Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chile - 1. díl: Na cestě na chilskou Atacamu

Stačilo pět hodin v letadle a jsme ze zelené Kolumbie na jednom z nejsušších míst planety. Přilétáme do chilské Antofagasty, která je ve srovnání s Kolumbií dost jiným světem.

Pět hodin v letadle dobře dokladuje, jak je Jižní Amerika velká. Cali, odkud startujeme,  je na třetí rovnoběžce severní šířky, zatímco Antofagasta je těsně pod obratníkem Kozoroha, tedy zhruba na půli cesty z Kolumbie na jižní konec jihoamerického kontinentu. Také let samotný je docela zážitek. Z Kolumbie a Ekvádoru toho není vidět mnoho, ale jakmile se dostaneme nad peruánské Andy, je to jiná show.

Peruánské ledovce

Podobně jako v Kolumbii, je v Chile cesta přes všechny kontroly hotová anabáze. Po pěti hodinách v letadle s kolumbijskými a chilskými rodinkami, kdy to chvílema vypadá jako na karnevalu, překvapí, že pasovka proběhne docela hladce. Jeden by si řekl, že to je za náma, ale pak nás zastaví borec a ptá se: kde máte vstupní formulář? Když mu povím, že ho nemám, odkáže mě na příhrádku, kde si máme svůj vyplnit.

Potud dobrý. Vyplním a podávám. On se zakaboní a povídá: “Country of origin Czechia? You arrived from Colombia!” Ptám se, jestli to můžu přepsat, on že ne, že vyplnit celé znova. Tak jdu na to podruhé. Opět se zakaboní a povídá: ale vždyť místo vstupu není Antofagasta Airport, ale Aeropuerto de Antofagasta Andrés Sabella. Tak jdu na to potřetí. To už mě pustí. V tu chvíli zbývá 5 minut do zavření First Car Rental, kde na nás má čekat 150 koňové Chery Tiggo.

Borec na přepážce vůbec anglicky neumí, ale vyřešíme to na dálku přes jeho šéfku na telefonu. Beru do ruky techničák a vidím 75 kW. To mi nezní jako 150 koní. Ptám se jestli, je třeba platit mýtné na cestě do Antofagasty. Samozřejmě že ano, hned na výjezdu z letiště. A jedině cash. A tak ještě hledáme bankomat. Začátek docela ostrý. Ale míříme do Antofagasty.

Chile je velká země. Má 756 626 km2, takže je větší než jakákoli země v Evropě mimo Ruska, které ale beztak neví, kde má hranice. Tvar je ale specifický, protože od severu k jihu má přes 4000 kilometrů, a tak se tu krom tropického deštného pralesa prostřídá vše, na co si vzpomenete.

Jak daleko jste od Chile v jednotce Chile

Centrem Chile je Santiago, kde žije zhruba třetina chilské populace. Antofagasta je třetím nejlidnatějším městem Chile a se svými 400 tisíci obyvateli působí jako nafouknutý Zlín. Hlavní dění je kolem tří páteřních ulic, které mají na délku zhruba 15 kilometrů.

Velikost Chile dobře dokladuje, že z Antofagasty je to do Santiaga zhruba 1300 kilometrů, z větší části bez dálnice. Jako byste z Brna jezdili na místo do Prahy třeba do Rigy. Myslíte si, že v Antofagastě už jste na severu? I to je trochu zavádějící, protože na hranice s Peru je to z Antofagasty ještě 800 kilometrů. V neposlední řadě je tu zavedená představa, že Chile je sice dlouhé, ale úzké. To je pravda jen z části - z Antofagasty je to na hranice s Argentinou 450 kilometrů, z toho po dálnici jen necelá stovka.

Co čekat od Chile? Chile je takovým Švýcarském Jižní Ameriky. Ve srovnání s Kolumbií je v Chile zhruba dvojnásobná dolarová čistá mzda i zhruba dvojnásobné HDP na obyvatele. Proti Bolívii je rozdíl ještě propastnější. Chile působí obecně velice civilizovaně, skoro jako západní Evropa - zaplatíte často kartou, lidé tu občas mluví anglicky, auta na červené stojí a tak podobně. Nutno podotknout, že to ale neznamená, že tu nejsou velké sociální rozdíly.

To podsouvá hned naše první ubytování, které trochu připomíná náš první nocleh ve Facatativě v Kolumbii. Nocujeme v pěkném apartmánu ve 4. patře patnáctipatrového bytového domu. V areálu, který je oplocený a má ochranku. Směrem do centra je čtvrť s malými dvoupodlažními domky. Ta je rovnou obezděná.

