Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Konečně zatmění! Po šesti letech

aneb Topocentrický pohled na vesmír v červu 2021. Červnové noci jsou tak krátké, že končí dříve, než začnou, a tak se to nejzajímavější odehraje ve dne. Po šestiletém půstu uvidíme částečné zatmění Slunce.

Blíží se slunovrat. Z pohledu naší severní polokoule letní – 21. června v 5:32 SELČ se Slunce ocitne na obratníku Raka a u nás začne astronomické léto. Noci okolo letního slunovratu trvají na 50. rovnoběžce 8 hodin, přičemž stmívání trvá více než čtyři hodiny a rozednívání také. Pokud vám to počtářsky nesouhlasí, je to v pořádku. Astronomická noc v červnu vůbec nenastává. Slunce totiž u nás neklesá dostatečně hluboko pod obzor, takže červánky se po celou noc přesouvají ze severozápadu na severovýchod, ale ani na chvíli nezmizí. Tedy než se stihne setmít, už se dávno rozednívá. A tak se pusťme do dění na denní obloze.

Po šesti letech aspoň kousek

Bezesporu nejzajímavější událostí června, a možná i celého roku, je zatmění Slunce 10. června 2021, které od nás uvidíme jako částečné. Měsíc byl 2. června v 9:24 SELČ v poslední čtvrti a od té doby couvá do novu, který nastává právě 10. června ve 12:52 SELČ. Při tomto novu se Měsíc nachází přesně v rovině, v níž Země obíhá okolo Slunce, a proto způsobí sluneční zatmění. Jako prstencové bude vidět v Arktidě – nejlépe na severu Grónska a Kanady. U nás bude ze Slunce chybět jenom kousek.

10. 6. 2021 - částečné zatmění Slunce dosáhne u nás maxima okolo 17 %.

Dá-li se přemluvit počasí, máme u nás šanci zahlédnout až 19% zatmění, a to na severozápadě Čech – v Krušných horách. Naopak na jihovýchodní Moravě, která bude nejdále od tzv. pásu anularity, bude mít zatmění v maximu jen něco málo přes 13 %. Tím se myslí, že se Měsíc „zakousne“ do Slunce o uvedená procenta jeho průměru. V astronomickém středu České republiky, tedy na průsečíku 50. rovnoběžky severní šířky a 15. poledníku východní délky, bude průběh zatmění vypadat takto:

10. 6. 2021 - schema průběhu zatmění Slunce platné pro průsečík 50. rovnoběžky severní šířky a 15. poledníku východní délky.

Kdy příště?

Zatmění Slunce patří ke vzácnějším úkazům, což můžeme doložit tím, že jsme se dočkali po více než šesti letech. Naposledy bylo zatmění Slunce viditelné od nás v březnu roku 2015. Ovšem zatmění nenastávají pravidelně. Průměrně z našeho území můžeme vidět tak jedno za tři roky, ale po obdobích půstu přicházívá hojnost, a to právě teď.

Během následujících deseti let uvidíme ještě 6 zatmění, nejbližší v říjnu 2022. V roce 2026 zažijeme velmi hluboké zatmění, které ale vyvrcholí praktiky v okamžiku západu Slunce za náš obzor. Velké zatmění nás čeká také v roce 2030. Když trochu skočíme do budoucnosti, pak najdeme další období půstu, kdy mezi roky 2039 a 2048 nebude od nás vidět ani jedno zatmění Slunce. Stále je řeč o částečných zatměních. Informace o tom, že nejbližší úplné zatmění Slunce bude z našeho území viditelné v pátek 7. října 2135 je už notoricky známá. Méně se mluví o tom, že v roce 2093 uvidíme prstencové zatmění.

Dění na obloze v červnu 2021

Při pozorování zatmění je také důležité si chránit oči. Nejlépe speciálními brýlemi na Slunce. Obyčejné sluneční brýle neposlouží – ty postačí jako ochrana před zářením odraženým od krajiny a předmětů okolo nás, či rozptýleným ve vzduchu, ale na přímé pozorování Slunce určeny nejsou. Brýle na Slunce lze koupit na hvězdárnách. Improvizovat můžeme s pomocí svářečských filtrů – česká norma dokonce přímo uvádí, že propustnost filtru na pozorování Slunce musí odpovídat filtru na sváření, a to nejméně číslo 14. Nemáme-li tak tmavý filtr, můžeme jejich čísla z hlediska propustnosti sčítat, takže například 6 + 8 je 14 nejen v počtech, ale také ve svářečských filtrech, pokud použijeme dva za sebou.

