Největší astronomické Vánoce
Na večerní obloze se pěkně seřadily planety Venuše, Saturn a Jupiter. Názorně tím zviditelňují ekliptiku – zdánlivou dráhu Slunce mezi hvězdami, v jejíž blízkosti se všechny planety pohybují. Krátce po svatém Mikuláši se okolo planet prohnal také Měsíc.
(Před)vánoční zatmění
Měsíc dorůstá po novu, který nastal 4. prosince v 8:42 SEČ, a s nímž bylo spojeno zatmění Slunce. Jako úplné bylo všem pozorovatelné pouze z cípu Antarktidy vybíhajícího k Jižní Americe, maximum trvající necelé 2 minuty pak bylo možné pozorovat při antarktickém pobřeží ve Weddellově moři. Vzhledem k tomu, že se udělala tma uprostřed polárního dne, museli z toho mít tučňáci předčasné Vánoce.
Měsíc v kruhu hvězd
My si na Vánoce budeme ještě muset chvíli počkat, a tak se pojďme podívat, co do té doby uvidíme na obloze od nás. Dorůstající Měsíc způsobí, že hvězdy moc vidět nebudou – budou přesvětleny světlem měsíčního kotouče. První čtvrt nastává 11. prosince ve 2:35 SEČ, úplněk pak 19. prosince v 5:35 SEČ.
Cestou k úplňku se Měsíc 16. prosince ocitne v souhvězdí Býka, poblíž jasné oranžové hvězdy Aldebaran a hvězdokupy Plejády. Našim očím zůstane skryta trpasličí planeta Ceres, která je nepozorovatelná prostým okem a planeta Uran, která je na tom z hlediska pozorovatelnosti očima podobně. Protože jsou ale Ceres i Uran blízko své nejvyšší jasnosti (+7,3 resp. +5,8 mag), bude možné je i vedle jasného Měsíce najít dalekohledem.
Den před tím, než Měsíc dosáhne úplňku, ocitne se nejdále od Země, a to 406 328 km. Přestože bulvární povahy budou možná hovořit o „mikroúplňku“, což je podobně umělá a podobně nesmyslná konstrukce, jako „superúplněk“, bude Měsíc tak jasný, že jeho světlo rozptýlené ve vzduchu pohltí většinu hvězd. Zůstanou jen ty nejjasnější, které okolo úplňku na obloze vytvoří obří kruh. Na předchozí i následující ilustraci jsou z estetických důvodů ponechány všechny hvězdy, které bychom v dané části oblohy viděli, kdyby na ní Měsíc nebyl. (Kdo tady má co mluvit o bulvárních povahách, že?)
Současně je tu řeč o posledním podzimním úplňku letošního roku, protože 21. prosince 2021 v 16:59 začne astronomická zima.
Leonard
Do Vánoc se toho na obloze už moc nestane. Tedy až na tu kometu. Objevil ji astronom Greg Leonard na observatoři Mount Lemon už 3. ledna letošního roku. Byla to vůbec první letos objevená kometa, a proto nese označení C/2021 A1 (Leonard).
Kometa je momentálně pozorovatelná jen dalekohledem a pokud její jasnost vydrží stoupat podle optimistické křivky, dotáhne to až k pozorovatelnosti triedrem. Na viditelnost očima můžeme prakticky zapomenout, i když ti nejvíce nadržení fantastové mezi astronomy doufají ve zjasnění až ke druhé hvězdné velikosti, čímž by se kometa Leonard podobala kometě Neowise, kterou si mnozí ještě pamatujeme z roku 2020. To jsou ale spíš jen hodně divoké sny.
C/2021 A1 (Leonard) se právě teď nachází na ranní obloze, řítí se od jasné hvězdy Arcturus v souhvězdí Pastýře přes Hada kolmo dolů k obzoru a mizí z našeho dohledu. Ve druhé polovině prosince se bude plížit nízko nad jihozápadním obzorem „pod“ trojicí planet. Bude lépe pozorovatelná z jižní polokoule.
Dne 12. prosince proletí okolo Země ve vzdálenosti 35 milionů kilometrů a přísluním projde 3. ledna 2022 (přesně rok po objevu!!) ve vzdálenosti 90 milionů kilometrů od Slunce. Stane se příkladnou ilustrací toho, že nejjasnější kometa roku nemusí vůbec být jasná.
Dění ve vesmíru v prosinci 2021 |
Konečně Vánoce
Mezititulek je míněn jen trochu ironicky. Když byl projekt kosmického teleskopu budoucí generace v roce 1998 poprvé představen, ještě pod názvem NGST (Next Generation Space Telescope), měl už dnešní podobu a s jeho startem se počítalo v roce 2007! Naposledy jsem sliboval jeho start na konci října, aby se dva dny po zveřejnění mého topocenrického pohledu na říjnovou oblohu datum startu posunulo na „nejdříve 18. prosince.“ Teď platí, že JWST, tedy kosmický teleskop Jamese Webba, který představuje mezinárodní partnerství mezi americkou NASA, evropskou ESA a Kanadskou vesmírnou agenturou (CSA), má odstartovat 22. prosince 2021. Pro astronomy to budou ty největší Vánoce všech dob.
Konečně léto?
Pro uklidnění po tom vánočním vzrušení mám na závěr ještě jedno setkání Měsíce s planetou – na ranní oblohu se vrací Mars. A zrovna v blízkosti hvězdy Antares, která se Marsu natolik podobá, že podle něj vlastně dostala i jméno (ve verzi Ares – Antares, podle vzoru Arktida – Antarktida). Porovnejte sami. Na Silvestra bude poblíž ještě tenký srpek Měsíce couvajícího do novu, který nastane 2. ledna 2022. Přestože, jak jsem psal výše, teprve nedávno začala astronomická zima, může nás, kteří od konce srpna netrpělivě čekáme na červenec, hřát skutečnost, že Antares je nejjasnější hvězdou letního souhvězdí Štíra. A když jsou vidět letní hvězdy, bude jistě léto co nevidět zpátky.
Přeji Vám, milí čtenáři, klidné Vánoce a úspěšný start do nového roku.
Jan Veselý
Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.
Jan Veselý
Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.
Jan Veselý
Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.
Jan Veselý
Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.
Jan Veselý
Polední klid na Marsu i na Zemi

Obloze vládnou Jupiter se Saturnem a Merkur s Venuší s námi hrají tradiční únikové hry. Mars se schovává za Sluncem, což má překvapivě zajímavé důsledky. Tak vypadá Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2021.
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Nejčastější pravopisné chyby, odhalíte je u přijímaček všechny? Zkuste to nanečisto
Premium Český pravopis se na první pohled může zdát spletitý. Pokud ale znáte potřebná pravidla, kterými se...
Vzpoura dezolátů. Po ceně za nejlepší fotku přišlo obvinění z montáže
Seriál Po sérii vyhrocených přelíčení s duem Tušl a Čermák čekal klidné odpoledne. Nakonec se ale strhla...
ČT po volbách: opozice chystá radikální změny. Dotknou se poplatků i platů
Premium Českou televizi čekají po podzimních volbách dost možná velké změny. Hnutí ANO, které je podle...
Mastné Velikonoce. Letenky podražily o třetinu, parkování na dvojnásobek
Premium Přestože jsou Velikonoce až za měsíc, cestovní kanceláře už u nejoblíbenějších destinací hlásí...

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 602x