Její zářivá jasnost Jitřenka
Venuše nejdále od Slunce
Nejjasnější z planet je i v březnu nepřehlédnutelnou Jitřenkou, dosahuje v tomto měsíci tzv. maximální západní elongace. Znamená to, že při pohledu ze Země je v největší úhlové vzdálenosti od Slunce. Nejde tedy o největší vzdálenost fyzickou, ale o období nejlepší viditelnosti na naší pozemské obloze.
Spolu s Venuší se na ranní obloze nachází také Mars, který je ale mnohem slabší a mnohem níže nad obzorem, takže se poněkud ztrácí v červáncích. Ke vzájemné konjunkci, kdy si byly obě planety úhlově nejblíž, došlo 6. března 2022.
Maximální elongace nastává 20. března, ale vzhledem k tomu, že v únoru dosáhla Venuše nejvyšší jasnosti, je celý březen obdobím její nejlepší letošní viditelnosti. Na konci března najdeme na ranní obloze spolu s Venuší a Marsem, také planetu Saturn, která byla na počátku tohoto kalendářního měsíce ještě úhlově příliš blízko ke Slunci. Na samém konci března se k planetám přidá srpek couvajícího Měsíce.
Poslední zimní úplněk
Na začátku měsíce, 2. března 2022 v 18:34 SEČ, byl Měsíc v novu. V první polovině března tedy dorůstá na večerní obloze. První čtvrt nastává 10. března v 11:45 a úplněk 18. března v 8:17. To bude poslední zimní úplněk.
Dění na obloze a ve vesmíru v březnu 2022 |
Jarní rovnodennost, která zahajuje astronomické jaro, letos nastává 20. března v 16:33 SEČ. Ve škole se většina z nás učila, že jarní rovnodennost přichází zpravidla 21. března a že při rovnodennosti je noc stejně dlouhá jako den. Ani jedno z těch dvou tvrzení však není pravdivé.
Kdy začíná jaro?
Jarní rovnodennost nastává zdaleka nejčastěji 20. března. Například do konce 21. století se už jarní rovnodennosti 21. března vůbec nedočkáme, nejbližší připadne až na rok 2102. Naopak několikrát za toto století nám astronomické jaro začne už 19. března. Graficky vypadá statistika jarní rovnodennosti takto:
Musím ovšem přiznat, že jedno století je z hlediska této statistiky nedostatečně velký vzorek. Měli bychom sledovat celý 400letý cyklus gregoriánského kalendáře. V celém cyklu se 21. březen ocitá na druhém místě a v posledním století před výjimkou z výjimky se četností dotahuje na 20. březen, nikdy jej však nepřekoná. Více o tom v blogu Včera, dnes nebo zítra? Tam se také dozvíte, jak je to s tou výjimkou z výjimky.
V neposlední řadě je také potřeba dodat, že uvedená statistika platí pro začátky jara v SEČ. V časových pásmech ležících dále na východ se 21. březen prosazuje poněkud více, ale nikde na zeměkouli nepřevažuje.
Opravdu rovnodennost?
Detailisté si jistě dávno všimli, že při rovnodennosti nejsou dny a noci stejně dlouhé. Například letos je 20. března den o 10 minut delší než noc. Věc má fyzikální příčinu. Obklopuje nás totiž vzduch, v němž se sluneční světlo láme. Díky tomuto jevu – atmosférické refrakci – vidíme při západu a východu Slunce nad obzorem vlastně jen jeho obraz. Skutečný sluneční kotouč je už nebo ještě celý pod obzorem. Díky tomu, že nám refrakce ráno i večer Slunce poněkud „přizvedává“ nad obzor, máme o rovnodennosti delší den než noc. Dohromady ovšem mají stále svých poctivých 24 hodin.
Představa o stejně dlouhých dnech a nocích při jarní a podzimní rovnodennosti je tedy jen přibližně správná, ale na základní školu patří. Skutečná definice rovnodennosti je totiž pro děti (a nejen děti) poněkud hůře stravitelná. Rovnodennost je okamžik, kdy se Slunce ocitne v uzlu své zdánlivé dráhy mezi hvězdami, tedy na průsečíku ekliptiky a světového rovníku. Jak to vypadá při pohledu ze zemského povrchu definice neřeší.
Ranní konjunkce
Fáze Měsíce na jaře pokračují poslední čtvrtí 25. března 2022 v 6:36 SEČ. Další nov nastane až počátkem dubna.
Ještě v březnu však, týden po začátku astronomického jara, nastane jiné neštěstí. V noci z 26. na 27. březen u nás zavedeme tzv. „letní čas“. Loni to při jeho zavádění vypadalo takto:
Letním časem budou poněkud poznamenáni pozorovatelé ranní konjunkce Měsíce s Venuší, Marsem a také Saturnem, který se nad jihovýchodním obzorem začíná vynořovat právě koncem března. Setkání Měsíce s trojicí planet budeme moci sledovat 28. března okolo 6:15 SELČ nízko nad jihovýchodním obzorem. Ve skutečnosti bude teprve 5:15.
Jupiter je zatím nepozorovatelný, ale až se v dubnu přidá k ranním planetám, máme se na co těšit. Měsíc se na jaře s planetami množícími se na ranní obloze setká ještě několikrát. Pro netrpělivé: stručnější celoroční přehled dění na obloze a ve vesmíru najdete na serveru astro.cz. Tak se tedy těšme. Snad bude na jaře i v tom „letním“ čase líp.
Jan Veselý
Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan
Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.
Jan Veselý
Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem
Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.
Jan Veselý
Největší astronomické Vánoce
Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.
Jan Veselý
Trpaslík číslo 1
Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.
Jan Veselý
Polední klid na Marsu i na Zemi
Obloze vládnou Jupiter se Saturnem a Merkur s Venuší s námi hrají tradiční únikové hry. Mars se schovává za Sluncem, což má překvapivě zajímavé důsledky. Tak vypadá Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2021.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Prodlužte kompenzace za nucenou sterilizaci, naléhá Rada Evropy na Česko
Komisař pro lidská práva Rady Evropy Michael O’Flaherty se tento měsíc obrátil na české ústavní...
Asad byl do azylu přepraven velmi bezpečně, uvedl ruský představitel
Syrský prezident Bašár Asad, jehož režim o víkendu padl, byl do Ruska převezen velmi bezpečným...
Poslanci mají dokončit schvalování novely lex Ukrajina o ochraně uprchlíků
Sněmovna má ve středu dokončit schvalování novely lex Ukrajina, která má zajistit uprchlíkům před...
Senát schvaluje, že budou prodejci zbraní muset hlásit podezřelé nákupy
Senát ve středu schvaluje novelu zákona o zbraních, podle které budou muset prodejci zbraní a...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...
- Počet článků 71
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 599x