Lednový Izrael - 5. díl: Negevská poušť

Pustina pokrývající polovinu plochy Izraele, posetá desítkami vojenských prostorů, ale i kaňony a antickými vykopávkami. Prostě ideální turistická lokalita. Co myslíte?

Právě Negevská poušť, kde je přítomnost armády znát jako nikde jinde a kde se odehrávaly všechny velké konflikty židovsko arabských válek 20. století, je dokonalým zapadákovem, který zatím turisté neobjevili. Přitom tu jsou jak úchvatné přírodní scenérie, tak i památky čilého obchodní ruchu z dob starověku, z dob takzvané Kadidlové stezky.

Kadidlovou stezku, která vedla z Gazy do Jemenu, spravovali Nabatejci, kteří ve starověku žili na území Arabského poloostrova a Levanty. Kolem Kadidlové stezky, která je podobně jako Hedvábná stezka rozvětvená po poměrně velkém regionu, vznikala bohatá obchodní centra, z nichž nejznámější je jordánská Petra. 

Na území Izraele se dochovaly pozůstatky 4 měst: Mamshit (řecky Memphis), Haluza, Shivta a Avdat. Avdat je nejzachovalejší, a nejdostupnější, a tedy i nejatraktivnější.

Avdat se tyčí na skále zhruba 80 metrů nad úrovní okolí. Nachází se poblíž silnice z Berševy do Micpe Ramon. Jde o nebývale zachovalý a rozsáhlý areál využívaný především v období 1. století před Kristem až 7. století po Kristu.

Avdat

To, co vám ale utkví při návštěvě v lednu, je především opuštěnost areálu. Po zaplacení 28 šekelů za osobu v návštěvnickém centru můžete vyjet autem až na horní parkoviště. V samotném areálu se můžete volně procházet a nikdo vás tu rušit nebude, protože tu není ani nohy. Prostě to tam máte sami pro sebe.

Avdat

Ale Negevská poušť není jen o antických památkách. Jižně od Avdatu se nachází Makhtesh Ramon (kráter Ramon) - největší erozní kráter na světě. Kráter má na délku 40 km, šířku 2 až 10 km a hloubku zhruba 500 metrů. Je tak absurdně velký, že si na jeho dně sotva uvědomíte, že jste v kráteru. Navíc tento úkaz je i poměrně těžké nafotit, pro jeho extrémnírozměry.

Na dně kráteru Ramon

Menší podobný kráter leží východně od Yeruchamu. Paradoxně se mu říká “Velký kráter”, přestože má rozměry “jen” 5 x 10 kilometrů a hloubku 400 metrů. Jestli Ramon leží mimo turistický zájem, byť je na hlavní silnici, Velký kráter je už úplně dokonalým zapadákovem. V jeho centru leží Color Sands, barevný geologický útvar, u něhož si můžete na lavičkách rozbalit piknik nebo sem vyrazit večer na pozorování hvězd.

Color Sands

Další kategorií jsou pak kaňony. Ten nejdostupnější se nachází hned v sousedství Avdatu a jmenuje se Ein Avdat Canyon. Přístup je k němu ze dvou stran - ze severu z Midrešet Ben Gurion, kde se nachází mj. univerzita Bena Guriona a hrobka Bena Guriona - zakladatele moderního Izraele, dále pak z jihu od vyhlídkové plošiny.

kaňon Ein Avdat

Dalším kaňonem, který stojí za návštěvu (a je dobře dostupný), je Červený kaňon u hranic s Egyptem. Už jen příjezd stojí za to, a to ať už přijíždíte ze severu po prázdné silnici č. 12 nebo po příkré silnici z jihu od Eilatu s nádhernými výhledy na Eilatský záliv.

Silnice č.12
Klesání k Eilatskému zálivu při západu slunce

Ke kaňonu je to od hlavní silnice zhruba 2 kilometry pro prašné cestě sjízdné osobním autem. Stezka vede jak dnem kaňonu, kde jdete mezi hladkými skálami vytvořenými vodní erozí, tak po jeho okraji, kde máte dobrý výhled na okolní krajinu. Celý okruh zabere půlhodinu až hodinu.

Červený kaňon zvrchu

Praktické informace

Pokud jde o ubytování, skvělou volbou je White Hill Guesthouse. Za 95 šekelů dostanete nocleh se snídaní. Prostředí je přátelské a lokalita ideální pro prozkoumávání okolí.

Mimo to Negevská poušť umožňuje na více místech, z nichž jsem některá už dříve zmiňoval, divoké stanování, stejně jako polodivoké kempování jako například v Borot Lots Campground. Jinak jsou ale kempy především kolem Makhtesh Ramon a silnice 90 od Eilatu k Mrtvému moři. U silnice 12 nenajdete žádný.

Pokud jde o Eilat, zde je ubytovacích kapacit spousta. Nicméně je to přímořské letovisko a najít zde levný nocleh nemusí být snadné. I zde je místo pro kempování u cesty k egyptské hranici. Pokud ale chcete mít střechu nad hlavou, nejlevnější variantou je Arava Hostel s cenou okolo 90 šekelů za osobu a noc se snídaní, případně Hotel Pegasus s podobnou cenou.

Asi nepřekvapí, že stravovacích zařízení je v Negevské poušti jako šafránu. Tady musíte být předzásobeni z obchodů v městech. Ani v Eilatu není až tak moc stravovacích zařízení. Přecjen většina návštěvníků tu přebývá v hotelech. Jedinou zkušenost, kterou mám, a to velmi dobrou, mám z restaurace The Brewery. Mají svoje pivo, které je velmi povedené, dobře tu i vaří a navíc tu večer bývá živá hudba.

Restaurace The Brewery

Příště se zaměřím na cestu z Izraele. Z té se může stát tak trochu úniková hra.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Vaverka | pátek 21.2.2020 8:20 | karma článku: 20,85 | přečteno: 390x