Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dubnové létavice, lyrické Lyridy

aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2019. Planety v dubnu vyklízejí pozice, ale zato budou padat hvězdy. Lyridy řadí astronomové mezi deset nejatraktivnějších meteorických rojů.

Zatímco počátkem března jsme mohli během jediné noci zahlédnout všech pět planet pozorovatelných očima a s pomocí dalekohledu ještě navíc Uran, v dubnu zůstává na večerní obloze osamělý a vzdálený Mars. Planeta, která byla v létě loňského roku pouhých 57 milionů kilometrů od Země, je teď vzdálená více než 300 milionů kilometrů a bude hůř. Na konci srpna letošního roku bude dokonce ve vzdálenosti přes 400 milionů kilometrů. Podstatné je, že Mars na obloze zaniká mezi hvězdami a tentokrát mu nepomůže ani rudá barva – nedaleko je Aldebaran, hvězda s podobně červeným odstínem světla, a hlavně momentálně mnohem jasnější. Protože se Mars nachází v souhvězdí Býka, dělá mu kromě Aldebaranu společnost ještě dvojice hvězdokup – Hyády, které tvoří hlavu Býka, a Plejády (Kuřátka).

3. 4. 2019 - Mars v souhvězdí Býka (Aldebaran, Hyády, Plejády).

Měsíc a planety

Záhy se na pár dní k Marsu přidá srpek dorůstajícího Měsíce, který je 5. dubna v 10:50 SELČ v novu a v následujících dnech se objeví na večerní obloze.

8. 4. 2019 - Měsíc v blízkosti Marsu v souhvězdí Býka.

První čtvrt pak nastává 12. dubna ve 21:05 SELČ a úplněk 19. dubna ve 13:12 SELČ. To je rozhodující úplněk pro letošní Velikonoce. Je sice už druhým úplňkem letošního jara, ale podle složitých pravidel pro stanovení Velikonoční neděle je právě toto první jarní úplněk, a tudíž je následující neděle 21. dubna 2019 Velikonoční. Poslední čtvrt Měsíce nastane 27. dubna v 0:18 SELČ (to znamená, že v normálním, středoevropském čase by to bylo 26. dubna ve 23:18).

Mezi úplňkem a poslední čtvrtí se Měsíc přiblíží k Jupiteru a Saturnu. Spolu s Jupiterem a hvězdou Antares ze souhvězdí Štíra uvidíme Měsíc 22. a 23. dubna, vždy ve druhé polovině noci. U Saturnu jej pak budeme moci pozorovat 25. a 26. dubna. Takže nakonec to s planetami není v dubnu tak úplně špatné.

23. 4. 2019 - Měsíc v blízkosti Jupiteru a hvězdy Antares ze souhvězdí Štíra.
25. 4. 2019 - Měsíc mezi Jupiterem a Saturnem na ranní obloze.

Nenápadné Lyridy jsou nej

Mezi úplňkem a poslední čtvrtí také vyvrcholí aktivita meteorického roje Lyrid. Jejich sláva podstatně zaostává za srpnovými Perseidami nebo například listopadovými Leonidami, ale astronomové řadí Lyridy mezi deset nejatraktivnějších rojů. Ve druhé polovině noci z 22. na 23. duben by se mohlo objevit až 18 meteorů za hodinu. To samo o sobě není mnoho, například Perseidy svou četností občas překračují 100 meteorů za hodinu, ale na druhou stranu, Lyridy jsou oblíbené hlavně proto, že se mezi nimi čas od času vyskytnou mimořádně jasné meteory – tzv. bolidy. Následující obrázek jasné Lyridy pochází z článku Karla Halíře na serveru astro.cz, jeho původním zdrojem (prazdrojem) je server space.com:

22. - 23. 4. 2019 - bolid (jasný meteor) z roje Lyrid.

V době nejvyšší aktivity, okolo druhé hodiny ranní (SELČ), je souhvězdí Lyry, z nějž „padající hvězdy“ zdánlivě vylétají, vysoko nad našimi hlavami. Skutečnost, že Měsíc bude právě mezi úplňkem a poslední čtvrtí, je pro pozorování meteorů nepříznivá. Měsíc je v tu dobu velmi jasný a v jeho rozptýleném světle zanikají slabší meteory. Právě proto je výhodou, že některé Lyridy jsou hodně jasné.

