Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zabezpečme si svoje domácí WiFi připojení

„Od kterého poskytovatele máš doma internetové připojení?“ Ptal jsem se onehdy jednoho svého známého, když jsme se bavili o výhodách a nevýhodách jednotlivých providerů. „Já? Od žádného.“ Odpověděl a pak se rozpovídal o tom, jak je jednoduché „půjčit“ si připojení od sousedů.

Když člověk nežije zrovna někde na samotě u lesa, ale v běžné městské nebo vesnické zástavbě, obvykle bývá v dosahu celé řady WiFi zařízení, které pro šíření svého internetového připojení používají jeho sousedé. Stačí si kliknout pravým tlačítkem myši na ikonku bezdrátového připojení na liště, z nabídky vybrat volbu „Zobrazit bezdrátové sítě k dispozici“ a hned se nám zobrazí celá řada různě pojmenovaných WiFi vysílačů, s různou sílou signálu a různým způsobem zabezpečení. Z tohoto seznamu si ten můj známý vybírá takové, u kterých má dostatečně silný signál a které nejsou žádným způsobem zabezpečené. A když žádný nezabezpečený nenalezne? Pak prý použije dva vcelku jednoduché prográmky, které si stáhnul z nějakých hackerských stránek a které mu umožní prolomit šifrovací klíč tam, kde je použitý nejjednodušší způsob zabezpečení typu WEP.

Když se nám někdo „přes zeď“ připojí na naši WiFinu, není to nic příjemného a nemusíme o tom dokonce ani vědět. V lepším případě nám jen o trochu zpomalí internet, v horším může naše připojení používat k nekalým účelům, a v úplně nejhorším, pokud nemáme správně nastavený firewall, se může dostat k našim soukromým datům, které máme v počítači uložené. Proto je důležité, abychom si svou WiFinu řádně zabezpečili.

Někteří poskytovatelé nám dodávají WiFi routery s přednastaveným zabezpečením, jiní bez něj, a pokud si koupíme router sami, obvykle od výrobce zabezpečení nastavené nemívá. V každém případě bychom si jej měli zkontrolovat a zapnout, případně pokud je zapnuté, tak změnit heslo. Pokud vím, tak zabezpečení typu WEP je vcelku snadno prolomitelné, čím kratší šifrovací klíč, tím to zabere méně času. Typ WPA (WPA2) je už odolnější, ale zkušený hacker si prý dokáže poradit i s ním. Proto je dobré, zvlášť pokud používáme například internetové bankovnictví, abychom kromě zabezpečení použili také takzvané WLAN filtering, tedy sdělili naší WiFině, že smí obsluhovat pouze námi definovaný seznam počítačů.

Možná to zní složitě, ale ve skutečnosti to tak složité není. Ke každému WiFi routeru dostaneme k dispozici manuál, případně si jej můžeme vyhledat na internetu a stáhnout. Podle něj pak svůj router nastavíme, v sekci, která bývá obvykle pojmenovaná WLAN vybereme typ zabezpečení, nastavíme SSID (jméno naší WiFiny) a šifrovací klíč, respektive klíče. Pak si vyplníme „Whitelist,“ tedy seznam povolených MAC adres síťových karet počítačů, které se k WiFině smí připojovat. MAC adresy jsou dvanáctimístné řetězce znaků, rozdělené na dvojice, které u počítačů, jimž chceme povolit připojení, vcelku jednoduše zjistíme. V příkazovém řádku zadáme „ipconfig /all“ v zobrazeném seznamu vyhledáme odstavec pojmenovaný „Adaptér sítě Ethernet Bezdrátové připojení k síti“ (může mít na konci číslici) a v řádku „Fyzická adresa“ ten dvanáctimístný řetězec znaků nalezneme. Podobně jej můžeme vyhledat u dalších typů zařízení, které chceme k naší WiFině připojit (například u mobilního telefonu), nalezneme hardwarové nebo technické vlastnosti a hledáme údaj MAC (nebo fyzická) adresa. Pokud si na to sami netroufneme, raději poprosíme nějakého dobrého známého, který se v tom trochu vyzná, aby nám pomohl.

Snad se to někomu z nás bude zdát zbytečné, ale čert (vlastně hacker) nikdy nespí a je lepší věnovat jednorázově trochu času zabezpečení svého domácího WiFi připojení, než se vystavovat nebezpečí následků, které mohou být v krajním případě velice nepříjemné.

Autor: Jan Pražák | sobota 9.6.2012 17:11 | karma článku: 21,84 | přečteno: 2266x
  • Další články autora

Jan Pražák

Příběh jednovaječných dvojčat

Rodiče mi dali jméno Kamila a přišla jsem na svět jen o pár chvil dřív než moje sestra Radmila. Už od samého začátku jsme byly úplně stejné, rozeznat nás od sebe dokázala jedině maminka.

13.7.2024 v 7:07 | Karma: 19,13 | Přečteno: 370x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Proboha, lidi, pohlídejte mi ji!

Do toho vlaku jsem se dostal vlastně náhodou. Původní záměr byl cestovat z práce domů jako obvykle metrem a busem, ale když na náměstí Republiky zahlásili náhlé přerušení provozu, otočil jsem to na Masaryčku a sednul na Elefanta.

9.7.2024 v 14:34 | Karma: 29,56 | Přečteno: 842x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Usmíření na poslední chvíli

Maminka odešla od tatínka, když mi bylo pět let. Jednoho dne rozhodla, že se stěhujeme ke strejdovi Romanovi. Sbalila všechny svoje a moje věci, ani mi neumožnila se s tátou rozloučit a odjela se mnou do jiného města.

6.7.2024 v 7:07 | Karma: 29,92 | Přečteno: 867x | Diskuse | Ostatní

Jan Pražák

Ukaž, co to tady máš?

„Ukaž, otoč se... Vždyť máš ty kalhoty celé ušmudlané, tady je dokonce flek, dej to sem, rovnou je strčím do pračky. A tu košili si zítra taky vezmi čistou, prosím tebe, ať mi nechodíš do práce jako vandrák.“

2.7.2024 v 14:34 | Karma: 25,12 | Přečteno: 793x | Diskuse | Společnost

Jan Pražák

Zralá plnoštíhlá dáma ve dvoudílných plavkách

„Dokázal by sis mě představit v dvoudílných plavkách?“ Zeptala se mě Maruška zkoumavým hlasem, když jsme spolu jednoho z prvních letních podvečerů seděli na cukrárenské předzahrádce.

29.6.2024 v 7:07 | Karma: 27,03 | Přečteno: 969x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  21:20

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

  • Počet článků 2153
  • Celková karma 27,37
  • Průměrná čtenost 1309x
Psavec amatér, životní optimista, milovník svobody, prostě Střelec jak má být:-).

Články o výstavách opuštěných koček jsou na hlavní stránce blogu publikovány se souhlasem redakce.