Centrum působí uhlazeně a čistě. V Antofagastě je univerzita, velká vojenská posádka a mezi těmi výškovými budovami a za pěkného počasí to vypadá jako na spoustě jiných míst od Italské riviéry po Bahrain.

Až za městem je to trochu jiný příběh. Jak skončí zástavba, rozevírá se dlouhá prázdná pláž podél silnice 1.

Trochu to jen kazí, že silnici 1 chybí asi 60 kilometrový úsek do El Cobre, kde je pobřeží až příliš divoké. Dojedeme proto aspoň až na konec úseku sjízdného autem. Postupně mizí asfalt a nakonec, v sousedství opuštěné pláže, i cesta sama.

Je čas se otočit a vydat se na jih jinudy. A o tom příště.

Autor: Jan Vaverka | pátek 5.1.2024 8:20 | karma článku: 25,81 | přečteno: 1225x
  • Další články autora

Jan Vaverka

Kolumbie - 5. díl: Zpátky do Bogoty

Noční let z Bolívie a pak tak trochu jako bezdomovci v Bogotě, než nás vezmou na milost v hostelu. Plán na první den nemáme, o to zajímavější zážitky nám spontánní přístup nabídne.

26.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 159x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 10. díl: La Paz jako kulinářská destinace

Bolivijské pivo, bolivijské víno. Lama na prudko i lama v tortile. Ryby i polévky. Jednohubky i dezerty. La Paz má všechno.

19.4.2024 v 8:20 | Karma: 14,99 | Přečteno: 251x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 9. díl: Observatoř Chacaltaya

Kdysi nejvýše položené lyžařské středisko na světě a vedle něj atmosférická observatoř. Jak se sem dostat?

12.4.2024 v 8:20 | Karma: 12,13 | Přečteno: 218x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 8. díl: Na skok na Titicaca

Titicaca je nejvýše položené jezero na světě, na němž se provozuje komerční lodní doprava. Se svými 200 kilometry na délku mezi zasněženými kopci je to prostě unikum, kterému není nic podobné.

5.4.2024 v 8:20 | Karma: 13,11 | Přečteno: 192x | Diskuse| Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 7. díl: Na skok do Bolivijské Amazonie

Sto kilometrů vzdušnou čarou a jste z La Pazu v Amazonii. Ti odvážnější rovnou po silnici smrti. Je to kousek, ale zase takový fofr to není.

29.3.2024 v 8:20 | Karma: 16,29 | Přečteno: 222x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Co mírová konference v Čapím hnízdě, napadla Černochová Babišovu kritiku

30. dubna 2024  17:30

Ministryně obrany Jana Černochová ostře reagovala na kritiku české muniční iniciativy pro Ukrajinu...

Opilý řidič kličkoval Brandýsem. Čtyři tisíce pro každého, uplácel pak policisty

30. dubna 2024  17:03

V druhé polovině dubna zastavila policejní hlídka kličkující a pomalu jedoucí auto. Cizinec, který...

Došla na Majálesu voda? Odmítáme to, říká pořadatel. GIBS prověřuje zásah

30. dubna 2024  13:56,  aktualizováno  16:57

Na sobotním festivalu Majáles v pražských Letňanech nebyl problém pouze s vracením peněz za zálohy...

Masivní sucho je zpět, hrozí požár jako v Českém Švýcarsku, říká klimatolog

30. dubna 2024  16:53

Podcast V den pálení čarodějnic Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokým rizikem šíření požárů,...

  • Počet článků 137
  • Celková karma 15,05
  • Průměrná čtenost 648x
Jmenuju se Honza a jsu z Brna. Přiznávám, že někdy se to promítá i do mého stylu.

Vystudoval jsem Fyzikální inženýrství a nanotechnologie a později i Učitelství fyziky a matematiky pro střední školy. To se naopak projevuje v obsahové strnáce, zvláště tam kde jsem tématicky blízko astronomie.

Vždy jsem rád cestoval. Neprve prstem po mapě, později na vlastní pěst. První větší sólo cestou byl Kazachstán. A tam jsem začal psát cestovatelské blogy. Dnes píši hlavně o místech, o nichž není snadné získavat informace, nebo se tam najezdí v době, kdy cestuju já.

Dříve jsem byl více shromažďovatelem dat a mé blogy připomínaly turistické průvodce, dnes už píši spíše cestopisy.

Jsem subjektivní a mám své favority. Ale i o tom to je. Hlavní je nebýt předpojatý, protože svět je barevný a o překvapení není nouze.

Seznam rubrik