Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

Měsíc byl hned na začátku roku, 2. ledna 2022 v 19:33 SEČ, v novu a během dorůstání na večerní obloze se setkal s Merkurem, Saturnem a Jupiterem.

5. 1. 2022 - srpek Měsíce v bízkosti trojice planet - Merkuru, Saturnu a Jupiteru

Ve stejné době jsme se také ocitli nejblíže ke Slunci – 4. ledna 2022 to ve 21 hodin bylo jen 147,1 milionu km. První čtvrt Měsíce nastává 9. ledna v 19:11, úplněk pak 18. ledna v 0:48 a poslední čtvrt 25. ledna ve 14:40.

Než se pustím do dalšího vyprávění, předesílám, že některé části tohoto příspěvku jako by z oka vypadly článku Nejzajímavější nebeské úkazy roku 2022 na serveru astro.cz, který byl publikován v závěru roku 2021. Jsem jeho autorem, tak si zkusím to opisování nějak prominout.

Kvazikonjunkce

Planeta Merkur se 7. ledna dostává do tzv. maximální východní elongace. To znamená, že je v největší úhlové vzdálenosti od Slunce a v tomto případě to je 19°. To není mnoho, Merkur „umí“ i 28°, ale hodně také záleží na úhlu, pod kterým planeta vychází, či zapadá, a hlavně na tom, zda je z našeho severocentrického pohledu „nad“ Sluncem nebo „pod“ Sluncem). Tentokrát je Merkur severně od Slunce, takže podmínky na jeho spatření jsou dobré.

Dění na obloze a ve vesmíru v lednu 2022

Merkur najdeme nad jihozápadním obzorem. Jasnost planety je nejvyšší právě na začátku období viditelnosti, které přichází se Třemi králi. Merkur opíše nad obzorem elegantní oblouk a při tom postupně slábne. V polovině ledna se nám ztratí z dohledu a už 23. ledna prosviští mezi Zemí a Sluncem. Mezi tím předvede zajímavý úkaz – kvazikonjunkci se Saturnem.

Slovem konjunkce označujeme situaci, kdy se dvě nebeská tělesa ocitnou blízko sebe. Prakticky se okamžik konjunkce počítá podle toho, kdy obě tělesa dosáhnou stejné délkové souřadnice. Merkur tentokrát stejné ekliptikální délky jako Saturn nedosáhne. Pouze se k němu přiblíží a zase vzdálí. Tuto situaci dnes označujeme termínem kvazikonjunkce. Na nejmenší úhlovou vzdálenost se Merkur k Saturnu přiblíží 13. ledna okolo 23. hodiny. Najdeme jej 3,43° západně od Saturnu.

13. 1. 2022 - kvazikonjunkce Merkuru se Saturnem na večerní obloze

Simulace vytvořená pomocí programu Stellarium ukazuje pohyb Merkuru od 3. do 17. ledna. Jsou na ní vyznačeny polohy Merkuru vůči obzoru vždy po dvou dnech. Naopak poloha Saturnu a hvězd v pozadí je kvůli přehlednosti vyznačena pouze pro 13. leden, kdy dochází ke kvazikonjunkci a kdy jsou planety úhlově nejblíže sobě (pozice planet pro toto datum jsou spojeny úsečkou). Ve skutečnosti se Saturn i hvězdy vůči obzoru posouvají šikmo dolů zleva doprava.

Mars a Venuše jsou zpět

Zatímco Mars se vrátil na oblohu už v prosinci loňského roku, planeta Venuše, která byla ještě na konci prosince Večernicí, se 9. ledna ocitá v tzv. dolní konjunkci se Sluncem. Pojem konjunkce jsme tady už vysvětlovali. V případě setkání Venuše a Merkuru se Sluncem ještě rozlišujeme, zda se stane díky tomu, že planeta prochází mezi Zemí a Sluncem – pak je planeta v dolní konjunkci, nebo naopak prochází při pohledu ze Země za Sluncem – to nazýváme horní konjunkcí.

Při konjunkci se Sluncem ovšem planeta není vidět. Na druhou stranu Venuše proletí mezi Zemí a Sluncem tak rychle, že se ještě na konci ledna na oblohu vrátí. Jako Jitřenku ji najdeme nad jihovýchodním obzorem spolu s Marsem, který bude její jasností tradičně zcela zastíněn.

29. 1. 2022 - Měsíc spolu s Marsem a Venuší na ranní obloze

Webb ve vesmíru. Konečně

Na Boží hod vánoční se z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně vznesla raketa Ariane 5. Měla na palubě bezesporu nejvzácnější a nejdůležitější náklad, jaký kterákoli z raket rodiny Ariane za celou její historii do vesmíru dopravovala: Kosmický teleskop Jamese Webba.

Základní obrysy teleskop získal už v roce 1998. Tehdy se jmenoval Next Generation Space Telescope (NGST) a ze čtyř zveřejněných koncepcí byla vybrána ta, která se od nynější konečné podoby lišila je málo. Termín startu do vesmíru byl předběžně stanoven na rok 2007. Jako u všech takto složitých a velkých projektů se dalo očekávat zpoždění, ale že bude nakonec činit 14 let, to nečekal asi nikdo.

8. 6. 1998 - první zveřejněné návrhy konstrukce vesmírného teleskopu příští generace. Vítězný návrh firmy TRW Inc. je vpravo dole. Skutečná podoba Webbova teleskopu se od návrhu příliš neliší

Webbův teleskop bude pracovat v libračním bodě L2 soustavy Země-Slunce. To je místo, kde se vyrovnává společná gravitace Země a Slunce s odstředivou silou, kterou „pociťuje“ teleskop, protože současně se Zemí obíhá okolo Slunce.

Pracoviště Webbu se nachází ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, na opačné straně, než je Slunce. Doprava teleskopu do tohoto místa bude trvat celý měsíc, takže se tam ocitne až koncem ledna. Cestu teleskopu do libračního bodu můžeme sledovat na webu. 7. ledna zbývalo Webbovu teleskopu urazit už „jen“ necelých 415 tisíc kilometrů:

7. 1. 2022 - Webbův teleskop míří k libračnímu bodu L2 soustavy Země-Slunce

Teleskop nebude v bodě L2 fixován. Bude okolo něj, neustále zády k Zemi a Slunci, obíhat po lissajousovské trajektorii (jistě si ze střední školy vzpomenete na Lissajousovy obrazce vzniklé skládáním kmitů v různých rovinách - je to jeden z momentů, kdy fyzika i adolescentům připadá být krásná).

Teleskop startoval složený. Nejen astronomy teď vzrušují fáze postupného rozkládání jeho součástí a uvádění do provozu. Proces bude i s testováním trvat řadu měsíců, takže loňské Vánoce astronomům ještě zdaleka nekončí.

Autor: Jan Veselý | pátek 7.1.2022 19:00 | karma článku: 12,57 | přečteno: 256x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 241x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Polední klid na Marsu i na Zemi

Obloze vládnou Jupiter se Saturnem a Merkur s Venuší s námi hrají tradiční únikové hry. Mars se schovává za Sluncem, což má překvapivě zajímavé důsledky. Tak vypadá Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2021.

6.10.2021 v 14:30 | Karma: 13,52 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Slunečno vydrží až do poloviny týdne, tropické teploty padnou v pátek

24. června 2024  6:25

V pondělí a v úterý bude slunečno, odpoledne může přechodně přibývat mraků, srážky se ale Česku...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.