Meteory, neboli „padající hvězdy“ či „létavice“, jsou světelné úkazy v atmosféře vyvolané průletem drobných prachových zrníček, meteoroidů. Prach se s naším ovzduším střetává rychlostí desítek kilometrů za sekundu (za sekundu, nikoli za hodinu). Svou kinetickou energii předávají prachové částečky atomům plynů tvořících atmosféru. Ty se pak z vybuzeného (excitovaného, ale i ionizovaného) stavu vracejí k normálu tím, že energii vydávají jako fotony. Do série se slovy meteoroid a meteor patří ještě meteorit – to je kámen, který průlet atmosférou přežil a my jej můžeme na zemi najít. Většina meteoroidů se ale v atmosféře vypaří.

Pokud pozorujeme více meteorů, které zdánlivě vylétají ze stejného místa na obloze, hovoříme o roji. Za většinou rojů stojí komety, jež jsou zdrojem prachu, který se rozptyluje podél jejich oběžných drah. Pokud naše Země oběžnou dráhu některé z komet kříží, pozorujeme pak pravidelně jednou za rok meteorický roj. Mateřskou kometou Lyrid je C/1861 G1 (Thatcher), která byla objevena v dubnu 1861 (což se dá odvodit z jejího kódového označení).

Dění na obloze v dubnu 2019

Jak se pozná, že zdrojem Lyrid je právě kometa C/1861 G1? Astronomové z pozorování mnoha meteorů vypočítají, po jaké dráze se pohybují meteoroidy, jež ony romantické záblesky na obloze způsobují. A když se tato dráha shoduje s drahou některé z komet, máme prakticky jistotu, že jsme našli tu, ze které prachová zrnka pocházejí.

Zatímco jejich mateřskou kometu jsme vzhledem k její oběžné době 415,5 roku pozorovali jen jednou, meteory roje Lyrid pozorují lidé už dávno. Je to vlastně jeden z nejstarších známých rojů. Sledovali jej už v roce 687 před naším letopočtem čínští hvězdáři. Ve starověku sice neznali přesnou podstatu pozorovaného jevu, ale existenci roje zaznamenali spolehlivě.

Až tedy uvidíte koncem dubna padat hvězdu, něco si přejte. Určitě se vám to splní. Nápověda pro mladé muže: přidejte k Lyridám něco málo lyriky a máte naprostou jistotu ;-). Tato jistota je stará více než 2700 roků.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Veselý | pátek 29.3.2019 20:20 | karma článku: 10,65 | přečteno: 225x
  • Další články autora

Jan Veselý

Polední klid na Marsu i na Zemi

Obloze vládnou Jupiter se Saturnem a Merkur s Venuší s námi hrají tradiční únikové hry. Mars se schovává za Sluncem, což má překvapivě zajímavé důsledky. Tak vypadá Topocentrický pohled na vesmír v říjnu 2021.

6.10.2021 v 14:30 | Karma: 13,52 | Přečteno: 228x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Skryté nebeské poklady v září

Neptun je nejblíže Zemi, trpasličí planeta Ceres se setkává s Aldebaranem, Merkur je úhlově nejdále od Slunce. To vše a mnohem více obsahuje topocentrický pohled na neviditelný vesmír v září 2021.

7.9.2021 v 21:21 | Karma: 11,70 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Padající hvězdy a zářící planety

Na poslední chvíli uveďme na pravou míru několik omylů, které se týkají dnešních Perseid. Oblohu zdobí také planety... To je topocentrický pohled na vesmír v srpnu 2021.

12.8.2021 v 15:15 | Karma: 16,15 | Přečteno: 531x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Konečně zatmění! Po šesti letech

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červu 2021. Červnové noci jsou tak krátké, že končí dříve, než začnou, a tak se to nejzajímavější odehraje ve dne. Po šestiletém půstu uvidíme částečné zatmění Slunce.

9.6.2021 v 22:30 | Karma: 13,11 | Přečteno: 338x | Diskuse| Věda

Jan Veselý

Chcete vidět Merkur? Teď nebo nikdy!

aneb Topocentrický pohled na vesmír v květnu 2021. Květnové planetární divadlo začne na ranní obloze, ale postupně se přesune do večerních hodin. Pozornost by měla poutat Venuše a také Merkur.

30.4.2021 v 21:45 | Karma: 16,31 | Přečteno: 495x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Vláda má jednat o programu návratu části uprchlíků před válkou na Ukrajinu

15. května 2024  5:45

Program pomoci při návratu uprchlíků na Ukrajinu má na programu vláda. Platná podoba lex Ukrajina...

Ženě vybuchla ve vagině petarda, málem zemřela. Před soudem stane její manžel

15. května 2024  5:10

Před soud předstoupí Ukrajinec, který podle obžaloby loni v září v Kožlanech na Plzeňsku vážně...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 597x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.