Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Bezvadný článekR^. 15.prosince si nesmím nechat ujít pohled na Venuši, Saturn Jupiter v jedné řadě. Dávám si to do upomínek.:-)

0 0
možnosti
JK

Já hodně obdivuji souhvězdí Orion. Už je zase na popůlnoční obloze vidět. Nejlépe tak po čtvrté hodině ráno. To souhvězdí je takové monumentální. Ale kroutím hlavou nad tím, jak o něm píše Škvorecký ve Zbabělcích. Ten také v knize obdivuje Orion a to na východě 8.května. A rozplývá se nad tou načervenalou hvězdou vlevo nahoře. No, když to člověk ví předem, tak ji trochu jako načervenalou uvidí. Ale to je přece nesmysl. Podle vikipedie je Orion u nás naposled vidět ještě tak koncem dubna a to na západě. A Škvorecký uvádí, že 8.května 45 jednak vycházel měsíc a k tomu ještě ten Orion. Takže nejspíš kecal – no, spisovateli se to asi musí prominout – ale tohle si mohl odpustit. Pak to vrhá pochybnosti i na další texty v knize.

0 0
možnosti
JV

J78a70n 60V82e71s94e94l44ý

9. 10. 2021 12:16

Orion je 8. 5. východně od Slunce, takže kdyby byl vidět, tak by večer zapadal. Ale máte pravdu, že v červáncích mizí a na začátku května pozorovatelný vůbec není. Při východu Slunce je 8. 5. Orion ještě pod obzorem. Měsíc ovšem 8. 5. 1945 vycházel okolo půl páté letního času (který tehdy platil) jako tenký couvající srpek, společně s Venuší a zřejmě pro červánky neviditelným Marsem.

0 0
možnosti
MS

Úzký srpek měsíce ráno byl před pár dny téměř kolmý, asi díky největším sklonu ekliptiky kolem rovnodennosti a odchylce dráhy od ekliptiky vhodným směrem. Naopak planety Venuše, Jupiter a Mars jsou po západu Slunce poměrně nízko nad obzorem díky poloze na sestupné části ekliptiky.

0 0
možnosti
  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.