Ochranné brýle na pozorování Slunce.

Planety a Měsíc

Přestože noci teď vypadají jako chronický soumrak, planety a Měsíc pozorovat můžeme. Pět planet viditelných pouhým okem se na obloze uspořádalo do tří skupin. Ta nejméně početná obsahuje pouze Merkur, který je zcela nepozorovatelný. Na večerní obloze svítí Venuše jako večernice a severovýchodně od ní méně nápadný Mars. Začínají být vidět okolo 22. hodiny. Simulace z programu Stellarium ukazuje setkání Měsíce s Venuší a Marsem 12. června. Dvojice hvězd nad Měsícem patří do souhvězdí Blíženců.

12. 6. 2021 - Měsíc u Venuše a Marsu na večerní obloze.

Na ranní obloze najdeme Saturn s Jupiterem. K nim se Měsíc, který mezi tím projde 18. června v 5:54 SELČ první čtvrtí a 24. června ve 20:40 SELČ úplňkem, přiblíží na konci měsíce. Na obrázku jsou zachyceny polohy Měsíce vůči hvězdám a planetám od 27. do 29. června, vždy pro třetí hodinu ranní.

27. až 29. 6. 2021 - Měsíc spolu se Saturnem a Jupiterem na obloze okolo 3. hodiny ranní.

A to je, milí čtenáři, pro červen všechno. Noci jsou krátké, a tak byl krátký i tento příspěvek v blogu. Těším se na shledanou v červenci, kdy se vrátí nejen astronomické noci, ale snad i svět pomalu do svého normálu.

Autor: Jan Veselý | středa 9.6.2021 22:30 | karma článku: 13,11 | přečteno: 338x
  • Další články autora

Jan Veselý

Její zářivá jasnost Jitřenka

Planety viditelné očima opustily večerní oblohu a postupně se stěhují na tu ranní, kde se seskupují okolo Venuše, aby na jaře zahrály několik představení pro ranní ptáčata. To je topocentrický pohled na vesmír v březnu 2022.

9.3.2022 v 9:30 | Karma: 11,05 | Přečteno: 342x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Nejmenší z trpaslíků mezi Kuřátky a první Američan

Saturn je nepozorovatelný, ale ostatní planety jsou vidět ráno a Venuše dosáhne nejvyšší jasnosti. Amerika bude slavit 60. výročí svého prvního astronauta na oběžné dráze. To je Topocentrický pohled na vesmír v únoru 2022.

9.2.2022 v 19:00 | Karma: 10,82 | Přečteno: 217x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Krátká epizoda s Merkurem a nekončící Vánoce s Webbem

Webbův teleskop je konečně vesmírný a oblohou se mihnou všechny planety pozorovatelné očima. Vidět jsou Jupiter a Mars, objeví se Venuše, zmizí Saturn, Merkur se objeví i zmizí. To je topocentrický pohled na vesmír v lednu 2022.

7.1.2022 v 19:00 | Karma: 12,57 | Přečteno: 256x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Největší astronomické Vánoce

Planety hřadují na večerní obloze, Webbův teleskop je natankován palivem, vánoční kometární chiméra je na scéně a vrací se letní souhvězdí. To je topocentrický pohled na vesmír v prosinci 2021.

9.12.2021 v 22:22 | Karma: 15,95 | Přečteno: 315x | Diskuse | Věda

Jan Veselý

Trpaslík číslo 1

Na listopadové obloze uvidíme Měsíc na tradiční cestě mez planetami a od fáze k fázi. V souhvězdí Býka můžeme zkusit najít Ceres – první „bývalou planetu“ Sluneční soustavy. To je Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2021.

31.10.2021 v 18:00 | Karma: 10,63 | Přečteno: 242x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 598x
Zabývám se popularizací astronomie a příbuzných věd v instituci zvané Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, takže jsem vlastně učitel bez povinnosti zkoušet, známkovat a udržovat kázeň. Učím fyziku na gymnáziu, kde čelím všem těm povinnostem, od nichž jsem na hvězdárně osvobozen. Kromě fyzikálního pohledu na svět mě zajímá hlasitá hudba (od pankáčů po Šostakoviče), objevování soudobé hudby (tzv. vážné), divadlo, opera, výtvarné umění a historie.