Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V zimě do Rigy

V nejchladnějších měsících se obvykle nejezdí na sever. A není to úplně náhoda. Přesto, Lotyšsko má co nabídnout i v sychravém počasí a v době, kdy den má sotva 6 hodin.

Hned, jak koupíme letenky z Vídně s Ryanem, jako obvykle za pár kaček, koukám na předpověď. Píšou, že ve dne -5°C a v noci -15°C, střídá se sněžení s polojasnem. To zní jako romantika. Než se ale přiblíží termín, naruší se polar vortex a rázem jsou to jiné cifry. Přichází déšť a obleva. Koneckonců ani u nás to nebylo jiné a, podobně jako u nás, ani v Rize z předvánočního sněhu za pár dní nic nezbylo.

Riga má dost co nabídnout, a to na malém prostoru. Ubytováváme se ve Tree House Hostel, což je místo se skvělou atmosférou přímo v centru Rigy, které ale trpí na lowcostové bolístky. Výhodou je, že je to odtud všude blízko. Například do pivnice Two More Beers, kde je ohromující výběr piva, včetně pitelných lotyšských speciálů a, po částech, bizarních místních specialit od dezertu z žitného chleba, přes šproty, až po plechovku s losím masem.

Dekustační prkénko v Two more beers
Los s žitným chlebe v Two more beers
Jedna z mnoha dekorací v Two more beers

Druhý den ráno máme výsadu, že poprvé a naposledy za náš pobyt vidíme modrou oblohu. Toho je potřeba okamžitě využít, abychom vylezli na věž kostela sv. Petra. Vyhlídková plošina je ve výšce 72 metrů a  historické centrum máme jako na dlani. I samotný kostel stojí za to - 800 let stará budova má obnažené cihly zvenku i zevnitř. Trochu jako katedrála na Starém Brně.

Vedle toho evangelická katedrála, stavba původně ze 13. století na druhé straně historického centra, což znamená asi tak 400 metrů vzdušnou čarou, působí více uhlazeně a prosvětleně. Hlavní atrakcí jsou tu varhany s 6768 píšťalami s přilehlým klášterem, který slouží jako galerie středověké armádní techniky. Inu proč ne.

Chodby v přllehlém klášteře
Chodby v přllehlém klášteře

Popojdeme o kousek dále a mě zaujme pěkná budova s lotyšskou vlajkou. Před ní jsou limuzíny a tak se jdu podívat dovnitř, protože dveře jsou dokořán. Za pár sekund je u mě sekuriťák a říká mi, že tady to není pro veřejnost. Ok ok, povídám a vycouvu. Druhý den se dozvím, že jsem se pokusil vlézt do parlamentu.

Lotyšský parlament

Na druhý den se domluvíme na komentovanou prohlídku, abychom získali širší kontext. Provází nás vysokoškolský student Richard. Geograficky procházíme skoro totéž, ale najednou vše získává jiné barvy. Vypráví například o tom, jak v 30. letech, kdy bylo Lotyšsko nezávislé, vedl Lotyšsko kvazidiktátor Ulmanis, který se zhlédl v “diktátorech z balkonu”. A tak nechal strhnout budovy vedle evangelické katedrály, aby vytvořil prostranství, že kterého na něj bude dobře vidět z balkonu rozhlasu. 

Náměstí před katedrálou
Náměstí před katedrálou

V době naší návštěvy to tu žije ze setrvačnosti vánočních trhů. Richard nám vypráví, že se tu děje leccos, že jednou šel kolem a vidí spoustu podivně poskakujících dětí v bíložlutých kostýmech. Ptal se, co se děje a dostalo se mu odpovědi: vždyť je přece mezinárodní den vajec.

A pak se teprve rozjede. Mluví o tom, že Riga si zachovala svůj středověký ráz a Sověti ji po válce jednoduše nechali polorozbořenou a bez života. V 80. letech ale někoho v Moskvě napadlo, že natočí svého Sherlocka Holmese. Jenže, kde ho natočit, když nemáme Londýn? Co takhle Riga. Richard povídá: “Ještě dnes za mnou přijde občas na prohlídku, někdo ze starší generace, a povídají: Tady to úplně vypadá jako v Londýně. Ptám se: A byl jste v Londýně? Oni, že ne, ale že to tu vypadá úplně jako v Londýně.”

