojů, zabýval jsem se grafologií, sloužil jsem u PS, vedl pionýry, byl finančním poradcem...

Věřím, že inteligentní člověk je schopen s jiným inteligentním člověkem se vždy domluvit. Jestliže oba chtějí. S těmi ostatními jak kdy. A že stejnou věc lze vidět i jinak.

Čulibrka uveřejňuji s více než ročním zpožděním v 13.30 hodin každý pátek. Dočasně z technických příčin většinou o hodinu dříve.

Rád si přečtu vaše názory v debatě. Jakékoli. Napsat mi můžete i na https://www.facebook.com/jindrich.kubanek.3

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.