Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Úplně všechny planety

aneb Topocentrický pohled na vesmír v září 2018. Když všechny, tak úplně všechny. Na přelomu srpna a září máme možnost vidět během jediné noci všechny planety Sluneční soustavy.  

Jsou období, kdy je na obloze možné vidět všechny planety najednou, v jediném okamžiku. My se teď musíme spokojit s tím, že všechny planety můžeme postupně pozorovat během jedné noci, některé večer, některé celou noc a jiné až ráno. Ale i to je docela výjimečná situace.

Dění na obloze v září 2018

Během roku jsme mohli sledovat, jak se viditelnost planet přesouvá z ranních do večerních hodin. A také se planety poněkud rozprchly, takže Měsíc, který ještě na jaře předváděl slalom okolo planet během několika dní, teď potřebuje celý kalendářní měsíc, aby je všechny poctil návštěvou.

Jízdní řád samotného Měsíce vypadá letos v září takto: Na začátku, 3. září ve 4:37, je v poslední čtvrti a v následujících dnech couvá na ranní obloze k novu, který nastává 9. září ve 20:01. A pak se objeví na večerní obloze, 17. září se ocitne v první čtvrti (v 1:15) a 25. září ve 4:52 doroste do úplňku. Všechny údaje jsou v letním čase, ačkoli mezi tím, 23. září ve 3:54 SELČ, nastane rovnodennost a u nás na severní polokouli udeří astronomický podzim.

Nejrychlejší

Začněme se zářijovým pohledem na planety pro jistotu už v srpnu. 26. srpna je Merkur v maximální západní elongaci. Elongace říkají astronomové úhlové vzdálenosti planety od Slunce. Největší elongace tak nastává ve chvíli, kdy je planeta úhlově od Slunce nejdále. Při západní elongaci je pak planeta vždycky pozorovatelná ráno, při východní večer. Merkur zvládne zpravidla sedm maximálních elongací za rok – pravidelně se samozřejmě střídají východní a západní. Je to vidět i na následujícím grafu:

Graf viditelnosti Merkuru v roce 2018.

Žluté plochy vyznačují období, kdy je Merkur nad naším obzorem po západu nebo před východem Slunce. Tam, kde se žlutá barva do noci příliš nezanoří, se Merkur bude ztrácet v červáncích na světlé obloze. Roli hrají i další faktory, takže zdaleka ne při každé maximální elongaci můžeme Merkur uvidět.

Na přelomu srpna a září máme docela dobrou, i když krátkou, příležitost. Merkur, patron obchodníků, ale i zlodějů, štěstěny, zisku, blahobytu, losů, veselí a cestování (tak praví Wikipedie) se ukáže na necelé tři týdny, počínaje 24. srpnem. Okolo 11. září už se zase ztratí z dohledu. A kvůli tomu, že Merkur nečeká, Měsíc se k němu na obloze ani přiblížit nestihne. Přesněji řečeno, cestou k Merkuru se Měsíc 9. září dostane do novu, takže v jeho blízkosti bude nepozorovatelný.

Nejjasnější a největší

Nejjasnější planeta na naší obloze – Venuše – je naopak vidět večer, a právě v září se loučí s pozicí večernice. Dne 21. září dosáhne své maximální jasnosti, ale to bude její labutí píseň. Najdeme ji po západu Slunce nízko nad jihozápadním obzorem a koncem měsíce nám úplně zmizí z dohledu. Nedaleko od Venuše je také Jupiter, pro změnu planeta, která je ve Sluneční soustavě největší. Když se ovšem 13. a 14. září k oběma planetám přidá srpek dorůstajícího Měsíce, bude se celá trojice topit v červáncích.

13. 9. 2018 - Měsíc spolu s Venuší a Jupiterem večer nad jihozápadním obzorem.

Slábnoucí a vzdalující se

Planety Saturn a Mars se v červnu a červenci nejvíce přiblížily k Zemi. Obě se teď vzdalují a slábnou. Zvlášť v případě Marsu je to hodně znát. Zatímco 31. července, kdy byl vzdálen 57,5 milionu kilometrů, měl jasnost -2,8 mag a jeho kotouček v dalekohledu měřil 25 úhlových vteřin, na začátku září má jasnost -2,1 mag (což znamená, že už je zase slabší než Jupiter), kotouček měří 21 úhlových vteřin a do konce září stihne zeslábnout na -1,4 mag a scvrkne se na 16 úhlových vteřin. Vzhledem k tomu, že stupnice jasností je (kvůli tomu, že to tak vnímá náš zrak) logaritmická, znamená „rozdíl“ 0,7 mag vlastně pokles intenzity světla Marsu na polovinu.