Dnes už vypadá centrum Rigy o něco lépe, než za sovětské éry, přesto je celá řada budov zchátralých, protože se úřady snaží najít majitele z předokupační doby, ale nedaří se jim to. Ptám se na onu okupaci - jak vnímají Lotyši dobu, kdy byli součástí Sovětského svazu. Odpověď je rezolutní: Byly jsme obsazení a tak to celý národ vnímal. Jistě, byli tu lidé, co více či méně kolaborovali s Rusy, ale stejně tak tu byli partyzáni, kteří ještě v 50. letech útočili na sovětské pozice.

Trochu z veselejšího soudku je dětské hřiště vedle evangelické katedrály. Betonové cosi se sochami zvířat je prý ale spíš královstvím omladiny, protože malé děti nenapadne si hrát mezi depresivními soškami sovy, jednorožce a pásovce. Jediné, co trochu připomíná dětské hřiště, je kolotoč uprostřed. Richard tuto epizodu uzavírá slovy: “Naproti je můj oblíbený podnik. Nechtějte vědět, co všechno už jsem viděl se dít kolem toho pásovce.”

 

Bronzková socha pásovce před depresivním dětským hřištěm

Posledním highlightem prohlídky je radniční náměstí, kterému dominuje Palác Černohlavců, postavený v roce 1344. Budova byla postavena pro cech svobodných německých kupců a  po dlouhá staletí to bylo faktické mocenské centrum Rigy. Za války byla budova úplně zničena a zbylo z ní jen sklepení. K osmistému výročí Rigy byla postavena replika budovy. Není to zrovna autentický kus historie, nicméně za vidění rozhodně stojí. 

Radniční náměstí s Palácem Černohlavců
Uvnitř Paláce Černohlavců
Uvnitř Paláce Černohlavců
Uvnitř Paláce Černohlavců

Tolik pro dnešek. Počasí nám nepřálo, proto byl náš pobyt v Rize dost i o jídle. O tom příště.

Autor: Jan Vaverka | pátek 17.2.2023 8:20 | karma článku: 15,80 | přečteno: 365x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 10. díl: Amazonskou džunglí

Jdeme do finále. Při sobotním ránu je v Leticii třicet stupňů a my vyrážíme na dvoudenní výpravu do amazonské džungle. Ale zase takový fofr to nebude, protože se do rána zřítil most do přístavu.

31.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,46 | Přečteno: 157x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 9. díl: Na cestě do Amazonie

Pár týdnů před odletem do Kolumbie psala Lufthansa, že nám ruší let zpátky do Evropy a že můžeme letět o několik dní dříve nebo naopak později. Když to dříve nejde, co s časem navíc?

24.5.2024 v 8:20 | Karma: 12,08 | Přečteno: 162x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 8. díl: Do Bogoty za jídlem

Kulinářská Bogota má vše. Komorní podniky, i obrovskou čtyřpatrovou restauraci, zapadlé bistro s exotickým masem i místo, kam zajít na fermentovanou kukuřici.

17.5.2024 v 8:20 | Karma: 13,65 | Přečteno: 247x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 7. díl: Bogota v jedné fotce

Předešlý blog ukázal Bogotu z různých stran. Co si z toho vzít? Jak jí porozumět? Zkusím na to jít i trochu jinak.

10.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,92 | Přečteno: 188x | Diskuse | Cestování

Jan Vaverka

Kolumbie - 6. díl: Poznáváme Bogotu

To takhle jednou v Bogotě.. Tak může začínat spousta našich historek. Ale vážně. Bogota je plná silných příběhů. Jak těch z historie, tak těch co tu napíšete. Začneme od zlata.

3.5.2024 v 8:20 | Karma: 14,92 | Přečteno: 187x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek

20. září 2024

Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...

Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film

20. září 2024

Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...

Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami

19. září 2024  19:55,  aktualizováno  22:06

Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...

Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný

19. září 2024  21:56

Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...

  • Počet článků 142
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 668x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik