Kosovo - 2. díl: Srdce Srbska

Proč mají Srbové tak těsnou vazbu na Kosovo? Odpověď leží mimo jiné v kosovských městech Peć a Dečani.

Klášter Visoki Dečani leží na slepé silnici, která míří severozápadním směrem z Dečani ke hranicím s Černou Horou. Po cestě je checkpoint a u ní jednotky KFOR. Žádají nás o pasy. Po krátké prohlídce je vrací. Jedeme dál až dojedeme ke klášteru. U vstupu je další checkpoint. Voják s vlajkou Itálie na rameni vytahuje Nokii 3310 a telefonicky ověřuje, jestli nás může pustit dovnitř. Opět jsme požádáni o pasy s tím, že nám povolení ke vstupu vydá, ale pas musíme dát do zástavy. Fotit se u checkpointu nesmí, nicméně dostaneme svolení si aspoň vyfotit access card.

 

Tahle procedura říká mnohé o tom, jak se věci opravdu v Kosovu mají, když musí pravoslavné památky chránit KFOR a každý návštěvník je lustrován. Ne že by nám to pokazilo den, nicméně napjatá atmosféra je tu cítit a v tomto kontextu vyvolává zvláštní pocit i to, že jsme tu jediní návštěvníci. Ten pocit nadto umocňuje uvědomění, že mniši, kteří tu žijí, jsou z důvodu ochrany jednotkami KFOR v absolutní izolaci.

Klášter je nejzachovalejší srbskou památkou v Kosovu. Pochází ze 14. století a uvnitř si připadáte pomalu jak v Sixtinské kapli. Malby sahají od země až ke stropu. Dost dobře se to nedá ani vyfotit.

Klášter Visoki Dečani zvenku
Klášter Visoki Dečani zevnitř

Jen pár kilometrů na sever je Peć a Pećský manastir. Ten není tak pompézní jako Visoki Dečani, ale má pro Srby mnohem větší význam, protože je centrem srbského církve. 

Pećský manastir

Komplex vznikl mezi lety 1230 a 1330, tedy, jak by Srbové řekli, dovno pře příchodem Turků na Balkán. Proti klášteru Visoki Dečani působí Pećský manastir poněkud omšele a temně, ale možná to mu dává větší autenticity.

Pećský manastir

Nadto je klášter obklopen divokým pohořím Rugova, které se strmě vypíná při hranicích s Černou Horou.

Pećský manastir není samota jako Visoki Dečani, je de facto na okraji města. I tady operuje KFOR, ale režim není tak přísný. Po ukázání pasu nás vpouští vojáci dovnitř. I tady jsme sami, i tady se “normálně žije”.

Den se blíží ke konci. Počasí nám nepřeje úplně dokonale, přesto volíme nocleh v Pensionu Panorama vysoko v horách. Pan domácí se jmenuje Armando a je to energetický borec, který se s námi sejde v Peći a snaží se na nás nasypat všechny instrukce předtím, než nás vyšle do hor na samotu.

I za ne úplně optimálního počasí je cesta údolím zážitek. Skalní stěny sahají stovky metrů vysoko a cesty jsou úzké.

Pohoří Rugova
Pohoří Rugova

Den končí v chatce s krbem. Je tu takový klid a tma, až to děsí. Na druhý den chceme jet do Albánie do údolí Valbona. Má tam být lepší počasí a toto údolí je mnohem dostupnější z Kosova než z Albánie.

O tom příště.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Vaverka | úterý 27.12.2022 8:20 | karma článku: 19,96 | přečteno: 396x