Na vysvětlenou ještě připomínám, že čím menší číslo, tím vyšší jasnost objektu, takže záporné hodnoty znamenají vysoké jasnosti a -2,1 mag je tedy vyšší jasnost než -1,4 mag.

Porovnání velikosti kotoučku Marsu na začátku a na konci září 2018.

Pokud jde o povinnou měsíční návštěvu, ta proběhne mezi 17. září, kdy bude Měsíc u Saturnu – to bude velmi těsné – a 20. září, kdy Měsíc projde okolo Marsu.

17. 9. 2018 - Měsíc v konjunkci se Saturnem.
20. 9. 2018 - Měsíc v blízkosti Marsu.

Neviditelní

A to je z planet viditelných očima vlastně všechno. Bez dalekohledu najdeme na obloze jen Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Uran je na hranici pozorovatelnosti očima, ale objeven byl až v roce 1781 pomocí dalekohledu, a Neptun je pozorovatelný opravdu jen s dalekohledem. Obě neviditelné planety jsou v září na obloze po celou noc, takže jsou teď vlastně ty nejlepší podmínky na jejich vyhledání a spatření.

Uran najdeme v souhvězdí Berana, v „koutě“, kde sousedí s Velrybou a Rybami. Neptun najdeme v nedalekém Vodnáři – 7. září je Neptun přesně naproti Slunci a zároveň nejblíže k nám: jenom 4,3 miliardy kilometrů. Mimochodem, světlo, které uvidíme, pokud se nám Neptun podaří tu noc dalekohledem vyhledat, bude staré přesně 4 hodiny (a půl minuty k tomu); tak dlouho to trvá světelnému paprsku, než k nám od nejvzdálenější planety Sluneční soustavy doletí, když to má nejblíž.

Poloha Uranu mezi hvězdami v souhvězdí Berana v září 2018.
Poloha Neptunu mezi hvězdami Vodnáře v září 2018.

Součet a výzva

Po podtržení a sečtení vidíme, že na začátku září můžeme opravdu vidět během jedné noci úplně všechny planety Sluneční soustavy. A to ještě nebyla řeč o tom, že ve Střelci, uprostřed mezi Saturnem a Marsem, se krčí Pluto – to je ale planeta trpasličí a je tak slabá, že tak nízko nad obzorem máme jen malou naději ji amatérskými prostředky najít a uvidět na vlastní oči. Na druhou stranu díky tomu platí tvrzení o pozorovatelnosti všech planet i pro notorické odpírače vyřazení Pluta ze seznamu planet.

Není to dobrá výzva ke sportovnímu výkonu? Podobně, jako se někteří borci pouštějí do „Messierova maratonu“ a snaží se během jediné noci zahlédnout všech 109 položek z katalogu mlhovin a nehvězdných objektů, jejž začal v 18. století sestavovat francouzský lovec komet Charles Messier, můžeme se teď pokusit během jediné noci zaznamenat všechny planety. Při jejich počtu je to mnohem snadnější oříšek – výjimečnost této disciplíny ovšem spočívá v tom, že příležitostí k jeho rozlousknutí nám příroda dává mnohem méně. A vyhledání Merkuru je samo o sobě výzva. Chopí se někdo šance?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Veselý | pátek 24.8.2018 10:00 | karma článku: 11,89 | přečteno: 599x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 341x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

V Belgorodu se zhroutil obytný dům, podle úřadů po ukrajinském útoku

12. května 2024  11:48

Sledujeme online V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná panelová budova. Nejméně sedm lidí...

Česká televize odvysílá před eurovolbami i debatu evropských lídrů

12. května 2024

I Česká televize nabídne divákům před volbami do Evropského parlamentu předvolební debaty lídrů...

Hrad začal platit cesty prezidenta. Za Zemana je celé musely financovat kraje

12. května 2024

Premium Když prezident přijede do krajů, nemá kolem toho být obrovská pompa, která stojí nejen hodně...

Pomohli její zemi bránit proti Japoncům. Filipínka teď o Češích vydává knihu

12. května 2024

Premium Měli to být spojenci nepřítele, ale namísto toho čtrnáct statečných Čechů nasadilo život, aby...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.